Koszty uzyskania przychodu dla twórców - czy koniec burzy w szklance wody?

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie są jakimkolwiek przywilejem. Wokół proponowanego przez rząd projektu radykalnego obniżenia zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów pojawiło się dużo zamieszania i emocji.

dr Janusz Fiszer Partner w Kancelarii Prawnej White & Case i Adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego 

Przypomnijmy, że obecnie – zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w przypadku różnych kategorii praw autorskich i praw własności przemysłowej, a więc dochodów uzyskiwanych przez twórców, naukowców, wykładowców, dziennikarzy itp. – koszty te wynoszą 50 proc. przychodu. Resort finansów planował obniżenie tej wielkości do 20 proc. przychodu, a następnie – po okresie 2 lat – całkowitą eliminację tego rodzaju zryczałtowanych kosztów.

Minister finansów argumentował, że jest to nieuzasadniony przywilej, a w ramach akcji przeglądu prawa podatkowego i uproszczenia polskiego systemu fiskalnego należy eliminować, albo co najmniej redukować wszelkiego rodzaju nieuzasadnione przywileje, nieznane jakoby w innych państwach. Ponadto, w ocenie ministra finansów, jeżeli twórcy faktycznie ponoszą wydatki, to mogą dokonać ich odliczenia na ogólnych zasadach.

Wokół tego zagadnienia narosło wiele nieporozumień. Podstawową kwestią jest to, że zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie są w tym przypadku jakimkolwiek przywilejem, lecz prostą konsekwencją niemożności łatwego i ewidencyjnie praktycznego przypisania poniesionych wydatków do konkretnego przychodu. Może być bowiem tak, że dany wydatek nie przełoży się na żaden przychód, względnie przełoży się na kilka różnych przychodów w różnym czasie i z różnych źródeł.

Może być też tak, że danego przychodu nie da się akurat przypisać do konkretnego wydatku poniesionego w danym roku podatkowym. Czy ma to oznaczać, że faktycznie poniesione różnorodne wydatki nigdy i w żadnej postaci nie będą mogły być uwzględnione w rozliczeniu podatnika? Taka teza byłaby sprzeczna z logiką i prowadziła do absurdalnych wniosków. Nasuwa się też tutaj pytanie, jak miałoby wyglądać – w ocenie resortu finansów – rozliczanie amortyzacji środka trwałego (np. komputera), w sytuacji gdy dany podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, a tym samym nie prowadzi żadnego urządzenia ewidencyjnego? Znów – na to pytanie nie ma racjonalnej odpowiedzi.

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest błędna teza, że instytucja zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do twórców jest typowo polskim i niespotykanym nigdzie indziej przypadkiem. Nie jest to prawda – regulacje w tym zakresie są dość zróżnicowane w poszczególnych państwach, lecz przykładowo – we Włoszech ryczałt taki to 25 proc. przychodu, w Rosji – w granicach 20-40 proc., a w Republice Czeskiej – 40 proc.

Można mieć nadzieję, że wobec zdecydowanie przeciwnego projektowanym zmianom stanowiska zarówno prezydenta, jak i przewodniczącego największego ugrupowania koalicyjnego – zmiany te nie zostaną wprowadzone. Pojawia się jednak pytanie, czy zamieszanie wokół tej kwestii było w ogóle potrzebne? Czy energia ministra finansów nie mogła zostać skierowana na znalezienie bardziej pilnych i autentycznie potrzebnych podatnikom rozwiązań w sferze prawa podatkowego?

Not. EM
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...