Podatek płacą wspólnicy

Jeśli wspólnicy spisują umowę spółki jawnej bez notariusza, sami muszą obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, wypełnić deklarację PCC oraz wpłacić odpowiednie kwoty w urzędzie skarbowym.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm., dalej – ustawa o p.c.c.) podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki (akty założycielskie). Umowa spółki jawnej oraz jej zmiana podlegają podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Polski znajduje się siedziba tej spółki. Wpływ na obowiązki wobec fiskusa ma forma zawarcia umowy. Można ją sporządzić w zwykłej formie pisemnej albo u notariusza. Jeśli będzie to akt notarialny, płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych będzie notariusz. Do niego będzie należało obliczenie, pobranie i wpłacenie podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Podatnik wylicza podatek…

Inaczej jest, gdy w zapłacie podatku nie pośredniczy płatnik. Wtedy podatnik samodzielnie musi obliczyć kwotę podatku i zapłacić go w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje z reguły w dniu dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w tym przypadku w ciągu 14 dni od podpisania umowy spółki.

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych obciąża solidarnie wszystkie strony umowy. Wspólnicy powinni więc ustalić, kto dopełni związanych z tym obowiązków. Uzgodnienia wiążą tylko strony, a nie organ podatkowy. Oznacza to, że jeśli podatek nie zostanie zapłacony, urząd skarbowy może zażądać jego zapłaty od każdej ze stron lub od obydwu. Zapłacenie należności przez jednego podatnika zwalnia z długu wobec fiskusa także pozostałych zobowiązanych.

Podatnik musi samodzielnie obliczyć stawkę podatku. W przypadku umowy spółki wynosi ona 0,5 proc.

– Przy zawarciu umowy spółki jawnej podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość wkładów wniesionych przez wspólników do majątku spółki – twierdzi Paweł Sylwestrzak z Zespołu Doradztwa Podatkowego kancelarii Salans. Dodaje jednak, że przepisy ustawy zezwalają, by od podstawy opodatkowania odliczyć poniesioną opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców oraz opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisie.

Wpis do wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców wynosi 1000 zł, natomiast opłata za ogłoszenie w monitorze – 500 zł.

…i wypełnia formularz

W przypadku umowy spółki organem podatkowym właściwym miejscowo będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę spółki. Podatek można zapłacić albo w kasie urzędu skarbowego albo na jego rachunek. Dowód wpłaty powinien zawierać: imię, nazwisko albo firmę podatnika dokonującego zapłaty, jego NIP, datę dokonania czynności cywilnoprawnej oraz jej przedmiot. Jeśli podatników jest więcej niż dwóch, oprócz PCC-1 trzeba też wypełnić załącznik PCC-1/A. Samo wypełnienie formularza nie powinno sprawiać trudności, ponieważ druk opatrzony jest czytelnymi objaśnieniami.

Edyta Wereszczyńska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...