Mocny złoty RPP

Stopy procentowe w grudniu pozostaną na tym samym, niezmienionym poziomie - twierdzą zgodnie ekonomiści. Ich zdaniem przez ostatnie cztery miesiące nie wydarzyło się nic, co mogłoby skłonić Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do podwyżek stóp. Poza tym grudniowe posiedzenie odbędzie się w połowie, a nie, jak zwykle, w końcu miesiąca, więc zabraknie pełnych danych makroekonomicznych.

Jutro, po raz ostatni w tym roku, Rada Polityki Pieniężnej zbierze się na swoim comiesięcznym dwudniowym posiedzeniu. Analitycy zapewniają jednak, że niespodzianek nie będzie, stopy procentowe nie wzrosną, a rada utrzyma restrykcyjne nastawienie w polityce monetarnej. Powód jest ten sam od kilku miesięcy – za mocny złoty, brak presji płacowej i niezadowalający wzrost inwestycji. – Ostatnie dane, czyli widoczne spowolnienie wzrostu gospodarczego, spadające płace w ujęciu realnym i wciąż bardzo wysokie bezrobocie skłonią radę do porzucenia pomysłów kolejnych podwyżek stóp procentowych. Niemniej jednak utrzymująca się wysoka inflacja, zdecydowanie ponad celem, nie pozwoli na zmianę nastawienia z restrykcyjnego na neutralne – mówi Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem słaby wzrost inwestycji jest kolejną wskazówką, że nie należy się spodziewać kontynuacji zacieśnienia polityki monetarnej. Tak więc głównym (a być może jedynym) zmartwieniem RPP jest inflacja znajdująca się powyżej celu. – O ile jeszcze niedawno zakładałem, że w pierwszym kwartale 2005 r. może dojść do podwyżki stóp procentowych, o tyle teraz jestem przeciwnego zdania. Nie wykluczam nawet obniżki stóp w pierwszej połowie 2005 r. o 25 pkt bazowych i być może kolejnej na tym samym poziomie w drugiej połowie roku – tłumaczy B. Pawłowski. Podobnego zdania jest Tomasz Stadnik, doradca inwestycyjny Credit Suisse Asset Management, według którego stopy procentowe w Polsce pozostaną w przyszłym roku na niezmienionym poziomie, lub co najwyżej, w trzecim lub czwartym kwartale dojdzie do obniżki.

Autopromocja

Tymczasem jeszcze miesiąc temu większość analityków spodziewała się kolejnej podwyżki stóp procentowych, i to już w pierwszym kwartale 2005 r. Wtedy ze względu na tzw. efekt statystyczny inflacja może wzrosnąć i niewykluczone, że RPP mogłaby zdecydować o podwyżce, by w zarodku zdławić oczekiwania inflacyjne. Podwyżki w tym czasie nadal spodziewa się Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK. – Sądzę, że na początku przyszłego roku złoty nie powinien umacniać się już na tak wysokich poziomach jak obecnie. Poza tym zakładamy, że przedsiębiorstwa będą rozszerzać działalność inwestycyjną, co z kolei wiąże się z poprawą sytuacji na rynku pracy. Dlatego w pierwszym kwartale 2005 r. spodziewamy się wzrostu stóp o 25 pkt bazowych. Będzie to koniec cyklu podwyżek w Polsce – wyjaśnia Piotr Bujak. Od końca czerwca br. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie podwyższała stopy procentowe łącznie o 125 pkt bazowych. Obecnie główna stopa referencyjna jest na poziomie 6,5 proc.

Zmiany stóp procentowych
w Polsce w 2004 roku
Obowiązuje od Stopa referencyjna
1 lipca 5,75 proc.
(wzrost o 0,5 proc.)
29 lipca 6,0 proc.
(wzrost o 0,25 proc.)
26 sierpnia 6,5 proc.
(wzrost o 0,5 proc.)
Źródło: NBP
Ilona Domańska
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...