Dłuższe przedawnienie dla pracujących za granicą

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Fiskus zyska możliwość zawieszenia terminu przedawnienia. Stanie się tak, jeśli ustalenie zobowiązania podatkowego będzie zależało od otrzymania informacji od organów z innego państwa.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja ustawy o VAT, nad którą trwają prace, zakłada wprowadzenie zmian m.in. do Ordynacji podatkowej. Nowe rozwiązania przewidują, że bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie ulegał zawieszeniu, jeżeli możliwość ustalenia lub określenia zobowiązania podatkowego będzie wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, a ustalenie lub określenie przez organ podatkowy wysokości tego zobowiązania uzależnione jest od uzyskania odpowiednich informacji od organów innego państwa.


- Zmiana ta ma jedynie charakter kosmetyczny i spowodowana jest propozycją uchylenia art. 68 par. 3 Ordynacji podatkowej. Zakłada on, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy - tłumaczył Michał Zdyb, menadżer podatkowy ABC Data.


Jego zdaniem propozycja usunięcia tego przepisu jest spowodowana tym, że nowelizacja ustawy o VAT zakłada zniesienie dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, czyli tzw. sankcji VAT.


Dłuższe przedawnienie


Według dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkta UW, proponowany przepis ma swą logikę, aczkolwiek nie jest on związany bezpośrednio z ustawą o VAT, lecz generalnie dotyczy przedawnienia zobowiązań podatkowych w zakresie podatków dochodowych.


- Jak się wydaje, intencją ustawodawcy jest zaadresowanie sytuacji, gdy np. podatnik - rozliczając podatki dochodowe w kraju - podnosi fakt uiszczenia określonej kwoty podatku za granicą od uzyskanego tam dochodu. W przypadku gdy z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika obowiązek zastosowania do takiego dochodu np. metody proporcjonalnego odliczenia, wysokość należnego ewentualnie w Polsce podatku dochodowego bezpośrednio wiąże się z udokumentowaniem uiszczenia podatku za granicą, czyli w tzw. państwie źródła - tłumaczył dr Janusz Fiszer.


Jednocześnie dodał, że jeżeli polskie organy podatkowe będą miały wątpliwości co do tego faktu, np. dotyczące faktycznej wysokości zapłaconego za granicą podatku, zwrócą się ze stosownym wnioskiem o udzielenie informacji w tym zakresie do zagranicznych organów podatkowych, korzystając z tzw. klauzuli informacyjnej zawartej we wszystkich standardowych umowach dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania.


- Uzyskanie informacji od zagranicznych organów skarbowych może być niekiedy czasochłonne, co uzasadnia proponowaną możliwość zawieszenia biegu przedawnienia. Teoretycznie przepis ten może dotyczyć dużej liczby podatników, w szczególności osób uzyskujących dochody za granicą - w państwach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a umowy te przewidują metodę proporcjonalnego odliczenia jako sposób unikania podwójnego opodatkowania dochodu w stosunkach transgranicznych - argumentował dr Fiszer.


Możliwość zawieszenia


Krzysztof Koślicki, ekspert podatkowy BDO Numerica, zwrócił uwagę, że obecnie prawo dopuszcza kilka sytuacji, w których okres przedawnienia ulega przerwaniu lub zawieszeniu.


- W związku z prowadzonymi pracami nad nowelizacją ustawy o VAT pewne modyfikacje zostaną wprowadzone w tym zakresie do Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy dotyczyć będą głównie podatników uzyskujących dochody poza granicami kraju oraz ich opodatkowanie na podstawie regulacji zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania - podkreślił Krzysztof Koślicki.


Jego zdaniem, taka zmiana Ordynacji podatkowej będzie miała istotne znaczenie dla ochrony interesów Skarbu Państwa.


- Podatnicy natomiast przez dłuższy okres będą mogli odpowiadać za swoje zobowiązania podatkowe. W sytuacji prowadzenia postępowania podatkowego w sprawie osób otrzymujących dochody z innych państw, polskie organy podatkowe mogą występować do tych państw o informacje dotyczące wysokości czy źródeł pochodzenia tych dochodów. W okresie oczekiwania na odpowiedź zagranicznego organu czas przedawnienia będzie zawieszony - tłumaczył ekspert BDO Numerica.


DORĘCZENIE DECYZJI

Zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.


5 lat
wynosi termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...