Jak opodatkować branże zarabiające na pandemii?

Podatek od zysków nadzwyczajnych / Shutterstock
Podatek od zysków nadzwyczajnych, czyli opodatkowanie firm zarabiających podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Jest to pomysł, który coraz częściej pojawia się w niemieckich mediach.

Podatek od zysków nadzwyczajnych

Opodatkowanie branż, które wyraźnie zwiększyły swoje dochody z powodu pandemii koronawirusa byłoby sprawiedliwym rozwiązaniem - przekonuje w rozmowie z PAP europoseł Zielonych w Parlamencie Europejskim Sven Giegold. Pomysł wprowadzenia tzw. podatku od zysków nadzwyczajnych coraz częściej pojawia się w niemieckich mediach.

Autopromocja

Jak pisze niemiecki tygodnik "Spiegel" większość ludzi z utęsknieniem czeka na powrót do normalności, którą zna sprzed koronakryzysu. Ale nie wszyscy. Podczas gdy tradycyjne butiki i sklepy odzieżowe na reprezentacyjnej, głównej ulicy zachodniego Berlina - Kurfuerstendamm pozostają zamknięte z powodu lockdownu i bankrutują, to internetowy sklep odzieżowy Zalando zwiększył w zeszłym roku swoje dochody netto do ponad 220 milionów euro. Czyli o ponad 100 proc.

Dla prezesa firmy Roberta Gentza powrót do poziomu sprzed kryzysu nie byłby wymarzonym scenariuszem - o czym zresztą mówi on otwarcie. Nie jest sam: zyski amerykańskich gigantów internetowych Google'a, Facebooka i Amazona wyniosły w sumie w czwartym kwartale ubiegłego roku ponad 200 miliardów dolarów.

Pojawiają się w związku z tym apele polityków i ekonomistów, że należałoby opodatkować nadwyżkę obrotów spowodowanych przez kryzys i wesprzeć "analogową" konkurencję.

"Każdy, kto osiąga dodatkowe zyski dzięki usługom streamingowym, portalom wideo lub usługom dostawczym, powinien zapłacić podatek solidarnościowy na rzecz restauracji, sprzedawców detalicznych, restauratorów itd. Podatek od zysków nadzwyczajnych" - mówił w jednym z wywiadów ekonomista z Bonn, Moritz Schularick. Jego zdaniem, to że na programy wsparcia idą głównie pieniądze podatników nie jest właściwe.

Wtóruje mu niemiecki europoseł Zielonych Sven Giegold. "Nadzwyczajne zyski w czasach obecnego kryzysu nie są wynikiem innowacyjności, czy wyższego poziomu usług. Nie zostały one realnie wypracowane przez określone branże, tylko są wynikiem mało fortunnej sytuacji" - przekonuje w rozmowie z PAP polityk.

Opodatkowanie firm cyfrowych

"Zresztą również bez koronakryzysu opodatkowanie firm cyfrowych byłoby właściwe, bo znakomicie potrafią one tego unikać. Pokazują to dane Komisji Europejskiej" - dodaje.

KE, pytana przez PAP o szanse na wprowadzenie takiego podatku od zysków nadzwyczajnych na poziomie europejskim wskazała na zaplanowany już podatek cyfrowy. Giegold jednak krytycznie ocenia odpowiedź Komisji.

"Przede wszystkim podatek cyfrowy i podatek od zysków nadzwyczajnych to dwie różne rzeczy. Ten pierwszy rzeczywiście występuje w różnych propozycjach KE. Jest to jednak - jak my mówimy w Brukseli - pewna liryka. Są to retoryczne zwroty, które pozostają bardzo niejasne" - tłumaczy niemiecki polityk.

Podatek cyfrowy (digital levy)

"To, czy podatek cyfrowy (digital levy) zostanie kiedykolwiek wprowadzony jest niejasne. Negocjacje w tej sprawie toczą się na forum OECD. A tam mamy do czynienia z Ameryką, która mimo zmiany administracji broni interesów swoich firm. Część krajów członkowskich UE nie chce natomiast konfliktować się z Waszyngtonem. Jeśli zatem nawet zostanie tam osiągnięte porozumienie, to podstawa opodatkowania będzie bardzo niska" - przewiduje europoseł.

Dodatkowo - jak wskazuje rozmówca PAP - w podatku od zysków nadzwyczajnych nie chodzi tylko o cyfrowe koncerny.

"Kryzys covidowy spowodował również wzrost przychodów w sektorach, które nie są zbyt cyfrowe - spójrzmy np. na producentów szczepionek, czy materiałów ochronnych" - podkreśla. Zaznacza jednocześnie, że nie ma na razie żadnych konkretnych propozycji ustawodawczych dot. takiego podatku. Debata na ten temat jest najbardziej zaawansowana w Wielkiej Brytanii.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz
asc/ jar/

Księgowość
Zapłata kartą lub BLIK-iem: czy można nie rejestrować transakcji na kasie fiskalnej? Kiedy jeszcze? Stanowiska fiskusa i sądów
27 wrz 2024

Płatności bezgotówkowe przybierają najróżniejsze formy. Należności uiścić można przykładowo plastikową kartą płatniczą przy pomocy terminala (zbliżeniowo lub z użyciem kodu PIN) albo online z wykorzystaniem kodu CVV/CVC, jak również tradycyjnym lub szybkim przelewem bankowym albo za pomocą dostępnej na smartfony usługi BLIK. Jako że transakcje te siłą rzeczy podlegają rejestracji w systemach elektronicznych, pojawia się pytanie o konieczność równoczesnego ich ewidencjonowania na kasie rejestrującej (tzw. kasie fiskalnej). W interpretacji z 14 marca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) udzielił odpowiedzi na pytanie przedsiębiorcy świadczącego na rzecz turystów usługi krótkoterminowego zakwaterowania.

Obligacje skarbowe 2024: oprocentowanie i oferta nowych emisji w październiku. Nawet 6,8 proc. w pierwszym roku oszczędzania
27 wrz 2024

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 września 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w październiku 2024 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych we wrześniu br. Także podwyższone zostaną (sporo) opłaty za przedterminowy wykup dla nowo emitowanych obligacji. Od 25 września br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

MRiT: 16 tys. zł na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub 75 proc. średniomiesięcznego przychodu z zeszłego roku. Pomoc dla firm poszkodowanych w powodzi
27 wrz 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 27 września 2024 r., że przygotowało mechanizm pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi. Takie firmy dostaną 16 tys. zł wsparcia na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub równowartość 75 proc. średniomiesięcznego przychodu osiągniętego rok wcześniej.

Minister Finansów wydłuża terminy dot. kas fiskalnych dla poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć terminy, w którym podatnicy poszkodowani w czasie powodzi muszą raportować zdarzenia dotyczące kas fiskalnych – wynika z projektów rozporządzeń, opublikowanych 26 września 2024 r. na stronach Rądowego Centrum Legislacji.

Estoński CIT a zagraniczne spółki - sprytna luka, o której nie wiedziałeś
26 wrz 2024

Czy udział w zagranicznej spółce zawsze wyklucza estoński CIT? Przykład polskiej firmy, która przystąpiła do luksemburskiej spółki typu special limited partnership, pokazuje, że nie jest to takie oczywiste. Wyrok sądu potwierdził, że taki udział nie musi pozbawiać prawa do preferencji podatkowej.

Mały ZUS plus już po 2 latach płacenia dużego ZUS-u, a nie po 3 latach
25 wrz 2024

Mały ZUS plus przysługuje przedsiębiorcom w okresach pięcioletnich, czyli 3 lata preferencyjnego oskładkowania i 2 lata przerwy na duży ZUS a nie 3 lata przerwy jak twierdził dotąd Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tak 27 czerwca 2024 r. orzekł Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp.

Odpowiedzialność karna księgowej w razie tzw. trójkąta umów
25 wrz 2024

Księgowa może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, gdy firma stosuje tzw. "trójkąt umów", czyli sytuację, w której pracownik zawiera dodatkową umowę z inną firmą, a efekty tej pracy trafiają do pierwotnego pracodawcy. W takich przypadkach, jeżeli nie są prawidłowo odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne lub dochodzi do unikania opodatkowania, księgowa może odpowiadać za błędy w rozliczeniach. Odpowiedzialność wynika z przepisów prawa karnego oraz karno-skarbowego.

Prof. Modzelewski: Trzeba odbudować wiarygodność prawodawcy podatkowego. Rząd ma problem z porządkami po „Polskim Ładzie”
25 wrz 2024

Podatnicy przestali się interesować przepisami podatkowymi – twierdzi profesor Witold Modzelewski. I tłumaczy dlaczego wiarygodność ustawodawcy podatkowego i przekonanie, że działa on w interesie publicznym, ma kluczowe znaczenie.

Wpłaty na PFRON będą niższe po zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością. Jak to obliczyć?
26 wrz 2024

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych może istotnie wpłynąć na obniżenie wpłat na PFRON firmy. - Dzięki zatrudnieniu osoby z niepełnosprawnością, nasz klient nie tylko wyeliminował obowiązkową wpłatę na PFRON, ale również zyskał cennego pracownika oraz wzmocnił pozytywny wizerunek społeczny, związany z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością - informuje Rafał Rybczyk z HR Quality. 

Ustawa o ochronie sygnalistów od 25 września 2024 r. Ale większość musi wdrożyć procedury od 2025 roku. Na jaki dzień trzeba ustalić stan zatrudnienia? Jakie kary?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie 25 września 2024 r. Ale na jaki dokładnie dzień należy ustalić stan zatrudnienia, który zobowiązuje podmiot do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych (co najmniej 50 zatrudnionych osób)? Ustawa każde ustalać ten stan na 1 stycznia oraz 1 lipca 2024 roku a w tych dniach 2024 r. ustawa ta nie weszła jeszcze w życie. Zatem przyjmuje się, że stan zatrudnienia należy ustalić na dzień 1 stycznia 2025 r. oraz na ten dzień mieć przygotowaną procedurę. Termin 25 września 2024 r. dotyczy głównie podmiotów, dla których próg zatrudnienia nie ma znaczenia, czyli np. biura rachunkowe. 

pokaż więcej
Proszę czekać...