REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Estoński CIT a zagraniczne spółki - sprytna luka, o której nie wiedziałeś

Robert Nogacki
radca prawny
Czy udział w zagranicznej spółce zawsze wyklucza estoński CIT? Okazuje się, że jest luka
Czy udział w zagranicznej spółce zawsze wyklucza estoński CIT? Okazuje się, że jest luka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy udział w zagranicznej spółce zawsze wyklucza estoński CIT? Przykład polskiej firmy, która przystąpiła do luksemburskiej spółki typu special limited partnership, pokazuje, że nie jest to takie oczywiste. Wyrok sądu potwierdził, że taki udział nie musi pozbawiać prawa do preferencji podatkowej.

Jednym z warunków prawa do rozliczania się estońskim CIT-em jest nieposiadanie udziałów w kapitale innej spółki. Jednak w prawie luksemburskim jest special limited partnership, do której przystąpiła jedna z polskich firm stojąc na stanowisku, że uczestnictwo w tego typu spółce nie odbiera prawa do estońskiego CIT.

REKLAMA

Autopromocja

Estoński CIT i warunek nieposiadania udziałów (akcji) w kapitale innej spółki

Przepis art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie stanowi, że warunkiem możliwości korzystania przez firmę z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) jest nieposiadanie udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Objęcie udziałów w kapitale innej spółki lub ogółu praw w spółce niebędącej osobą prawną oznacza więc utratę prawa do dalszego rozliczania się z fiskusem preferencyjną formą opodatkowania, jaką jest dla przedsiębiorców estoński CIT.

Spółka zagraniczna typu special limited partnership

Jedna z polskich firm, rozliczająca się ryczałtem od dochodów spółek, zdecydowała o wniesieniu nieruchomości aportem do zagranicznej spółki typu special limited partnership. Według luksemburskiego prawa Société en Commandite Spéciale (SCSp) to specjalna spółka komandytowa tworzona na podstawie umowy partnerskiej, która określa warunki spółki. Umowa SCSp jest zawierana na czas określony lub nieokreślony przez jednego lub więcej komplementariuszy (associés commandités) z nieograniczoną, solidarną odpowiedzialnością za zobowiązania spółki, z jednym lub kilkoma komandytariuszami (associés commanditaires), którzy zobowiązują się jedynie do z góry określonej liczby udziałów w spółce, reprezentowanych lub nie przez papiery wartościowe, zgodnie z warunkami przewidzianymi w umowie spółki.

Zysk ze spółki zagranicznej a estoński CIT

Firma wskazała, że SCSp nie posiada osobowości prawnej. Podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy a nie spółka. Polski przedsiębiorca będzie w niej dysponować „partnership interest”, które nie są udziałami ani akcjami w kapitale spółki, ani też nie stanowią ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, ani innych praw majątkowych, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT. Przedsiębiorca będzie wspólnikiem o ograniczonej odpowiedzialności (limited partner). W związku z powyższym polska spółka wystąpiła do organu podatkowego o potwierdzenie, że jej status wspólnika i uczestnictwo w zysku luksemburskiej spółki SCSp nie odbierze jej prawa do dalszego rozliczania się estońskim CIT.

Organ podatkowy unikał odpowiedzi

Ale Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie odpowiedział. Odmówił wydania interpretacji tłumacząc, że pomimo zapewnień przedsiębiorcy, iż nie będzie on posiadał ogółu praw w luksemburskiej spółce, należałoby potwierdzić te deklaracje, a do tego koniecznym byłoby przeanalizowanie przepisów regulujących status zagranicznej spółki typu Société en Commandite Spéciale. Jednak polski organ podatkowy nie jest do takiej analizy uprawniony. Zagadnienie to nie jest bowiem uregulowane przepisami prawa podatkowego w rozumieniu Ordynacji podatkowej. Jak stanowi art. 3 pkt 2 tej ustawy, do katalogu tych przepisów należą: przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Polskę międzynarodowych umów podatkowych oraz przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd orzekł na korzyść spółki

Przedsiębiorca zaskarżył rozstrzygnięcie organu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że spółka w jasny i jednoznaczny sposób opisała skutki posiadania przez nią partnership interest w zagranicznej spółce typu special limited partnership. Precyzyjnie wyjaśniła i wykazała, że nie wiąże się to z posiadaniem ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, ani innych praw majątkowych, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT. Wyjaśnienia te są dla organu podatkowego wiążące (wyrok z 11 czerwca 2024 r., sygn. akt I SA/Po 264/24).

Podsumowując, jeśli organy podatkowe nie będą w stanie wykazać, że posiadanie przez przedsiębiorców udziałów własnościowych typu partnership interest w luksemburskiej specjalnej spółce komandytowej Société en Commandite Spéciale wiąże się z posiadaniem praw majątkowych w rozumieniu art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, to będzie to ciekawa opcja biznesowa dla polskich firm, chcących rozszerzać swoją działalność, czerpać zyski z zagranicznej spółki, nie tracąc jednocześnie prawa do estońskiego CIT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja w e-Urzędzie Skarbowym: Raport podatnika. Jakie informacje można otrzymać?

W komunikacie z 10 października 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym – Raportu podatnika. Czym jest ten raport, który dotyczy przedsiębiorców i organizacji? Jakie informacje zawiera?

Globalny sektor logistyczny zakończy 2024 rok na dużym plusie

Wolumen towarowy transportowany przez światową flotę kontenerową zyska w tym roku 5-6%. Fracht lotniczy zaliczy wzrost na poziomie 5%, a rynek przesyłek ekspresowych i paczek urośnie o nawet 9,2%. Więcej i szybciej zarobią także operatorzy logistyczni, ponieważ obserwujemy właśnie niecodzienne przesunięcie szczytu transportowego na szlakach prowadzących z Chin do Europy i USA. Branża logistyczna pogodziła się również z kryzysem żeglugowym na Morzu Czerwonym, a nawet zamieniła konieczność opływania Afryki na wzrosty w poszczególnych obszarach rynku. Za sprawą rosnącej sprzedaży w e‑commerce to może być bardzo dobry rok dla logistyki, nawet w kulejącej gospodarczo Europie.

Opanowanie logistyki przez inteligentne algorytmy jeszcze nam nie grozi

Dotychczasowe doświadczenia firm próbujących wdrożyć inteligentne algorytmy w swoich łańcuchach dostaw pokazują, że jest to zadanie ekstremalnie trudne. Zgodnie z harmonogramem i pierwotnymi założeniami robi to zaledwie 16% organizacji. Niewielki jest także udział przedsiębiorstw, które stosują już sztuczną inteligencję w wybranych procesach logistycznych. Programom implementacji towarzyszy ponadto obszerny katalog czynników ryzyka i brak odpowiedniego know-how, ale w branży panuje przekonanie, że AI i tak zrewolucjonizuje globalne łańcuchy zaopatrzenia.

Nadgodziny w pracy – jak liczyć, limity, rodzaje, rekompensaty, wynagrodzenie

Czym są nadgodziny, jakie są ich rodzaje i zasady rozliczania? Jakie rekompensaty przysługują za godziny nadliczbowe? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

REKLAMA

Zaświadczenie o dochodach: jak je uzyskać online w e-Urzędzie Skarbowym? Ile trwa procedura?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy coraz chętniej występują i częściej uzyskują zaświadczenia o dochodach on-line w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Trwa to z reguły kilka minut. Wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach jest bezpłatne. Ma on taką samą moc prawną jak dokument papierowy. W całym 2023 roku wnioski o wydanie takich zaświadczeń w e-US złożyło prawie 160 tys. osób, a w pierwszej połowie 2024 r. już ponad 95 tys. 

Wycena aktuarialna wartości godziwej (fair value) instrumentów finansowych

Jaka jest rola aktuariusza oraz standardów międzynarodowych w wycenie aktuarialnej instrumentów finansowych? Elementy modelu wyceny aktuarialnej oraz jej raportowanie.

Przechowywanie dokumentów w firmie. Przepisy i zasady zarządzania dokumentacją

Średniej wielkości firma gromadzi olbrzymie ilości dokumentacji. W każdym przedsiębiorstwie są to dokumenty o charakterze ogólnym, ale też szereg dokumentów właściwych dla profilu działalności danej firmy. Niezależnie od ich ilości, dokumenty muszą być odpowiednio zarządzane, co wiąże się ze stworzeniem warunków do ich przechowywania, właściwym ich archiwizowaniem, niszczeniem, a w razie potrzeby digitalizacją. Sprawne zarządzanie dokumentami w firmie pozwala na szybki dostęp do potrzebnych informacji, co w konsekwencji wspiera procesy decyzyjne i operacyjne w przedsiębiorstwie. Konieczność właściwego zorganizowania dokumentacji wynika jednak nie tylko z potrzeby utrzymania porządku czy zredukowania czasu potrzebnego na poszukiwanie dokumentów, ale też z przepisów prawnych. 

Do 15 mln zł pożyczki dla mikro i małych firm na inwestycje. Stałe oprocentowanie 2% lub 1,5%

Bank Ochrony Środowiska uruchomił pod koniec września 2024 r. kolejny nabór wniosków o preferencyjne pożyczki unijne w województwie lubelskim. Nowa oferta BOŚ jest, tym razem, skierowana do mikro i małych przedsiębiorstw oraz spółek komunalnych. Pożyczki będzie można wykorzystać na zwiększenie efektywności energetycznej firm.

REKLAMA

Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

REKLAMA