Brak gotowości na KSeF - wyniki ankiety wśród księgowych

e-faktura

Większość księgowych słyszała już o KSeF; gorzej jest ze znajomością szczegółów działania systemu. Księgowi nie ufają działaniom informacyjnym Ministerstwa Finansów i nisko oceniają jakość tworzonych przez resort przepisów. Wprowadzenie obowiązku korzystania z KSeF planowane jest obecnie na 1 lipca 2024 r.

KSeF – rewolucja dla księgowych 

Uruchomienie KSeF rozpatrywać można w kategoriach księgowej rewolucji. Wraz z pojawieniem się nowego systemu, przedsiębiorcy zostaną zobligowani do wystawiania faktur elektronicznych, a jedynym, prawnie obowiązującym formatem dokumentu księgowego stanie się tzw. faktura ustrukturyzowana. Zaskakujący może więc wydawać się fakt, że na niespełna rok przed wprowadzeniem KSeF wiedza na jego temat nadal jest bardzo ograniczona, nawet wśród księgowych.

Autopromocja

Wiadomo czym jest KSeF ale nie we wszystkich aspektach 

Jak wynika z raportu pt. KSeF. Fakty. Obawy. Wątpliwości, zdecydowana większość - prawie 80 proc. - księgowych wie już co prawda, czym jest nowy system, ale nie zna szczegółów jego działania.

Wątpliwości przedstawicieli branży budzi m.in. to, czy wystawienie faktury w KSeF wymagać będzie zgody i akceptacji kontrahenta, a także, czy błędną fakturę będzie można odrzucić. Księgowi nie są również pewni, kto może wystawić fakturę - czy wyłącznie przedsiębiorca, czy również wskazany przez niego podmiot? Na to pytanie poprawnie odpowiedziało niecałe 30 proc. respondentów. Badanym brak też wiedzy, kiedy e-faktura zostanie uznana za wystawioną (30 proc. poprawnych odpowiedzi) i jak długo będzie przechowywana w KSeF. Zaskakująco spora część badanych - 13,5 proc. - nie wie też, że korzystania z systemu jest już możliwe.

Nieznajomość prawa szkodzi 

Kluczowa dla poprawy sytuacji może być działalność informacyjna Ministerstwa Finansów, które wciąż prowadzi prace nad przepisami dotyczącymi KSeF. Czy jednak można w tej kwestii liczyć na urzędników? Tutaj większość księgowych też jest niestety sceptyczna. Ankietowani bardzo surowo oceniają bowiem nie tylko sposób komunikowania się resortu z przedsiębiorcami, lecz również jakość tworzonego w nim prawa.

- Ministerstwo zaczyna sobie zdawać sprawę z wciąż powszechnej niewiedzy dotyczącej KSeF i po konsultacjach z przedstawicielami m.in. przedsiębiorców oraz branży IT, kolejny raz zdecydowało się na przesunięcie terminu wdrożenia systemu. Trudno jednoznacznie ocenić, czy to krok w dobrym kierunku. Potrzebne przecież zmiany są kolejny raz przesuwane, choć z drugiej strony daje to złudzenie mnóstwa czasu na przygotowanie się - komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group. 

- Niezależnie od działań urzędników, informacje na temat systemu warto zdobywać samodzielnie i nie czekać z tym na ostatnią chwilę. Już teraz można zapoznać się z dobrowolną wersją KSeF, która ułatwia zrozumienie najważniejszych mechanizmów jego działania. Koniecznie trzeba też rozważyć dostosowanie używanego w firmie oprogramowania księgowego do wymagań stawianych przez KSeF - radzi Krzysztof Pulkiewicz.

Co planuje MF w kwestii KSeF?  

Ministerstwo Finansów nadal pracuje nad przepisami wprowadzającymi KSeF, co oznacza, że ich ostateczna treść wciąż jeszcze może się zmienić. Zgodnie z ostatnimi informacjami resortu, termin uruchomienia systemu ma zostać przesunięty na 1 lipca 2024 r. Zmienią się także terminy dotyczące:

  • możliwości wystawiania faktur uproszczonych i faktur z kas fiskalnych w dotychczasowej formie (do 31 grudnia 2024 r.)
  • wdrożenia KSeF przez podatników zwolnionych z VAT (od 1 stycznia 2025 r.)
  • wprowadzenia sankcji za wystawianie faktur poza KSeF (od 1 stycznia 2025 r.)

Ministerstwo przekazało również, że systemem nie zostaną objęte faktury B2C oraz bilety (w tym paragony na płatnych autostradach). W przypadku awarii technicznej po stronie przedsiębiorcy, będzie miał on natomiast możliwość wystawienia faktur offline i przesłania ich do KSeF następnego dnia.   

Projekt nowych regulacji ma zostać przyjęty jeszcze w pierwszym kwartale 2023 r. Warto więc śledzić informacje ukazujące się na stronach resortu i Rządowego Centrum Legislacji. W myśl rzymskiej zasady Ignorantia iuris nocet, brak wiedzy na temat obowiązującego prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. 

Źródło: Unifiedpost Group

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...