Nowe dowody osobiste 2015

LexOmni.pl
usługi prawne on line
rozwiń więcej
Sergiusz Felbur
Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych
rozwiń więcej
Nowe dowody osobiste 2015
Z dniem 1 marca 2015 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące nowych dowodów osobistych. Zmianie ulegają regulacje ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych w zakresie danych zawartych w dowodzie. Nie trzeba wymieniać starych dowodów osobistych na nowe przed upływem terminu ich ważności.

Co się zmieni?

W dokumentach nie pojawi się już adres zameldowania. Znikną skan podpisu posiadacza, a także mało istotne z punktu widzenia urzędnika państwowego informacje, takie jak kolor oczu czy wzrost.

Autopromocja

Pojawią się za to dodatkowe zabezpieczenia przed sfałszowaniem dokumentu, m.in. drugie zdjęcie posiadacza oraz mikrodruki. W procesie tłoczenia dowodów zastosowana zostanie inna technika oraz specjalna farba. 

Wnioskodawca, składając odpowiednią dokumentację, będzie zobowiązany do dostarczenia zdjęcia niestarszego niż sześciomiesięczne o wymiarach paszportowych 3,5 cm x 4,5 cm, spełniających poprzednie kryteria.

Stare dowody stracą ważność z datą na nich oznaczoną.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Wzór nowego dowodu osobistego

Źródło: MSW

Dowody osobiste 2015 - zabezpieczenia

Gdzie składać wniosek?

Nowelizacja ustawy zapewnia obywatelowi  RP swobodę w wyborze miejsca docelowego złożenia wniosku, zniknie tzw. rejonizacja. Urzędowy formularz stanie się bardziej przejrzysty, co pozwoli uniknąć dotychczas popełnianych błędów podczas jego wypełniania. Wniosek pozostanie wolny od opłat, a dokument tożsamości odbierzemy w miejscu jego złożenia. Będzie można również go złożyć w formie elektronicznej.

Dlaczego od 1 marca 2015?

Wydłużenie vacatio legis nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych do 1 marca 2015 r. stanowiło realizację postulatów organów samorządu terytorialnego. Wprowadzony zostanie System Rejestrów Państwowych, który obejmować ma rejestr numerów PESEL oraz rejestr dowodów osobistych. Skala przedsięwzięcia uniemożliwiła zakończenie przygotowań przed 1 stycznia 2015 r.

Nowe dowody osobiste - co zmieni się w praktyce?

Na co powinniśmy uważać?

Wbrew dotychczasowym pogłoskom, zmiana przepisów nie przysporzy kłopotów klientom banków. Związek Banków Polskich poinformował, iż przed dokonywaniem operacji nie będzie wymagał poświadczania adresu zameldowania. Wystarczyć ma jedynie pisemne oświadczenie o zameldowaniu. Według doniesień medialnych, banki uzyskać mają dostęp do bazy PESEL, w rezultacie weryfikacja klientów powinna odbywać się sprawnie, nie naruszając danych osobowych zainteresowanego.

Zmiany nie powinny nastręczyć również problemów u notariusza czy na poczcie, z uwagi na fakt, iż ich zadaniem jest wyłącznie potwierdzenie tożsamości obywatela.

Trudno natomiast przewidzieć konsekwencje w razie wyjazdu zagranicznego, bowiem nowe wzory dowodów osobistych nie zostały przekazane do innych krajów. Ośrodki turystyczne mogą z dużą ostrożnością podchodzić do dokumentów nie zawierających adresu zameldowania, szczególnie w kontekście braku możliwości jego zweryfikowania. Wobec powyższego, w razie wyjazdu do państwa należącego do strefy Schengen zaleca się zabranie paszportu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych przewiduje możliwość udostępnienia niezbędnych danych również innym podmiotom, m.in. sądom, prokuraturze, policji czy organom skarbowym (art. 44 h ust. 1 ustawy). Organy państwowe oraz osoby trzecie uzyskają informację po wykazaniu interesu prawnego, a w razie jego braku po uwiarygodnieniu interesu faktycznego oraz za zgodą osób, których dane dotyczą (art. 44 h ust. 2 pkt 1 i 3). Powyższy wymóg w szczególności dotyczy wierzycieli, zamierzających dochodzić przeciwko dłużnikowi roszczeń na drodze cywilnej.

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...