Urzędy nadal odmawiają prawa do ulgi meldunkowej

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Mimo że resort finansów wydał korzystną interpretację ogólną w sprawie ulgi meldunkowej, niektóre organy podatkowe nie stosują się do ministerialnego stanowiska.

NOWOŚĆ

Autopromocja

Minister finansów wydał ogólną interpretację podatkową w sprawie ulgi meldunkowej. Jest ona korzystna dla podatników i nakazuje liczyć okres meldunku potrzebny do skorzystania ze zwolnienia podatkowego wstecz od daty sprzedaży nieruchomości. Niestety niektóre organy podatkowe, w tym izby skarbowe, nie respektują stanowiska MF i nadal obstają przy dotychczasowej interpretacji, że okres zameldowania należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości.

Mimo interpretacji MF z 20 lutego 2008 r. (nr DD2/ 033/0557/SKT/07/1682) dotyczącej ulgi meldunkowej Izba Skarbowa w Gdańsku nadal idzie w zaparte i nie chce wycofać sprawy w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

Czy takie działanie jest dopuszczalne? Zdaniem Marka Gizickiego z Ernst & Young od 1 lipca 2007 r. interpretacje ogólne ministra finansów przestały mieć charakter wiążący dla organów podatkowych. Obecne regulacje Ordynacji podatkowej wprost przewidują możliwość nieuwzględnienia interpretacji ogólnej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

- Wydanie przez ministra finansów przedmiotowej interpretacji nie rodzi więc podstaw formalnych do żądania od organów podatkowych, aby te wycofały się ze sporów prowadzonych z podatnikami - podkreśla Marek Gizicki.

Dodaje, że stosowanie wyłącznie przedstawionych reguł świadczyłoby o krótkowzroczności. Nie sposób nie zauważyć, że podtrzymywanie niekorzystnego dla podatników stanowiska przez organy podatkowe godzi w konstytucyjne podstawy demokratycznego państwa prawa - zasadę zaufania do organów władzy publicznej oraz zasadę pewności obrotu prawnego.

- Opisywane działania organów podatkowych przeczą ustawowemu obowiązkowi ministra finansów w postaci dążenia do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego, stąd w praktyce należy je uznać za swoistego rodzaju niesubordynację - podsumowuje Marek Gizicki.

Pozostaje mieć nadzieję, że ten kontekst dojrzą sądy administracyjne i uwzględnią wykładnię przedstawioną przez ministra finansów przy wydawaniu rozstrzygnięć w poszczególnych sprawach.

CO TO JEST ULGA MELDUNKOWA

Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia lokalu lub domu, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...