Zmiany w międzynarodowym arbitrażu handlowym

Zmiany w międzynarodowym arbitrażu handlowym / Fot. Fotolia / Fotolia
Negocjacje pomiędzy Unią Europejską a USA w zakresie umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym prawdopodobne będą dotyczyć również zmian w międzynarodowym arbitrażu handlowym – mówił senatorom prof. Jerzy Menkes z Katedry Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych SGH.

Ekspert powołując się na „mniej lub bardziej oficjalne przecieki”,” powiedział, że w stosunku do powszechnego standardu sporów inwestor-państwo w arbitrażu międzynarodowym (…) Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (TTIP) określi bardzo precyzyjnie standard równego i sprawiedliwego traktowania. „Z jednej strony precyzja zapewnia lepszą ochronę inwestora, z drugiej (…) interesu państwa” – tłumaczył Menkes na posiedzeniu połączonych komisji senackich ds. gospodarki i Unii Europejskiej.

Autopromocja

Zapis o rozwiązywaniu sporów państwo-inwestor (tzw. klauzula ISDS) jest uważany za jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów negocjowanej umowy. Według przeciwników TTIP stawia ona korporacje na równi z władzami i w razie zmiany przepisów stwarza ryzyko wielomiliardowych odszkodowań.

Arbitraż jako alternatywna metoda rozstrzygania sporów

Według Menkesa, możliwe wydaje się też wprowadzenie do arbitrażu międzynarodowego apelacji.

„Bardzo istotną regulacją ISDS w TTIP będzie lista arbitrów. A więc aneksem do porozumienia ma być lista arbitrów, która oczywiście będzie zmieniana. Ale to będą stali arbitrzy, w stosunku do których istnieje możliwość monitorowania ich kariery wstecz, jak i działalności bieżącej. A więc sprawdzenia, kogo reprezentują kancelarie, których są partnerami” - mówił profesor.

Według niego w TTIP przewiduje się także możliwość odrzucenia pozwów bezzasadnych. Jak zauważył, z punktu widzenia interesu państwa możliwość wstępnej oceny zasadności pozwów wydaje się „dość bezpieczna”.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Menkes mówił też, że TTIP zdejmie też z postępowania arbitrażowego poufność. „Zadać oczywiście należy pytanie, czy państwa będą zadowolone, że arbitraż stanie się przejrzysty” – zauważył.


Wskazał także, że firmy wolą arbitraż od sądów m.in. ze względu na krótszy czas rozpatrywania sporów i mniejszą ilość formalności procesowych. Jednak – jak przypomniał – w określonych przypadkach mechanizm o ochronie inwestora daje większe przywileje inwestorowi zagranicznemu, niż krajowemu, stąd może pojawić się zarzut nierównego traktowania.

Dr Magdalena Słok-Wódkowska z Katedry Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji UW przypomniała natomiast, że UE ma podpisanych ok. 40 umów handlowych z różnymi państwami świata. Są to głównie umowy stowarzyszeniowe – podpisywane z państwami o mniejszych możliwościach gospodarczych, oraz umowy inwestycyjne, jak te zawarte z Singapurem i Kanadą. Oprócz TTIP UE pracuje też nad porozumieniem handlowo-inwestycyjnym z Japonią.

Słok-Wódkowska wyjaśniła, że głównym celem TTIP jest współpraca regulacyjna, mówiąca, że jeśli coś jest dopuszczone na jednym rynku, to może też działać na drugim na podstawie tych samych dokumentów. Z negocjacji wyłączono usługi publiczne i usługi audiowizualne.

Dlaczego przedsiębiorcy nie korzystają z arbitrażu

W ramach TTIP Komisja Europejska oraz administracja USA przeprowadziły już osiem rund negocjacyjnych. Od poniedziałku w Nowym Jorku odbywa się dziewiąta runda, ale nie ujawniono szczegółów, czego będzie dotyczyła.

Pierwotnie zakładano, że negocjacje zakończą się 2015 r. Obecnie – m.in. z powodu dużego sprzeciwu społecznego w Niemczech, Austrii i Luksemburgu – nie przewiduje się ich zakończenia wcześniej, niż w 2016 r. (PAP)

zab/ pz/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...