Propozycje Komisji Europejskiej ograniczające wyłudzenia VAT

Propozycje Komisji Europejskiej ograniczające wyłudzenia VAT / ShutterStock
Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące VAT mogą ograniczyć wyłudzenia tego podatku w krajach Unii Europejskiej. Żeby jednak było to skuteczne w naszym kraju, musi równocześnie zniknąć tzw. odwrotne obciążenie w handlu niektórymi towarami - powiedział Mariusz Cieśla z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

KE przedstawiła ostatnio plan działań ws. podatku VAT, który ma pomóc uszczelnić system, ale równocześnie uprościć regulacje i dać państwom więcej swobody przy obniżaniu stawek. Obecny system VAT dla handlu ponadgranicznego pochodzi z 1993 r. Początkowo został pomyślany jako przejściowy, dlatego nie jest pozbawiony luk, które wykorzystują oszuści. Plan KE przewiduje przedstawienie w przyszłym roku nowych zasad, które mają utworzyć jednolity europejski obszar VAT. W jego ramach transakcje transgraniczne byłyby nadal opodatkowane według stawek państwa członkowskiego przeznaczenia (tzw. zasada miejsca przeznaczenia), jednak sposób pobierania podatków byłby stopniowo zmieniany, tak aby zapewnić skuteczniejszą ochronę przed oszustwami. Transakcje transgraniczne byłyby zatem traktowane tak samo jak operacje wewnątrz kraju.

Autopromocja

VAT to jedno z głównych źródeł przychodów rządowych. W 2014 wpływy z tego podatku w skali UE wynosiły prawie bilion euro, co odpowiada około 7 proc. unijnego PKB.

Narzędzia informatyczne pomogą walczyć z oszustwami w VAT

"Czy przełoży się to na spadek wyłudzeń VAT? Z pewnością tak, ale zwracam uwagę, że pozostaną nadal obszary wewnątrzkrajowe, gdzie stosuje się odwrotne obciążenie. W tych obszarach również zaczną uaktywniać się przestępcy wyłudzający VAT, o ile już tego nie robią. Zatem jeżeli zniknie zwolnienie z podatku VAT stosowane dla dostaw do innych krajów UE, musi równocześnie zniknąć odwrotne obciążenie w handlu niektórymi towarami na rynku krajowym" - podkreślił Cieśla w komentarzu dla PAP.

Ekspert zwrócił uwagę, że dotychczasowe rozwiązania w handlu między poszczególnymi krajami UE są "utrwaloną prowizorką". "Docelowy system VAT w zakresie obrotu wewnątrzunijnego miał być wprowadzony w 1997 roku i miał polegać na opodatkowaniu towarów stawkami opartymi na zasadzie pochodzenia towaru. Był on potem przedłużany i trwa do dzisiaj" - wyjaśnił.

"Na tak zwany okres przejściowy przyjęto w 1993 r. mieszany system opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych oparty na jednoczesnym użyciu zasady przeznaczenia oraz zasady pochodzenia. Polega on na stosowaniu zwolnienia z opodatkowania towaru w kraju dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i opodatkowaniu towaru przez jego nabywcę stawką kraju docelowego. Często nazywany jest odwrotnym obciążeniem, ponieważ obciążany podatkiem jest nabywca towaru, nie jego sprzedawca" - tłumaczył Mariusz Cieśla.

MF chce zmniejszyć lukę VAT - w 2017 r. nie zmienią się stawki VAT

Jak dodał, stanowi to jednak niejako wyłom w opodatkowaniu towarów podatkiem VAT, gdyż w tym przypadku dostawca towaru do innego kraju UE w swoim kraju podatku VAT w ogóle nie nalicza. "Na tym właśnie korzystają przestępcy, realizując różne schematy wyłudzeń podatku VAT polegające najczęściej na odliczaniu podatku związanego z realizowaną, nieopodatkowaną dostawą na rzecz zagranicznego kontrahenta" - podkreślił.

"Głównym powodem przyjęcia systemu przejściowego były problemy rozliczania się pomiędzy krajami członkowskimi z zebranych podatków oraz problemy podatników, którzy mieliby obowiązek stosowania przepisów i stawek krajów docelowych" - wskazał Mariusz Cieśla.

Z uwagi na dokonany postęp techniczny - przekonywał - coś co było wręcz niemożliwe w 1993 roku, jest w tej chwili znacznie uproszczone. "O ile w latach dziewięćdziesiątych rozliczanie transakcji przez dostawców do innych krajów w stawkach VAT właściwych dla kraju przeznaczenia wiązało się z wieloma zabiegami, tak w czasach wszechobecnych komputerów i internetu, rozliczanie dostaw i stosowanie stawek krajów przeznaczenia nie powinno być już dużą trudnością. Przy odpowiednim opracowaniu procedur publikacji informacji przez poszczególne kraje członkowskie, wprowadzeniu narzędzi informatycznych np. do programów wystawiających faktury dostępnych dla podatników na zasadzie wolnej licencji, naliczanie podatku należnego w stawce kraju przeznaczenia byłoby praktycznie niekłopotliwe" - uważa ekspert.


Również - jak dodał - "prawidłowe i szybkie przekazywanie zebranego w ten sposób podatku VAT pomiędzy krajami członkowskimi przy obecnej informatyzacji przesyłu danych oraz bankowości elektronicznej nie może być już postrzegane jako niemożliwe". "Przy przepisach regulujących rozliczenia pomiędzy administracjami krajów członkowskich uwzględniających potrącenie wzajemnych wierzytelności z tytułu podatku VAT należnego, przesyły finansowe nie byłyby prawdopodobnie zbyt duże, zwłaszcza pomiędzy krajami o zrównoważonym poziomie wymiany towarowej i zbliżonej stawce podatkowej" - ocenił Mariusz Cieśla.

Plan KE przewiduje też stworzenie ogólnoeuropejskiego portalu internetowego, który oferowałby firmom prosty system poboru VAT, a państwom członkowskim – solidniejszy system gromadzenia dochodów.

Komisja chce też dać więcej swobody państwom członkowskim, jeśli chodzi o ustalanie stawek. Zgodnie z obecnymi rozwiązaniami stolice muszą przestrzegać określonego wykazu towarów i usług, co do których można stosować zerowe lub obniżone stawki VAT.

Odwrócony VAT na stal zmniejszył wyłudzenia

KE zapowiedziała, że przed końcem roku przedstawi też projekt ws. unowocześnienia i uproszczenia podatku VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego. Chodzi m.in. o umożliwienie stosowania takich samych, obniżonych stawek do e-książek czy elektronicznych gazet, jak do tradycyjnych publikacji papierowych. W 2017 r. przedstawiony ma zostać pakiet przepisów upraszczających VAT, który będzie miał na celu wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i ułatwianie im handlu międzynarodowego.

Minister finansów Paweł Szałamacha oświadczył, że docenia inicjatywę KE. "To dobrze, że dostrzegła, jak bardzo system przejściowy wprowadzony w latach dziewięćdziesiątych jest wykorzystywany przez oszustów. Zdajemy sobie sprawę z tego problemu i już przygotowaliśmy pewne rozwiązania na polu krajowym (m.in. klauzula o unikaniu opodatkowania, obniżenie limitu płatności gotówkowych). Finalizujemy rozwiązania legislacyjne, pracujemy nad informatycznymi i nowym kształtem instytucji fiskusa tj. Krajową Administracją Skarbową. Aby wyeliminować tę patologię potrzebne są także inicjatywy na szczeblu unijnym i dlatego (...) informacja z Brukseli jak najbardziej nas ucieszyła” - wskazał. (PAP)

son/ luo/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...