Zmiany w brytyjskim podatku VAT. Na celowniku firmy korzystające z Flat Rate Scheme

Zmiany w brytyjskim podatku VAT. Na celowniku firmy korzystające z Flat Rate Scheme
Nie od dzisiaj Wielka Brytania słynie jako jedna z najatrakcyjniejszych w świecie jurysdykcji pod kątem prowadzenia tam działalności gospodarczej. Na tę zaszczytną opinię Zjednoczone Królestwo zapracowało sobie stabilnym prawem, niskimi i przejrzystymi podatkami, bardzo wysoką kwotą wolną od podatku, przyjaźnie wobec przedsiębiorców nastawioną kadrą urzędniczą, a także rozwiązaniami prawnymi wspierającymi małe firmy oraz początkujących biznesmenów. Do takich rozwiązań zaliczyć można Flat Rate Scheme.

Flat Rate Scheme to uproszczona forma podatku VAT, umożliwiająca małym firmom odprowadzanie do urzędu skarbowego niższych stawek podatku VAT niż te widniejące na fakturach. Zakres preferencyjnych stawek zamyka się w przedziale od 4 do 14,5% (w zależności od rodzaju działalności) w stosunku do powszechnie obowiązujących stawek 20%. Przykładowo, firma która wystawiła fakturę za swoje usługi obciążając klienta VAT–em w wysokości 20%, zobowiązana była odprowadzić do fiskusa kwotę podatku, jaką obłożona została w ramach Flat Rate Scheme – dajmy na to 14%. Różnica pomiędzy stawką VAT udokumentowaną na fakturze, a rzeczywiście przekazaną urzędowi skarbowemu stanowiła zysk dla firmy.

Autopromocja

Beneficjentami Flat Rate Scheme są małe firmy, których prognozowany roczny obrót w kolejnym roku podatkowym nie przekroczy 150,000 GBP. Korzystać z rozwiązania Flat Rate Scheme można tylko do chwili, w której całkowity dochód osiągnięty dzięki prowadzeniu działalności gospodarczej nie przekroczy 230,000 GBP.

Niestety, tak dogodne warunki (niskie stawki VAT) sprawiły, że wielu przedsiębiorców przeszło „na ciemną stronę gospodarczej mocy”, dopuszczając się licznych nadużyć, szkodzących budżetowi państwa. W rezultacie brytyjskie władze zdecydowały o przeprowadzeniu reformy, mającej ukrócić nielegalny proceder. Tak więc od dnia 1 kwietnia 2017 roku preferencyjna stawka podatku VAT zostanie ujednolicona i wynosić będzie 16,5%, bez względu na rodzaj świadczonych usług. Ale to nie wszystko; aby móc korzystać z przywileju zapłaty niższego podatku należy być zaliczonym do grona firm zwanych potocznie „limited cost trader” (firma, której łączna suma przeznaczona na opłacenie podatku VAT od wydatków na zakup towarów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej nie przekroczy 2% wartości podatku VAT od całości obrotu w przewidzianym okresie rozliczeniowym. Ewentualnie, przekracza wspomniane 2%, ale nie jest większy niż 1000 GBP rocznie).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Pomimo zmiany, osoby planujące rejestrację działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji absolutnie nie powinny się zniechęcać! Wszak w dalszym ciągu VAT dla małych firm będzie niższy od zasadniczej stawki brytyjskiej (20%), a tym bardziej polskiej (23%). Nadal przepisy Flat Rate Scheme będą sprzyjać tym firmom, których profil działalności nie będzie wymagał wcześniejszego zainwestowania pokaźnych środków finansowych (np. tym świadczących usługi doradcze czy księgowe). A co najważniejsze, nie ulegną zmianie te czynniki, które czynią z Wielkiej Brytanii przyjazne środowisko do prowadzenia biznesu; spółka LTD w Anglii pozostanie pewnym sposobem na zarabianie konkretnych pieniędzy.

Autor: B. Fuchs

www.admiral.tax

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...