Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu faktur korygujących wystawionych w walucie obcej

Wystawiłem fakturę korygującą na rzecz kontrahenta zagranicznego, która zawiera kwoty wyrażone w walucie obcej. W jaki sposób (według jakiego kursu) należy przeliczyć na złote kwoty wyrażone w walucie obcej? - Pismo z 23 sierpnia 2005 r. nr PP/443-116B/83276/05
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Podatnik jest obowiązany do przeliczenia kwot wykazanych w fakturze korygującej w walucie obcej na złote w oparciu o kurs zastosowany w fakturze pierwotnej.

KOMENTARZ EKSPERTA
W przypadku wystawiania faktury korygującej wyrażonej w walucie obcej przy jej przeliczaniu na złotówki należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia faktury pierwotnej, której taka faktura korygująca dotyczy. Pozwoli to uniknąć różnić kursowych.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach informuje:
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W myśl natomiast uregulowań § 19 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), obowiązującego do 31 maja 2005 r., w przypadku zwrotu towaru przez nabywcę sprzedawca jest uprawniony do wystawienia faktury korygującej na zmniejszenie obrotu i kwoty podatku należnego. W stanie prawnym obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. uprawnienie to wynika z przepisu § 16 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). Natomiast sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, uregulowano w przepisach § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 § 37 kwoty wyrażone w walucie obcej, wykazywane w fakturze, przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura wystawiona jest w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej sporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeśli na dzień wystawienia faktury (dzień powstania obowiązku podatkowego) bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
WAŻNE!
Korekta faktury jedynie modyfikuje dane wskazane w fakturze pierwotnej, a zatem nie ma podstaw do ponownego przeliczania waluty obcej na złote w stosunku do faktury pierwotnej.
Wobec powyższego podatnik jest obowiązany do przeliczenia kwot wykazanych w fakturze korygującej w walucie obcej na złote w oparciu o kurs zastosowany dla faktury pierwotnej, według zasad określonych w cyt. przepisach § 37 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Przyjęcie innego stanowiska mogłoby skutkować powstaniem różnic w wartości sprzedaży, co byłoby sprzeczne z zasadami dotyczącymi określania i korygowania obrotu, wynikającymi z przepisów art. 29 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku bowiem faktury korygującej wystawionej w związku ze zwrotem towaru przez nabywcę powinna nastąpić korekta obrotu odpowiadająca kwotom wykazanym w fakturze pierwotnej dokumentującej daną sprzedaż.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP2-443/145/2004


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...