5 ważnych zmian w podatkach dochodowych w 2019 r.

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
rozwiń więcej
5 ważnych zmian w podatkach dochodowych w 2019 r. /shutterstock.com / www.shutterstock.com
Jedyną pewną rzeczą w podatkach jest zmiana - doskonale wie o tym każdy, kto zajmuje się podatkami lub rachunkowością. Nowelizacje i projekty nowych ustaw nie ominą nas również w nadchodzącym 2019 roku - ustawodawca już zapowiedział szereg zmian w podatkach dochodowych, do których po prostu trzeba się dostosować.

Celem wszystkich obecnie procedowanych nowelizacji ustaw podatkowych jest uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie wyłudzeniom. W telegraficznym skrócie przedstawiamy pięć istotnych naszym zdaniem zmian, które zaczną obowiązywać w podatkach już w 2019 roku.

Autopromocja

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

Zmiany w rozliczaniu firmowych samochodów

Jest to jedna z nowelizacji, która z pewnością nie spodoba się wielu przedsiębiorcom. Dlaczego? Nowe prawo obligować będzie do odliczania 50% VAT w przypadku każdego, kto korzysta z samochodu również w celach prywatnych, a co za tym idzie, zmniejszy koszty uzyskania przychodu z eksploatowanego samochodu aż o połowę.

Co więcej, przedsiębiorcy będą rozliczać się z fiskusem na podstawie szczegółowej ewidencji przebiegu samochodu.

Nowe zasady PIT

To dobra informacja zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadali za dotychczasową formą składania rocznych deklaracji. Już od nowego roku to do obowiązku urzędników należeć będzie przygotowanie właściwych deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38, a wszystko na podstawie informacji znajdujących się w poprzednich zeznaniach podatkowych.

Co najważniejsze, już 15 lutego 2019 roku uruchomiona zostanie specjalna aplikacja, za pomocą której podatnicy będą mogli sprawdzić swój PIT, zaakceptować go lub wprowadzić zmiany.

A co z deklaracjami PIT-36 i PIT 36L? Podatnicy składający te zeznania roczne będą musieli poczekać do 2020 roku na dołączenie do e-systemu.

Kwota wolna od podatku

W 2019 roku kwota wolna od podatku wzrośnie do 8000 zł. Oznacza to, że podatnicy zarabiający mniej w skali roku zwolnieni zostaną z obowiązku zapłaty podatku. Z kolei w przypadku zarobków przekraczających minimalny próg, podatnicy odprowadzać będą podatek degresywny (czyli tym mniejszy, im większe dochody).

Działalność nierejestrowana

Już w najnowszym zeznaniu podatkowym będzie można uwzględnić nowe źródło przychodów, jakim jest działalność nierejestrowana. Konstytucja Biznesu umożliwiła prowadzenie takiej formy działalności gospodarczej każdej osobie, która nie prowadziła żadnej działalności przez ostatnie 5 lat. Przedsiębiorca nie tylko zostanie wówczas zwolniony z obowiązku zgłaszania swojego biznesu do CEIDG czy skarbówki, ale przede wszystkim nie będzie musiał uiszczać składek ZUS.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Należy pamiętać jednak, że przychód z tego rodzaju działalności nie może przekroczyć 50% kwoty wynagrodzenia minimalnego, co w tym roku ustala jego limit na poziomie 1 050 zł brutto.

Niższa stawka CIT dla małych firm

Obniżony do 9% podatek CIT to rządowa propozycja dla przedsiębiorstw, których roczny przychód ze sprzedaży nie przekroczy kwoty 1,2 mln euro, a także dla tych przedsiębiorców, które dopiero rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Warto przypomnieć, że obecna stawka tego podatku to 15%!

Jedyną rzeczą pewną w podatkach jest zmiana - motto to zna zapewne każdy księgowy, dla którego jesienne zapowiedzi nowelizacji ustaw są równie oczywiste, co zimowy śnieg. Planowanych zmian jest oczywiście o wiele więcej i będziemy przyglądać im się z bliska po kolei. Niezależnie od tego, które spośród ustaw najbardziej dotyczą zwłaszcza księgowych, warto już teraz zaktualizować swoją wiedzę i nie dać się zaskoczyć noworocznej nowelizacji. Specjalisto, trzymaj rękę na pulsie!

Zobacz: Podatki 2019

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...