Ustawa o darmowej pomocy i informacji prawnej od 1 stycznia 2016 r.

Ustawa o darmowej pomocy i informacji prawnej od 1 stycznia 2016 r. / Fot. Fotolia
Powstanie co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej, uruchomiona zostanie także infolinia udzielająca informacji prawnej każdemu obywatelowi - takie rozwiązania zakłada projekt ustawy o darmowej pomocy i informacji prawnej, która ma wejść w życie na początku 2016 r.

Projekt tej ustawy w połowie grudnia trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. "W tej chwili uzgodnienia i konsultacje dobiegają końca" - powiedział Grabarczyk podczas piątkowej konferencji prasowej.

Autopromocja

Nowe przepisy, zapowiedziane w expose premier Ewy Kopacz jako "Prawo dla każdego", mają wprowadzić system pomocy prawnej składający się z dwóch modułów - nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej informacji prawnej.

Projekt zakłada, że w skali całego kraju powstanie co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów lub radców prawnych osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej. Ponadto wojewodowie w przetargach mają wyłonić instytucje (także spośród organizacji pozarządowych), które poprowadzą infolinię udzielającą informacji prawnej każdemu obywatelowi.

"Chcemy doprowadzić ten proces uzgodnień i konsultacji do końca, tak aby jeszcze w marcu rząd mógł rozpatrzyć projekt ustawy. Zakładamy, że przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r." - poinformował szef MS.

Nieodpłatna pomoc prawna a VAT

Minister wskazał, że najważniejsza usługa przewidziana przez projekt, to "porady świadczone przez profesjonalnych prawników w punktach, które powstaną we współpracy z samorządami". "Samorządy chcą współpracować w organizowaniu tych punktów, wyniki konsultacji są bardzo zachęcające" - dodał.

Z kolei, jak dodał Grabarczyk, w przypadku organizacji infolinii celem resortu sprawiedliwości jest "wykorzystanie doświadczeń organizacji pozarządowych realizujących usługę pomocy prawnej".

Minister mówiąc o działaniach resortu w ciągu 100 dni od powołania rządu Ewy Kopacz zaznaczył także, że w tym czasie doszło do "wznowienia dialogu między ministerstwem a prokuraturą". "Ten dialog był potrzebny z kilku powodów, przede wszystkim z powodu rewolucyjnych zmian w procedurze karnej, które wchodzą w życie od lipca" - powiedział.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

W związku z reformą procedury karnej w połowie stycznia wchodzi w życie nowy regulamin prokuratury, który ma ją dostosować do wymogów tej reformy. Reforma zmienia filozofię prowadzenia procesu karnego; prokurator, który był autorem aktu oskarżenia, ma osobiście występować w danej sprawie w sądzie - dziś często przychodzą do niego w zastępstwie prokuratorzy nieznający dobrze danej sprawy.

Wciąż nie ma natomiast obiecywanej od kilku lat nowej ustawy o prokuraturze, która działa na mocy nowelizowanej już kilkadziesiąt razy ustawy z 1985 r. Prace nad nową ustawą trwają od wielu miesięcy.

"W dalszym ciągu pracujemy nad autopoprawkami do projektu nowego Prawa o prokuraturze. Ta ustrojowa ustawa powinna być gotowa do końca pierwszego kwartału tego roku, więc w marcu będziemy prezentować publicznie jej postanowienia" - zapowiedział Grabarczyk.

Wzmocnienie skuteczności kontroli podatkowych w 2015 r.

Minister dodał także, że chciałby, aby praca nad nowym Prawem o prokuraturze mogła zakończyć się przed 1 lipca i wejściem w życie reformy postępowań karnych. "Nie uważam jednak, że jest to warunek konieczny do wypełnienia, ważniejsze, aby treść ustawy była dobra i nie budziła kontrowersji" - dodał. Zaznaczył, że w początkowym okresie funkcjonowania reformy wystarczające będą zmiany wprowadzone już do prokuratorskiego regulaminu. (PAP)

mja/ itm/


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...