Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych / fot. Fotolia / Fotolia
Projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje, że składki związków i stowarzyszeń rolniczych reprezentujących interesy polskich rolników na forum unijnych organizacji branżowych nadal będą pokrywane z budżetu.

Autorzy projektu z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają za niezbędne członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych strukturach rolniczych. Komitet Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA), czy Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej (COGECA) plasują się pośród najważniejszych ekonomicznych grup interesu działających przy Komisji Europejskiej i prowadzących lobbing na rzecz rolnictwa i producentów rolnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Autopromocja

Szacują, że w latach 2015-2020 roczne wydatki na uczestnictwo Polaków w organizacjach ponadnarodowych będą sięgały 4 mln zł. Mieszczą się w nich m.in. koszty składek członkowskich w rolniczych organizacjach ponadnarodowych, wydatki na delegacje, ekspertów i raporty - wyjaśnił PAP poseł-sprawozdawca projektu Mirosław Maliszewski (PSL).

Prezydent opowiada się za podatkami w rolnictwie

Z polskich organizacji do COPA-COGECA należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Izby Rolnicze oraz Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.

Dotacja - tak jak dotychczas - ma być udzielana Krajowej Radzie Izb Rolniczych (na jej wniosek i na podstawie umowy zawartej z resortem rolnictwa). Także jak do tej pory KRIR będzie ponosiła koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno–zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Obejmie ona wydatki poniesione od 1 stycznia tego roku.

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin) bez podatku od 1 stycznia 2016 r.

Szczegóły dotyczące rozliczania dotacji oraz informacji o udziale polskich organizacji rolniczych w pracach ponadnarodowych organizacji rolniczych w latach 2015-2020 rząd określi poprzez rozporządzenie.


Organizacje ponadnarodowe zajmują się analizowaniem problemów wiążących się z kształtowaniem i realizacją Wspólnej Polityki Rolnej oraz tworzeniem rozwiązań w zakresie jej mechanizmów, negocjują też z organami Unii Europejskiej istotne sprawy dotyczące rolnictwa i producentów rolnych - przypominają posłowie PSL.

Podatek rolny

Dodają, że polskie organizacje rolnicze aktywnie uczestniczą w pracach organizacji, których są członkami. W ostatnim czasie były one szczególnie zaangażowane w tworzenie pakietu legislacyjnego dotyczącego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. "Niejednokrotnie przyjęte przez COPA–COGECA projekty stanowisk odnośnie aktów prawnych w zakresie WPR na lata 2014-2020 zbieżne były z propozycjami rozwiązań zgłaszanymi przez polskie organizacje rolnicze, dlatego z uwagi na ważny interes Polski tak istotny jest udział polskich organizacji rolniczych w tych strukturach" - podkreślają.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Tylko w COPA-COGECA i GEOPA składka narodowa wynosi obecnie ok. 370 tys. euro rocznie, na kolejne 100 tys. euro rocznie wycenia się koszty obsługi w tych organizacjach. Polskie organizacje rolnicze należą też do innych ponadnarodowych organizacji rolniczych, jak np. Europejska Rada Młodych Rolników (CEJA). (PAP)

zab/ son/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...