Rejestracja i wyrejestrowanie podatnika VAT od 2017 r.

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
rozwiń więcej
Rejestracja i wyrejestrowanie podatnika VAT od 2017 r. /Fot. Fotolia / Fotolia
Ministerstwo Finansów przygotowało szereg zmian w ustawie o VAT, które mają wejść w życie już na początku 2017 r. Część z przedstawionych nowych rozwiązań dotyczy zasad rejestracji i wyrejestrowania podatnika VAT.

Autopromocja

Kaucja rejestracyjna

Od nowego roku planowane jest wprowadzenie nowej instytucji - kaucji rejestracyjnej. Wpłacenie kaucji będzie warunkiem dokonania rejestracji jako podatnika VAT przez organ podatkowy. Wysokość kaucji rejestracyjnej będzie wynosiła od 20 do 200 tys. zł.

Odmowa rejestracji podmiotu

Obecnie funkcjonujący art. 96 ust. 9 ustawy o VAT dający organom podatkowym prawo do wykreślenia z urzędu podatnika, jeżeli okaże, się, że podatnik nie istnieje lub nie ma możliwości skontaktowania się z nim, rząd planuje rozszerzyć o odmowę rejestracji podmiotu, jeżeli występują co do niego powyższe przesłanki.

Rozszerzenie przesłanek uprawniających do wykreślenia podmiotu z rejestru podatników VAT

Od stycznia 2017 r. rozszerzony ma być katalog przesłanek zamieszczony w art. 96, który uprawnia organ podatkowy do wykreślenia podmiotu z rejestru podatników VAT bez konieczności zawiadomienia od tym podatnika. Najważniejszymi nowymi przesłankami są:

- składanie przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji VAT, w których nie wykazano sprzedaży oraz zakupów z kwotami podatku do odliczenia,

- wystawianie faktur lub faktur korygujących, które nie dokumentowały rzeczywistych czynności,

- prowadzenie działalności gospodarczej wiedząc lub mając uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że uczestniczy się w procederze oszustwa lub nadużycia podatkowego.

Rozszerzenie odpowiedzialności solidarnej na pełnomocnika nowo zarejestrowanego podatnika VAT

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej pełnomocników nowych podmiotów za ich zaległości podatkowe.

Odpowiedzialność obejmować będzie zaległości podatkowe jako czynnego podatnika VAT, a jej wysokość może sięgnąć nawet 10-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Możliwość usunięcia z rejestru, podmiotów wykonujących tylko czynności zwolnione z opodatkowania

Od nowego roku organy podatkowe mają również zyskać możliwość wykreślenia z rejestru podatników VAT czynnych, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione. Ale też będzie możliwe pozostawienie takich podatników w rejestrze ze statusem podatników VAT zwolnionych, w sytuacji, gdy podatnicy ci wykazują w składanych deklaracjach podatkowych przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały wyłącznie sprzedaż zwolnioną na podstawie art. 43 ustawy o VAT, ale nie złożyli stosownego zgłoszenia aktualizacyjnego do urzędu skarbowego.

Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie przychodów budżetu państwa, m.in. poprzez ograniczenie działalności znikających podatników czy tzw. „buforów”, którzy stanowią element „karuzeli podatkowej”, tj. czynności mających na celu wyłudzenie podatku VAT.

Przedstawione zasady dotyczą wyłącznie jednego przepisu ustawy o VAT i są tylko częścią całego pakietu planowanych modyfikacji.

Autor: Piotr Popiel, Młodszy Konsultant Podatkowy w Russell Bedford

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...