Do czego służy elektroniczny profil w ZUS

Do czego służy elektroniczny profil w ZUS
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw usług dla wszystkich klientów ZUS. Zarówno dla ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców, etc.), jak i przedsiębiorców. Z platformy mogą korzystać również świadczeniobiorcy, czyli osoby pobierające zasiłki z ZUS, emerytury lub renty. Swój profil w elektronicznym ZUS założyło ponad 1,3 mln użytkowników.

Elektroniczny profil w ZUS

Dzięki platformie mamy możliwość zrealizowania wielu spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Na osobistym profilu znajdziemy informacje o składkach, tytułach do ubezpieczeń, przeliczymy naszą przyszłą emeryturę oraz sprawdzimy, czy płatnik składek zgłosił nas i członków naszej rodziny do ubezpieczeń. Możemy również sprawdzić, czy nasze dane osobowe i teleadresowe są aktualne. Istnieje także możliwość zmiany przestarzałych danych dzięki kilku kliknięciom.

Autopromocja

Przedsiębiorca może bez problemu sprawdzić dane swoich pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń. PUE to również możliwość złożenia lub odbioru niektórych dokumentów, takich jak zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. Przy pomocy dodatkowej aplikacji ePłatnik osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczą składki za siebie i pracowników oraz wyślą niezbędne deklaracje rozliczeniowe, dokonają zgłoszeń i wyrejestrowań ubezpieczonych.

ePłatnik - rozliczenia z ZUS przez internet

Jeżeli otrzymujemy świadczenie z ZUS (zasiłek chorobowy, macierzyński, emeryturę, rentę etc.) w PUE znajdziemy szczegółowe informacje o tych świadczeniach. Będziemy mogli sprawdzić swoje zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA, czy też na koniec roku pobrać PIT do rozliczeń z urzędem skarbowym.

Trzy sposoby na wejście do elektronicznego ZUS

Platforma Usług Elektronicznych ZUS dostępna jest pod adresem http://pue.zus.pl. Aby móc z niej korzystać, musimy się na niej zarejestrować.

Rejestracji możemy dokonać na 3 sposoby:

  1. Przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego – sposób zarezerwowany dla osób dysponujących płatnym certyfikatem. Taka rejestracja nie wymaga stawiania się w urzędzie.
  2. Przy pomocy Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – sposób ten przeznaczony jest dla osób, które posiadają aktywny profil zaufany na portalu ePUAP (http://epuap.gov.pl.).
  3. Rejestracja bezpośrednio w PUE, co jednak wymaga potwierdzenia danych w ciągu 7 dni w wybranej jednostce ZUS.

Rejestracja profilu niezaufanego jest dwuetapowa. Pierwszym krokiem jest założenie konta na pue.zus.pl. Po założeniu go otrzymamy na adres mailowy potwierdzenie założenia konta oraz unikalny numer identyfikacyjny tzw. login.

Zatrudnienie emeryta lub rencisty w 2016 r. - obowiązki wobec ZUS

Drugim krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości. Niestety tego potwierdzenia należy dokonać w jednostce ZUS. Także zanim zaczniemy korzystać z dobrodziejstw platformy, jedna wizyta w urzędzie będzie niezbędna. Na wizytę obowiązkowo zabieramy ze sobą dokument tożsamości i pamiętamy, że powinniśmy ją odbyć w ciągu 7 dni od daty rejestracji wniosku przez Internet.


Profil zaufany i podpis elektroniczny dają większe możliwości

Niestety samo potwierdzenie naszego profilu w ZUS nie da nam możliwości korzystania ze wszystkich funkcji elektronicznej platformy. Aby móc wysyłać i odbierać pisma, wnioski i inne dokumenty należy mieć możliwość podpisywania ich podpisem elektronicznym. Na szczęście nie ma konieczności zakupu kwalifikowanego certyfikatu. Możemy w tym celu skorzystać z bezpłatnego profilu zaufanego ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Aby go założyć, należy udać się na stronę epuap.gov.pl i również tak jak w przypadku PUE ZUS, założyć tam konto. Najlepiej złożyć wniosek w tym samym czasie gdy składamy wniosek o konto w ZUS bowiem jeden i drugi profil będziemy mogli uwierzytelnić podczas tej samej wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Po takiej podwójnej rejestracji będziemy mieć pełny dostęp do wszystkich funkcjonalności PUE.

Zweryfikowanie profilu zaufanego ePUAP jest szczególnie ważne dla przedsiębiorców. Aby móc korzystać z aplikacji ePłatnik i wysyłać za jej pośrednictwem dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe niezbędny jest certyfikat kwalifikowany (płatny) lub właśnie potwierdzony profil zaufany ePUAP (bezpłatny).

Konto podatnika na Portalu Podatkowym 2016 - rejestracja możliwa też przez ePUAP

Warto też pamiętać, że nasz Profil Zaufany będziemy zobowiązani przedłużać raz na 3 lata. Także co jakiś czas wizyta w urzędzie niestety nas nie ominie.

Komu naprawdę profil w elektronicznym ZUS się przydaje?

Zarejestrowanie Profilu PUE ZUS na pewno ułatwia życie mikroprzedsiębiorcom. Dzięki niemu płatnicy składek oszczędzają czas wcześniej przeznaczany na wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie muszą również co miesiąc składać papierowych deklaracji.

Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczonych, to zapewne będą oni dużo rzadziej logowali się do serwisu. Niemniej jednak sprawdzenie od czasu do czasu czy na pewno jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń i czy odprowadzane są za nas składki każdemu się przyda.

Marta Felczak, Tax Care, Idea Bank

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...