Brexit - skutki dla polskich przedsiębiorców

Brexit - skutki dla polskich przedsiębiorców
Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej zaplanowane jest na 30 marca 2019 r. Anglia jest trzecim największym partnerem handlowym Polski, co oznacza, że skutki Brexitu dotkną wielu rodzimych przedsiębiorców. W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało specjalny poradnik dla polskich przedsiębiorców.

Poradnik dla polskich przedsiębiorców

Autopromocja

Niestety, poradnik dla polskich przedsiębiorców przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, który zawiera tylko 4 strony treści, nie daje konkretnych odpowiedzi na przyszły wygląd relacji polskich przedsiębiorców z Wielką Brytanią, a tylko przedstawia możliwe scenariusze.

Procedury i przepisy określające współpracę firm polskich i brytyjskich po Brexit są nadal jedną wielką niewiadomą. Coraz więcej polskich przedsiębiorców obawia się utrudnień, choćby w rozliczaniu VAT lub fakturowaniu kontrahentów z Wielkiej Brytanii i w związku z tym coraz więcej z nich rejestruje firmy w Wielkiej Brytanii, aby po Brexicie bez przeszkód nadal świadczyć swoje usługi na rynku brytyjskim, jako lokalne spółki.

Brexit a polskie firmy

Przygotowany przez MSZ poradnik ma udzielić polskim przedsiębiorcom niezbędnych informacji na temat potencjalnych skutków negocjacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Niestety zawarte tam informacje nie dają konkretnych informacji dla polskich przedsiębiorców współpracujących z firmami z Wielkiej Brytanii jako dostawcy lub odbiorcy towarów i usług.

Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, bo znacznie więcej firm to podwykonawcy w pracach związanych z rynkiem brytyjskim. Firma w Anglii to najpopularniejszy kierunek ekspansji zagranicznej polskiego biznesu. Według minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm.

W najlepszej sytuacji w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i niepewnych negocjacji, są polskie firmy, które postanowiły na potrzebę współpracy z brytyjskimi kontrahentami przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii. Opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej będzie skutkować zmniejszeniem biurokracji dla brytyjskich firm oraz rezygnacją z niepotrzebnych procedur hamujących rozwój biznesu. Już w tej chwili polscy przedsiębiorcy uważają proste i przejrzyste prawo jako jedną z najważniejszych zalet brytyjskiego systemu gospodarczego. Przebieg negocjacji z Unią Europejską pozwala założyć, że obrót gospodarczy pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską nie zostanie zachwiany. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie będzie miało negatywnego wpływu na biznes prowadzony w Wielkiej Brytanii przez polskich przedsiębiorców.

Główny nacisk brytyjskiego rządu w kwestii porozumienia z Unią Europejską leży w obszarze ograniczenia migracji oraz odzyskania pełnej suwerenności przez Wielką Brytanię.

Porozumienie możliwe jeszcze w tym roku

Michel Barnier - szef unijnych negocjatorów ws. Brexitu twierdzi, że zawarcie umowy nt. warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest wciąż możliwe, dodając także, że do zawarcia umowy mogłoby dojść w ciągu 6-8 tygodni. Podobnie wypowiadają się przedstawiciele brytyjskiego rządu, co daje powody do optymizmu w kwestii ustalenia korzystnych warunków dla obydwu stron. Aura optymizmu udzieliła się także na rynkach walutowych, gdzie funt szterling zaczął odrabiać straty wobec dolara - kurs funta wobec dolara podniósł się o 1-proc.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

W opublikowanej jakiś czas temu “Białej księdze Brexitu” Brytyjski rząd proponuje Umowę o Wolnym Handlu z Unią Europejską, która zakłada minimalizację negatywnych skutków wynikających z opuszczenia Unii oraz możliwie maksymalne uproszczenia i ułatwienia dla wolnego handlu. Wielka Brytania ma ogromne znaczenie dla współpracy gospodarczej z pozostałymi państwami Unii Europejskiej - stanowi największy rynek zbytu dla 27 krajów Wspólnoty. Tylko w 2015 roku deficyt handlowy Wielkiej Brytanii w handlu z krajami Unii Europejskiej wyniósł 61 miliardów funtów (230 miliardów funtów eksportu, wobec 291 miliardów funtów importu). Wielka Brytania importuje więcej od największych krajów Unii Europejskiej, niż do nich eksportuje. Korzystna umowa dotycząca wolnego handlu jest więc na rękę nie tylko Brytyjczykom, ale także Unii Europejskiej.

Zobacz także: Moja firma

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...