REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie handlu kryptowalutami - w Polsce i Wielkiej Brytanii

 Tax Angels Group Limited
Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.
Opodatkowanie handlu kryptowalutami - w Polsce i Wielkiej Brytanii
Opodatkowanie handlu kryptowalutami - w Polsce i Wielkiej Brytanii

REKLAMA

REKLAMA

Handel kryptowalutami w Polsce jest problematyczny ponieważ stanowiska prezentowane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych różnią się między sobą, co sprawia że osoby prowadzące działalność w zakresie handlu wirtualnymi walutami nie mają pewności czy ich rozliczenia są prawidłowe. Ciągłe zmiany i konieczność stałego śledzenia wydawanych interpretacji powoduje, że osoby zajmujące się wydobyciem oraz handlem kryptowalutami szukają alternatywnych opcji, czyli rejestrują działalność w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Jak rozliczać kryptowaluty w Polsce?

Aktualnie przedsiębiorcy prowadzący firmy w Polsce w zakresie handlu kryptowalutami zobowiązani są do zapłaty nie tylko podatku dochodowego, ale także PCC . Podatek od czynności cywilnoprawnych należy uiścić od każdej pojedynczej transakcji zakupu i wymiany kryptowalut, a dodatkowo w odniesieniu do każdej takiej transakcji przedsiębiorca zobowiązany jest do dostarczenia do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3. Ma na to czas do 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Autopromocja

Aktywny handel wiąże się z koniecznością dokonywania wielu transakcji na giełdach kryptowalut, co oznacza że zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi na dopełnienie formalności trzeba poświęcić dużo czasu, przez co działalność zamiast przynosić spodziewane profity może stać się nierentowna.

Ministerstwo Finansów przygotowało kampanię, która ma na celu zniechęcenie Polaków do handlu kryptowalutami. Wirtualne waluty w opinii Ministerstwa są niesłusznymi prawami majątkowymi. W UK prawo podatkowe jest sprzyjające dla osób zajmujących się wydobyciem i handlem kryptowalutami.

Handel wirtualnymi walutami w Wielkiej Brytanii

Dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie spółki Limited (tzw. spółki LTD) w Anglii. Brytyjskie regulacje prawne nie pozostawiają miejsca na domysły w odniesieniu do rozliczenia handlu kryptowalutami, co oznacza że nie trzeba wnioskować o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tym zakresie. Osoby specjalizujące się w wydobywaniu i obracaniu kryptowalutami, które zarejestrowały firmę na Wyspach nie muszą obawiać się, że w razie kontroli urzędnicy zakwestionują ich sposób rozliczeń, dzięki czemu zyskują spokój i mogą w pełni skupić się na swoim biznesie.

Każda osoba zajmująca się w ramach działalności handlem kryptowalutami może zarejestrować spółkę Limited w Anglii. Nie trzeba bowiem być brytyjskim rezydentem, aby móc rozliczać się na Wyspach, wystarczające będzie ukończenie 16 roku życia. W spółce Limited zgodnie z brytyjskimi przepisami wymagany jest jeden Dyrektor i jeden Udziałowiec, a obie funkcje mogą być pełnione przez tą samą osobę. Sekretarzem w spółce LTD nie może zostać Dyrektor, jednak nie jest to funkcja obligatoryjna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka Limited posiada osobowość prawną, a udziałowcy odpowiadają za firmowe zobowiązania wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu. Nie zdefiniowano minimalnej kwoty kapitału założycielskiego, co oznacza że nie ma konieczności ponoszenia wysokich kosztów już na etapie rejestracji firmy. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że kapitał ten jest deklarowany, nie musi być wpłacany na firmowy rachunek bankowy. Co więcej, nie ma przeciwwskazań aby kapitał założycielski został wniesiony do spółki w postaci wirtualnej waluty. W Anglii obowiązuje zdecydowanie wyższa kwota wolna od podatku niż w Polsce, która aktualnie wynosi 11 850 funtów, w przeliczeniu na walutę polską to około 57 000 zł. Dodatkowo do momentu przekroczenia  8 424 funtów rocznie, możliwe jest zwolnienie ze składek na ubezpieczenia.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA