REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowadzenie firmy w Anglii nadal będzie się opłacać?

Czy prowadzenie firmy w Anglii nadal będzie się opłać?
Czy prowadzenie firmy w Anglii nadal będzie się opłać?

REKLAMA

REKLAMA

Widmo Brexitu krąży nad Europą. Ubiegłoroczna decyzja obywateli Wielkiej Brytanii skutkująca opuszczeniem przez ich ojczyznę struktur Unii Europejskiej wciąż budzi liczne obawy o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym. Czy możliwe jest zamknięcie brytyjskiego rynku dla zagranicznych firm?

Z oczywistych względów, polscy przedsiębiorcy planujący przenieść swój biznes do UK, oraz ci, którzy planują dopiero założenie tam firmy, najbardziej zainteresowani są potencjalnymi konsekwencjami gospodarczymi. Szczególnie, że w środkach masowego przekazu niejednokrotnie pojawiają się artykuły i doniesienia wieszczące czarną przyszłość dla tych, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z Wielką Brytanią. Czy jednak warto takowym doniesieniom dawać wiarę?

Autopromocja

Cóż, każdy ma prawo wierzyć w to, co chce i komu chce, ale biorąc pod uwagę pewne fakty, strach przed zamknięciem brytyjskiego rynku dla zagranicznej przedsiębiorczości jest zdecydowanie przedwczesny i niesłuszny. Owszem, pojawiają się medialne doniesienia o ewentualnych reperkusjach, jakie mogą dotknąć osoby pracujące na terenie Wielkiej Brytanii: mające tam własne firmy, pracowników najemnych, pracowników oddelegowanych, lub też te jednostki, które pomimo pracy na terenie UK zamieszkują swoją ojczyznę. Owe reperkusje mogą wyniknąć z faktu odcięcia się Wielkiej Brytanii od rynku europejskiego i zamknięcia jej granic dla obcokrajowców. Ale powiedzmy sobie szczerze: taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny, a wręcz niemożliwy. Dlaczego?

Pomimo wszystkich danych liczbowych, prognoz, argumentów, opinii, doniesień medialnych i wypowiedzi ekspertów, należy zdawać sobie sprawę z rzeczy bodajże najważniejszej: nawet po opuszczeniu Unii Europejskiej Wielka Brytania nie odetnie się od niej, ponieważ jest to po prostu niemożliwe. Zarówno Wielka Brytania potrzebować będzie Unii jako partnera handlowego, jak i Unia potrzebować będzie Wielkiej Brytanii. A w takim przypadku tworzenie rozwiązań prawnych utrudniających wzajemną współpracę byłoby po prostu bezsensowne.

Co więcej, nawet tak silny gospodarczo kraj jak Zjednoczone Królestwo nie może pozwolić sobie na wydalenie ze swojego terytorium zagranicznych pracowników i inwestorów. Wszak każdy pracownik, każda firma to potencjalny usługodawca umożliwiający prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa oraz płatnik podatku umożliwiający prawidłowe funkcjonowanie państwa. A żeby utrzymać obecnych i przyciągnąć kolejnych zagranicznych przedsiębiorców i pracowników, Wielka Brytania po prostu nie może nie tylko zaostrzać aktualnie obowiązujących przepisów, ale wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej je uatrakcyjniać (co zresztą czyni, m.in. podwyższając systematycznie kwotę wolną od podatku).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Tak więc wniosek jest jeden: Brexit dla przedsiębiorców planujących założenie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii nie jest niczym groźnym, dlatego jak najbardziej powinni to czynić. A jeżeli nawet nie są w stanie wyzbyć się obaw podsycanych przez nie do końca odpowiedzialne media, to zawsze mogą koncentrować się na Szkocji, która w sytuacji spełnienia się czarnych przepowiedni w stosunku do Anglii czy Walii, jest gotowa przyjąć do siebie tych przedsiębiorców, którym w innych częściach Zjednoczonego Królestwa przestałoby się podobać.

Autor. B.Fuchs

www.admiral.tax

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA