Jakie są prawa i obowiązki pośrednika transakcyjnego

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”
Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.
rozwiń więcej
Prawa i obowiązki pośrednika transakcyjnego /fot. Shutterstock
Pośrednikiem transakcyjnym może być osoba fizyczna, prawna lub inna jednostka organizacyjna, zarejestrowana w PZPN, która nieodpłatnie lub za wynagrodzeniem reprezentuje klub lub zawodnika przy negocjacjach i zawieraniu umowy transferowej względnie kontraktu. Przyjrzyjmy się jakie prawa i obowiązki ma pośrednik transakcyjny.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi, pośrednik lub osoba fizyczna będąca udziałowcem/partnerem/wspólnikiem/członkiem lub zasiadająca w organach zarządzających lub nadzorczych Pośrednika zobowiązana jest do niezawierania, pod sankcją dyscyplinarną, umów cywilnoprawnych z Zawodnikami lub ich przedstawicielami ustawowymi innych niż Umowy pośrednictwa, których przedmiotem będzie reprezentowanie interesów takich Zawodników lub ich przedstawicieli ustawowych w odniesieniu do negocjowania i zawierania Umów transferowych lub Kontraktów. Zgodnie z ust. 2 i 3, zawodnik i klub będące podmiotami transakcji są zobowiązani do zgłoszenia do Komisji Dyscyplinarnej PZPN wszelkich prób zawarcia przez Pośrednika lub inną osobę fizyczną, osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną umowy cywilnoprawnej innej niż Umowa pośrednictwa z zawodnikiem lub jego przedstawicielami ustawowymi, której przedmiotem będzie m.in. reprezentowanie interesów takiego Zawodnika lub jego przedstawicieli ustawowych w odniesieniu do negocjowania i zawierania umowy transferowej lub kontraktu.

Autopromocja

Ponadto, zgodnie z ust. 4 i 5, zawodnik i klub zobowiązani są do zgłoszenia do Komisji Dyscyplinarnej PZPN wszelkich prób powoływania się przez Pośrednika lub przez inną osobę fizyczną, osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną reprezentującą Klub lub zawodnika na umowę cywilnoprawną inną niż Umowa pośrednictwa, której przedmiotem będzie m.in. reprezentowanie interesów takiego Klubu w odniesieniu do negocjowania i zawierania Umowy transferowej lub Kontraktu.

Wynagrodzenie pośrednika

Zgodnie z art. 7 Uchwały, pośrednik może być wynagradzany wyłącznie przez klub lub zawodnika, z którym zawarł Umowę pośrednictwa, a wysokość wynagrodzenia należnego pośrednikowi działającemu w imieniu zawodnika ustalona zostaje w umowie pośrednictwa, którą strony zobowiązane są zawrzeć przed zawarciem Kontraktu i powinna zostać określona na podstawie zasadniczego wynagrodzenia zawodnika w czasie całego okresu objętego kontraktem. Klub korzystający z usług Pośrednika wypłaci mu wynagrodzenie uzgodnione w Umowie pośrednictwa. Dozwolone jest dokonywanie płatności ratalnych.

Uchwała rekomenduje także aby całkowita kwota wynagrodzenia za jedną transakcję należna pośrednikowi, który działał przy jej zawarciu w imieniu zawodnika nie przekraczała 3% zasadniczego wynagrodzenia zawodnika za cały okres obowiązywania danego Kontraktu. Nie jest to przepis bezwzględnie obowiązujący, a jedynie rekomendacja. Podobne rekomendacje dotyczą całkowitych kwot wynagrodzenia za jedną transakcję należna Pośrednikowi, który działał przy jej zawarciu w imieniu Klubu w celu zawarcia Kontraktu z Zawodnikiem oraz za jedną transakcję należna Pośrednikowi, który działał przy jej zawarciu w imieniu Klubu w celu zawarcia Umowy transferowej. Tu również rekomendowane jest nie więcej niż 3% wartości całej transakcji.

Kluby zobowiązane są ponadto zapewnić, iż każda płatność uiszczana przez jeden z nich na rzecz drugiego w związku ze zmianą przynależności klubowej Zawodnika jako: suma transferowa, ekwiwalent czy wkład solidarnościowy nie były płacone w całości lub w części za pośrednictwem lub do pośrednika oraz że te płatności nie będą uiszczane przez pośrednika.

Zakaz ten obejmuje również zakaz udziału pośrednika w jakiejkolwiek płatności w związku z przyszłą zmianą przynależności klubowej zawodnika albo zawarciem w przyszłości kolejnego kontraktu przez zawodnika. Powyższy zakaz nie dotyczy jednak sytuacji, gdy w umowie pośrednictwa zawartej przez pośrednika z klubem odstępującym zawodnika warunki płatności prowizji z tytułu przyszłego transferu tego zawodnika zostały sformułowane kwotowo w stosunku do sumy transferowej. Zabroniona jest również cesja roszczeń związanych ze zmianą przynależności klubowej z udziałem pośredników.

Zgodnie z art. 7 ust. 9 Uchwały, z zastrzeżeniem treści postanowień Uchwały jakiekolwiek wynagrodzenie za usługi pośrednika może zostać wypłacone wyłącznie przez podmiot, tj. klub lub zawodnika, który zawarł z pośrednikiem Umowę pośrednictwa, bezpośrednio pośrednikowi.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której zawodnik może upoważnić klub do realizacji, w imieniu zawodnika, wymagalnej na podstawie umowy pośrednictwa płatności wobec pośrednika, która zostanie pokryta z wynagrodzenia wynikającego z kontraktu. Upoważnienie takie, pod rygorem nieważności, musi zostać umieszczone, wraz ze wskazaniem wysokości tejże płatności, w kontrakcie. Bez takiej klauzuli, płatność zawodnika na rzecz pośrednika nie może zostać dokonana przez klub.

Ochrona niepełnoletnich

Zgodnie z art. 7 ust. 12, zabrania się uiszczania przez zawodnika niepełnoletniego lub klub jakichkolwiek opłat na rzecz pośrednika w związku z zawarciem kontraktu lub umowy transferowej zawodnika niepełnoletniego lub zaciągania zobowiązań dotyczących uiszczenia jakichkolwiek opłat na rzecz pośrednika w związku z zawarciem takiego kontraktu lub umowy transferowej w przyszłości. Naruszenie tego postanowienia skutkować będzie odpowiedzialnością dyscyplinarną, zgodnie z postanowieniami Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.

Rejestracja umowy i transakcji

Każda umowa pośrednictwa i transakcja zrealizowana przez pośrednika musi być zarejestrowana w systemie komputerowym Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z art. 9 Uchwały, do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego PZPN opublikuje na swojej stronie internetowej imiona i nazwiska wszystkich Pośredników, którzy zostali zarejestrowani w związku z czynnościami objętymi treścią m.in. Uchwały, umowy pośrednictwa oraz wszystkie transakcje, w których brali oni udział w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Równocześnie PZPN opublikuje łączną wysokość wynagrodzeń lub innych należności, jakie zawodnicy i kluby wypłacili danemu pośrednikowi, w postaci kwoty łącznej za wszystkich zawodników danego pośrednika oraz w postaci kwoty łącznej wypłaconej przez dany klub.

Zawarcie umowy z osobą nieposiadającą uprawnień pośrednika

Zgodnie z art. 10 ust. 1 Uchwały, klub lub zawodnik, który zawiera umowę pośrednictwa z osobą nieposiadającą uprawnień Pośrednika podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Odpowiedzialność dyscyplinarna

Klub, Zawodnik lub Pośrednik, który narusza lub stosuje postanowienia Uchwały nr III/42 w sposób niezgodny z jej treścią oraz innymi postanowieniami regulacji PZPN podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, a osoba, która podejmie działania lub zawiera umowę pośrednictwa nie posiadając uprawnień pośrednika nie może być wpisana na listę pośredników na dwa kolejne sezony, a w przypadku podjęcia dalszego działania lub kolejnego zawarcia umowy pośrednictwa bez uprawnień Pośrednika osoba taka nie może być wpisana na listę Pośredników na okres pięciu kolejnych sezonów lub na stałe.

Postępowanie dyscyplinarne prowadzone jest na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN oraz innych właściwych przepisów, na wniosek Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego, Rzecznika Dyscyplinarnego lub Zespołu działającego w ramach Komisji ds. Prawnych Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Maciej Żyłka
Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...