REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak utworzyć związek sportowy?

 Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”
Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.
Jak utworzyć związek sportowy? /Fot. Fotolia
Jak utworzyć związek sportowy? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadcząc pomoc prawną obserwujemy tendencję do tworzenia nowych struktur sportowych, niezależnie od istniejących już polskich związków sportowych. Dotyczy to między innymi nowych dyscyplin, które stają się u nas coraz popularniejsze, z czym oczywiście wiążą się dalsze działania zmierzające do uporządkowania kwestii prawnych i organizacyjnych. Jak w praktyce przedstawia się proces utworzenia związku sportowego? Na co zwracać uwagę organizując zebranie założycielskie?

Jedynym przepisem ustawy o sporcie dotyczącym związków sportowych (bez statusu polskiego związku sportowego) jest art. 6, który stanowi, że co najmniej trzy kluby sportowe mogą tworzyć związki sportowe (ust. 1). W ustawie znajduje się również odniesienie do ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, w oparciu o które funkcjonują związki sportowe. W akcie tym nie zawarto jednakże żadnych przepisów obejmujących praktyczne aspekty rejestracji omawianych organizacji sportowych. Jak zatem krok po kroku wygląda proces zakładania polskiego związku sportowego?

Autopromocja

Przygotowanie do zebrania założycielskiego

W pierwszej kolejności należy przygotować dokumenty potwierdzające wolę udziału klubów zebraniu założycielskim związku sportowego. Z naszej praktyki wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie uchwały przez dany organ klubu (kompetencję należy ustalić w statucie lub umowie klubu sportowego) oraz udzielenie upoważnienia dla osoby, która reprezentować będzie klub na zebraniu założycielskim.

Po drugie, warto już na tym etapie zastanowić się nad głównymi założeniami statutu, który również będzie przedmiotem dyskusji i głosowania na zebraniu założycielskim. Przestrzegamy przed pobieraniem gotowych wzorów dokumentów. Pamiętajmy bowiem, że ustawa – Prawo o stowarzyszeniach nie zawiera szczegółowych przepisów określających funkcjonowanie organizacji, jak ma to miejsce m.in. w kodeksie spółek handlowych. Funkcjonowanie związku sportowego będzie zatem całkowicie oparte na postanowieniach uchwalonego statutu.

Pozostaje nam następnie ustalić miejsce i termin zebrania założycielskiego.

Przebieg zebrania założycielskiego

Na samym początku należy przygotować listę obecności, na której warto wpisać nazwę klubu, jego adres a także dane umożliwiające jego weryfikację (w przypadku takich samych nazw; zdarzają się takie sytuacje), np. REGON. Ponadto na liście powinny znaleźć się dane umożliwiające identyfikację przedstawiciela klubu, który z kolei okazuje upoważnienie oraz uchwałę klubu o woli utworzenia związku sportowego. Zazwyczaj każdy klub jest reprezentowany jest przez jednego delegata, który ma jeden głos. Oczywiście możecie Państwo ustalić inną liczbę delegatów przy uwzględnieniu, że każdy klub posiada taką samą liczbę głosów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozpoczynamy zebranie założycielskie. W pierwszej kolejności wybieramy przewodniczącego oraz protokolanta zebrania (zwykłą większością głosów). Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby te zostały następnie wybrane do władz tworzonego związku sportowego.

Pierwszą podjętą merytoryczną uchwałą jest ta o utworzeniu związku sportowego. Należy wskazać, ile osób głosowało „za”, „przeciw” lub wstrzymało się od głosu.

Kolejna uchwała dotyczy przyjęcia statutu organizacji. Warto ustalić główne założenia przed zebraniem, ponieważ tworzenie dokumentu od podstaw na zebraniu może okazać się zbyt czasochłonne.

Ostatnie proponowane przez nas uchwały związane są z wyborem władz związku sportowego. Na tym etapie konieczny jest wybór zarządu, który złoży wniosek o wpisanie związku sportowego do Krajowego Rejestru Sądowego. Innym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa profesjonalnemu pełnomocnikowi, który złoży taki wniosek w imieniu organizacji. Pamiętajmy, że zarówno wniosek jak i pełnomocnictwo podpisują wszyscy członkowie Zarządu. Nie obowiązują w tym zakresie przepisy dotyczące uproszczonego sposobu reprezentacji.

Członkowie Zarządu składają również oświadczenie o wyrażeniu zgody na pełnienie swojej funkcji, na którym wskazują również swój adres do korespondencji.

Możemy też już na zebraniu założycielskim wybrać skład Komisji Rewizyjnej. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli zwołać zebranie członków już po zarejestrowaniu organizacji w KRS.

Z zebrania należy sporządzić protokół określający, jakie czynności zostały podjęte przez kluby w celu utworzenia związku sportowego. Zwyczajowo protokół oraz wszystkie uchwały podpisuje przewodniczący oraz protokolant zebrania.

Złożenie wniosku do sądu

Wniosek o wpisanie związku sportowego do Krajowego Rejestru Sądowego składamy do sądu na urzędowych formularzach. Ich liczba zależy m.in. od liczby członków władz w danej organizacji oraz treści statutu, m.in. w zakresie podjęcia działalności gospodarczej. Najczęściej stosowane formularze to:

  1. KRS-W20 – ogólny formularz zgłoszeniowy,
  2. KRS-WK – formularz dotyczący członków władz organizacji,
  3. KRS-WM – formularz dla zgłoszenia działalności gospodarczej.

Zalecamy również sporządzenie pisma przewodniego do sądu wskazującego na zakres sporządzanego wniosku.

Do wniosku dołączamy załączniki wymienione we wcześniejszej części pisma. Pamiętajmy, by statut złożony został w dwóch kopiach. Jedna z nich zostanie w aktach sądu, druga zostanie udostępniona organowi nadzoru nad związkiem sportowym.

Właściwość miejscowa sądu uzależniona jest od siedziby tworzonego związku sportowego. Adresy poszczególnych sądów można znaleźć tutaj w zakładce „Materiały”.

Koszty

W przypadku tworzenia związku sportowego, który nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, postępowanie sądowe jest wolne od opłat. W przypadku organizacji, która taką działalność będzie prowadzić, do wniosku należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600 zł (500 zł tytułem wpisu rejestru przedsiębiorców oraz 100 zł tytułem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Co do zasady na tym kończą się nasze czynności związane z utworzeniem związku sportowego. Czekamy wówczas na postanowienie o wpisie do KRS albo na uwagi sądu co do statutu, nazwy, przesłanych dokumentów. Jedne są bardziej merytoryczne, inne mniej… ale to temat na inną dyskusję.

Starałem się w możliwe najprzystępniejszy sposób opisać proces rejestracji związku sportowego na gruncie obowiązujących reguł prawnych. Jeżeli jednak w dalszym ciągu macie Państwo wątpliwości związane z wyżej omówioną procedurą, oczywiście jestem do Państwa dyspozycji i zachęcam do zadawania pytań, m.in. poprzez formularz.

Maciej Broda, adwokat, ekspert w zakresie prawa sportowego
Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA