Zajęcia sportowe o charakterze rehabilitacyjnym lub leczniczym - zwolnienie z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie bowiem z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 06 lipca 2017 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.248.2017.1.MR, znajduje tu zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy VAT przewidujący zwolnienie podatkowe dla usług medycznych.
REKLAMA
Interpretacja dotyczy pływalni miejskiej, która jest jednostką budżetową gminy. Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Pływalnia oferuje odpłatnie usługi w zakresie rekreacji ruchowej m.in. rehabilitację oraz gimnastykę korekcyjną. Zajęcia są nadzorowane przez osobę dysponującą specjalistyczną wiedzą (rehabilitanta).
Zwolnienie z podatku VAT w zakresie usług medycznych ma charakter podmiotowo-przedmiotowy tj. muszą być spełnione dwa warunki łącznie aby nie powstał obowiązek zapłaty VAT. Usługa musi mieć określony charakter (m.in. profilaktyka lub przywracanie zdrowia) oraz być wykonywana przez osobę posiadającą uprawnienia zawodowe z zakresu medycyny (np. lekarz, pielęgniarka).
Ustawa VAT nie precyzuje kręgu zawodów medycznych objętych zwolnieniem podatkowym, odsyła w tym zakresie do ustawy o działalności leczniczej.
Kluczowym elementem omawianej interpretacji było ustalenie czy zawód rehabilitanta może być uznany za zawód medyczny umożliwiający zastosowanie zwolnienia z podatku VAT w zakresie wykonywanych przez niego usług ochrony zdrowia.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że należy przede wszystkim wziąć pod uwagę profesjonalny charakter świadczonych usług medycznych:
„Zawód rehabilitanta, fizjoterapeuty (...) nie został dotychczas objęty unormowaniami odrębnych aktów prawnych. Został on jednak wymieniony na równi z innymi zawodami medycznymi w szeregu przepisów związanych z ochroną zdrowia (…) Pojęcie „wykonywanie zawodu medycznego” należy odnieść do osób, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje.”
Odnosząc powyższe zasady do pytania wnioskodawcy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że oferowane przez pływalnię zajęcia rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej nadzorowane przez rehabilitanta są zwolnione z VAT:
"spełniona jest zarówno przesłanka podmiotowa, jak i przedmiotowa wynikającą z treści art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, gdyż świadczone usługi (...) mają służyć poprawie zdrowia oraz wykonywane są przez osobę wykonującą zawód medyczny"
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje na możliwość wzbogacenia grafiku zajęć dla typowych klubów rekreacyjno-sportowych. Rozszerzenie oferty poprzez dodanie do harmonogramu np. gimnastyki korekcyjnej może nie tylko urozmaicić aktywność, ale także być opłacalne od strony podatkowej.
Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland
Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat