REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z VAT towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym

Klaudia Pastuszko
Zwolnienia VAT dla towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym /fot. Fotolia
Zwolnienia VAT dla towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z implementacją unijnej dyrektywy w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku VAT i akcyzy polskie regulacje prawne w owym zakresie uległy istotnym zmianom. W jaki sposób obecnie uregulowana jest kwestia przewozu towarów związana z transportem lotniczym?

Co obejmuje zwolnienie?

REKLAMA

Autopromocja

Kwestia zwolnienia uregulowanego w dyrektywie Rady 2007/74/WE z 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy obejmuje towary przewożone przez podróżnych w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny w świetle obowiązujących przepisów definiowany jest jako cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później organom celnym, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że bagaż był zarejestrowany przez przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za jego przewóz, jako bagaż towarzyszący w momencie wyruszenia w podróż.

Ciekawostką jest, iż zasadniczo przyjmuje się również, że bagaż osobisty obejmuje także paliwo znajdujące się w zbiorniku pojazdu silnikowego czy też paliwo znajdujące się w przenośnym kanistrze, o ile jego pojemność nie przekracza dozwolonych 10 litrów. Jest to przełomowe rozwiązanie, gdyż uprzednio z zakresu, który obejmuje definicja bagażu podręcznego wyłączone były kanistry, które zawierały paliwo.

Zwolnieniem objęte są przedmioty, które przewożone są w osobistym bagażu podróżnego, z zastrzeżeniem warunku, iż:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  ilość i rodzaj tych towarów wskazują na przywóz o charakterze niehandlowym (jest to rodzaj przewozu, który ma miejsce w sposób okazjonalny oraz obejmuje jedynie towary przeznaczone na użytek własny podróżnych bądź też ich rodzin lub towary przeznaczone na prezenty);

-  wartość towarów nie przekracza 300 euro (do 30 listopada 2008 r. limit ten wynosił 175 euro), w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym i morskim – wartość towarów nie przekracza 430 euro, zaś w przypadku towarów wymienionych w art. 56 ust. 8 i 9 ustawy o VAT – do wysokości ustalonych limitów.

Wartość towarów

Wartość towarów przewożonych w bagażu podręcznym podróżnego ustalana powinna być w momencie, w którym ewentualny obowiązek podatkowy mógłby powstać. Istotnym jest, iż do wartości towarów nie wlicza się wartości:

- towarów wymienionych w art. 56 ust. 8 i 9 ustawy o VAT (z tytułu tego, iż owe towary ograniczone są limitami ilościowymi, a ich wartość nie ma znaczenia);

- paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów;

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

- przedmiotów osobistych (które to definiować należy zgodnie z potocznym rozumieniem, jak na przykład przybory toaletowe, ubrania itp.);

- bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie;

- produktów leczniczych niezbędnych do spełnienia osobistych potrzeb podróżnego.


Przekroczenie kwoty zwolnienia

W sytuacji, gdy łączna wartość towarów przywożonych przez podróżnego przekracza limit 430 Euro, który przewidziany jest dla podróży lotniczych, zwolnienie z podatku przysługuje do wysokości owej sumy, jednak jedynie w stosunku do towarów, które przywożone oddzielnie korzystałyby z owego zwolnienia.

Wartość towarów nie jest już dłużej rozpatrywana łącznie, rozpatruje się je oddzielnie do momentu, w którym dodanie kolejnego przekroczyłoby obowiązujący limit – wówczas ów i każdy kolejny towar nie będą korzystać ze zwolnienia. Przepisy nie przewidują możliwości dzielenia wartości jednego towaru celem objęcia go zwolnieniem.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

REKLAMA

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

REKLAMA