REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z VAT towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym

Klaudia Pastuszko
Zwolnienia VAT dla towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym /fot. Fotolia
Zwolnienia VAT dla towarów przewożonych przez podróżnych transportem lotniczym /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z implementacją unijnej dyrektywy w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku VAT i akcyzy polskie regulacje prawne w owym zakresie uległy istotnym zmianom. W jaki sposób obecnie uregulowana jest kwestia przewozu towarów związana z transportem lotniczym?

Co obejmuje zwolnienie?

Autopromocja

Kwestia zwolnienia uregulowanego w dyrektywie Rady 2007/74/WE z 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy obejmuje towary przewożone przez podróżnych w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny w świetle obowiązujących przepisów definiowany jest jako cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później organom celnym, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że bagaż był zarejestrowany przez przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za jego przewóz, jako bagaż towarzyszący w momencie wyruszenia w podróż.

Ciekawostką jest, iż zasadniczo przyjmuje się również, że bagaż osobisty obejmuje także paliwo znajdujące się w zbiorniku pojazdu silnikowego czy też paliwo znajdujące się w przenośnym kanistrze, o ile jego pojemność nie przekracza dozwolonych 10 litrów. Jest to przełomowe rozwiązanie, gdyż uprzednio z zakresu, który obejmuje definicja bagażu podręcznego wyłączone były kanistry, które zawierały paliwo.

Zwolnieniem objęte są przedmioty, które przewożone są w osobistym bagażu podróżnego, z zastrzeżeniem warunku, iż:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  ilość i rodzaj tych towarów wskazują na przywóz o charakterze niehandlowym (jest to rodzaj przewozu, który ma miejsce w sposób okazjonalny oraz obejmuje jedynie towary przeznaczone na użytek własny podróżnych bądź też ich rodzin lub towary przeznaczone na prezenty);

-  wartość towarów nie przekracza 300 euro (do 30 listopada 2008 r. limit ten wynosił 175 euro), w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym i morskim – wartość towarów nie przekracza 430 euro, zaś w przypadku towarów wymienionych w art. 56 ust. 8 i 9 ustawy o VAT – do wysokości ustalonych limitów.

Wartość towarów

Wartość towarów przewożonych w bagażu podręcznym podróżnego ustalana powinna być w momencie, w którym ewentualny obowiązek podatkowy mógłby powstać. Istotnym jest, iż do wartości towarów nie wlicza się wartości:

- towarów wymienionych w art. 56 ust. 8 i 9 ustawy o VAT (z tytułu tego, iż owe towary ograniczone są limitami ilościowymi, a ich wartość nie ma znaczenia);

- paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów;

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

- przedmiotów osobistych (które to definiować należy zgodnie z potocznym rozumieniem, jak na przykład przybory toaletowe, ubrania itp.);

- bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie;

- produktów leczniczych niezbędnych do spełnienia osobistych potrzeb podróżnego.


Przekroczenie kwoty zwolnienia

W sytuacji, gdy łączna wartość towarów przywożonych przez podróżnego przekracza limit 430 Euro, który przewidziany jest dla podróży lotniczych, zwolnienie z podatku przysługuje do wysokości owej sumy, jednak jedynie w stosunku do towarów, które przywożone oddzielnie korzystałyby z owego zwolnienia.

Wartość towarów nie jest już dłużej rozpatrywana łącznie, rozpatruje się je oddzielnie do momentu, w którym dodanie kolejnego przekroczyłoby obowiązujący limit – wówczas ów i każdy kolejny towar nie będą korzystać ze zwolnienia. Przepisy nie przewidują możliwości dzielenia wartości jednego towaru celem objęcia go zwolnieniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA