reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Utrata prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT

Utrata prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT mogą to prawo utracić. W jakich przypadkach dochodzi do utraty prawa do zwolnienia? Na co zwrócić uwagę, żeby nie dopuścić do okoliczności skutkujących utratą prawa do zwolnienia?

Zwolnienie podmiotowe

Zwolnienie podmiotowe, które zostało uregulowane przepisami ustawy o podatku od towarów i usług w rozdziale określającym procedury szczególne, skierowane jest do tzw. drobnych przedsiębiorców.

Prawo do zwolnienia przysługuje podatnikom ze względu na wysokość sprzedaży. Przepisy zwalniają z podatku VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość tej sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Limit ten został podwyższony, do końca 2016 r. wynosił 150 000 zł.

Ponadto, ze zwolnienia może korzystać również podatnik rozpoczynając w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200 000 zł (do końca 2016 r. limit ten również wynosił 150 000 zł).

Przy czym do wartości sprzedaży określonej powyższym limitem nie wlicza się:

- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

- odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 (z wyjątkiem transakcji związanych z nieruchomościami; usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41; usług ubezpieczeniowych – jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych);

- odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Korzyści wynikające ze zwolnienia

Zwolnienie podmiotowe wiąże się z konkretnymi przywilejami. Korzystający z tego zwolnienia podatnicy nie mają bowiem obowiązku:

- rejestrowania się jako podatnicy VAT,

- prowadzenia pełnej ewidencji VAT oraz

- regularnego składania deklaracji VAT (z wyjątkiem deklaracji VAT-8 składanych przez zwolnionych podmiotowo podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE).

Dodatkowo, podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego muszą wystawiać faktury tylko na żądanie nabywców.

Utrata prawa do zwolnienia

Podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego powinni być świadomi tego, że w określonych przepisami przypadkach prawo to mogą utracić. Do utraty prawa do zwolnienia dochodzi po przekroczeniu wskazanego wyżej limitu wartości sprzedaży. W przypadku przekroczenia kwoty limitu zwolnienie podmiotowe traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Poza przekroczeniem limitu, utratą zwolnienia skutkuje również dokonanie przez podatnika jednej z czynności wyłączających możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego. (O tym jakie to są czynności, piszemy poniżej.)

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

A zatem uniknięcie utraty przez podatnik prawa do zwolnienia podmiotowego jest możliwe tylko przez niedopuszczanie do wystąpienia powyższych okoliczności.

Utrata prawa do zwolnienia pociąga za sobą konieczność dokonania rejestracji poprzez złożenie formularza VAT-R we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym. Ponadto, od momentu przekroczenia limitu sprzedaży lub dokonania czynności wyłączającej możliwość korzystania ze zwolnienia, u podatnika powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupu oraz konieczność składania deklaracji VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama