reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy udzielenie gwarancji rozszerzonej podlega zwolnieniu z VAT

Czy udzielenie gwarancji rozszerzonej podlega zwolnieniu z VAT

Czynności pomocnicze, które mają związek z usługami ubezpieczenia sprzedawanych produktów (gwarancja rozszerzona) świadczone w miejscu zakupu towarów przez ich sprzedawcę nie będą usługami ubezpieczeniowymi, ale podlegają zwolnieniu z podatku VAT, jeśli są związane funkcjonalnie z usługą firmy ubezpieczeniowej.

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2017 sygn. IPPP1/4441-13/13-5/MP znajduje tu zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy VAT przewidujący zwolnienie usług ubezpieczeniowych i usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych.

Wnioskodawca interpretacji jest spółką handlującą artykułami RTV i AGD poprzez sieć sklepów, współpracuje z firmą ubezpieczeniową w zakresie objęcia ubezpieczeniem sprzedawanych produktów.

Spółka zawarła z firmą ubezpieczeniową umowę współpracy w zakresie administrowania procesem likwidacji szkód z tytułu ubezpieczenia artykułów AGD zakupionych w sieci sklepów spółki, zobowiązana jest do wykonywania w imieniu ubezpieczyciela czynności typu zarejestrowanie szkody lub wymiana produktu, otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie od kontrahenta(firmy ubezpieczeniowej). Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości zwolnienia tych usług z podatku VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zwrócił uwagę, że treść przepisów ustawy VAT nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy jednak analiza związku funkcjonalnego pomiędzy świadczeniem wnioskodawcy oraz firmy ubezpieczeniowej wskazuje na zastosowanie zwolnienia z podatku VAT, gdyż obie usługi są ściśle powiązane:

"Art. 43 ust. 13 ustawy o VAT przewiduje wprawdzie zwolnienie z VAT dla usługi stanowiącej element usługi ubezpieczeniowej, jednak nie precyzuje zakresu(...) Usługi likwidacji szkody są nierozerwalnie(…) związane z zapewnianą przez ubezpieczycieli ochroną ubezpieczeniową. Wykonanie świadczeń związanych z likwidacją szkód na rzecz klientów pozwala ubezpieczycielom na wywiązanie się z ich zobowiązań(...)"

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Powyższy fragment interpretacji akcentuje związek pomiędzy np. przyjęciem zgłoszenia o powstaniu szkody przez sklep AGD oraz wykonaniem właściwej usługi poprzez firmę ubezpieczeniową. Z tego powodu świadczenie wnioskodawcy podlega zwolnieniu z VAT:

„(...) świadczone przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeniowego usługi, których celem jest likwidacja szkody, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 13 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT."

Wykładnia Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie umożliwia elastyczność przedsiębiorcom współpracującym z ubezpieczycielami i wykonującym za nich część obowiązków.

Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Zwolnienie z VAT w zakresie gwarancji rozszerzonej  /shutterstock.com
Zwolnienie z VAT w zakresie gwarancji rozszerzonej /shutterstock.com

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama