Sprzedaż wyremontowanej nieruchomości a zwolnienie z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2016 r. sygn. ILPP3/4512-1-78/16-4/JO.
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; dalej: ustawa VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel. Sprzedaż nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów, podlegającą co do zasady opodatkowaniu VAT jeśli podmiot dokonujący tej czynności posiada status podatnika, w rozumieniu art. 15 ustawy VAT. Treść tego przepisu stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.
Przepisy ustawy VAT przewidują jednak szereg zwolnień od opodatkowania (zarówno zwolnienia przedmiotowe jak i podmiotowe). Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
-
dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
-
pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Usługa bezpośredniej likwidacji szkód korzysta ze zwolnienia w VAT
Przez pierwsze zasiedlenie – według art. 2 pkt 14 ustawy VAT – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
-
wybudowaniu lub
-
ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Termin „ulepszenie” zawarty w ustawie VAT jest ściśle związany z przepisami ustaw o podatkach dochodowych (podatek CIT oraz podatek PIT). Wykładnia tego pojęcia nie może być zatem ograniczona jedynie do ustawy VAT. Ustawy o podatkach dochodowych wiążą pojęcie „ulepszenie” jedynie ze środkami trwałymi a nie z towarami zakupionymi w celu dalszej sprzedaży. Z tego powodu nieruchomość, która została wyremontowana przez podatnika, ale nie była ujęta przez niego w ewidencji jako środek trwały, nie może zostać uznana za ulepszoną w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy VAT.
Rezultat tej wykładni oznacza zwolnienie sprzedaży wyremontowanej nieruchomości z podatku VAT. Dotyczy to jednak tylko nieruchomości, które były wcześniej zasiedlone a od pierwszego zasiedlenia do sprzedaży po wyremontowaniu upłynęły co najmniej dwa lata. W praktyce odnosi się to najczęściej do inwestycji polegającej na zakupie opuszczonego budynku w celu renowacji i odsprzedaży po znacznie wyższej cenie.
Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016
Trudności interpretacyjne związane z problematyką zwolnienia sprzedaży nieruchomości z podatku VAT dotyczą najczęściej wykładni pojęcia "pierwszego zasiedlenia". Przytoczona interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu akcentuje pewien szczególny aspekt, który może mieć kluczowe znaczenie tzn. rozróżnienie środków trwałych w rozumieniu ustaw o podatkach dochodowych oraz towarów handlowych. Nieruchomość nabyta w celu wyremontowania i odsprzedaży nie może być uznana za środek trwały co umożliwia zwolnienie sprzedaży po jej odnowieniu z podatku VAT.
Autor: Paweł Kula, Russell Bedford Poland
Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat