REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa bezpośredniej likwidacji szkód korzysta ze zwolnienia w VAT

Usługa bezpośredniej likwidacji szkód korzysta ze zwolnienia w VAT
Usługa bezpośredniej likwidacji szkód korzysta ze zwolnienia w VAT

REKLAMA

REKLAMA

Usługi likwidacji szkód mogą korzystać ze zwolnienia w VAT na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Są bowiem właściwe i niezbędne do świadczenia usługi ubezpieczeniowej.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Autopromocja

Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 17 sierpnia 2016r., III SA/Wa 2526/15.

Sprawa dotyczyła towarzystwa ubezpieczeń i reasekuracji. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku analizuje zdarzenia i po uznaniu przedmiotowego roszczenia dokonuje stosownej rekompensaty na rzecz poszkodowanego w zdarzeniu komunikacyjnym. Powyższy proces stanowi czynności likwidacji szkód.

W ramach świadczonych usług ubezpieczeniowych, spółka planuje w przyszłości wykonywać czynności bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) na rzecz zakładu ubezpieczeń sprawcy danego zdarzenia komunikacyjnego. W tym celu spółka planuje zawrzeć umowę wielostronną z innymi zakładami ubezpieczeń dotyczącą współpracy w zakresie BLS z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy we wskazanym zdarzeniu przyszłym usługa ubezpieczeniowa, w skład której wchodzą czynności polegające na bezpośredniej likwidacji z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, podlega zwolnieniu z VAT jako usługa ubezpieczeniowa określona w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Biuletyn VAT

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że usługa ubezpieczenia OC jest zwolniona z opodatkowania w VAT. W ocenie spółki, czynności bezpośredniej likwidacji stanowią zaś czynności wchodzące w skład kompleksowej usługi ubezpieczeniowej zgodnie z przepisami ustawy o działalności ubezpieczeniowej. W związku z tym możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z VAT tych usług wprost, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wskazał, że między spółką a ubezpieczonymi nie istnieje żaden stosunek prawny. Nie sposób więc uznać świadczonych usług za realizację umowy ubezpieczenia. Świadczenia wykonywane przez spółkę na rzecz zakładów ubezpieczeniowych nie stanowią również pośrednictwa ubezpieczeniowego. Zdaniem organu usługi świadczone przez spółkę stanowią czynności o charakterze technicznym i w konsekwencji podlegają opodatkowaniu w VAT stawką 23%. Organ powołał się przy tym na wyrok TSUE w sprawie Aspiro (C-40/15).

Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który nie zgodził się ze stanowiskiem organu.

Sąd podkreślił, że powoływanie się na powyższy wyrok jest bezprzedmiotowe, bowiem jak wynika z ugruntowanej linii orzeczniczej, jeśli ustawodawca krajowy przyznał szersze zwolnienie niż wynikające z Dyrektywy 112, to organ podatkowy nie może wyciągać negatywnych skutków dla podmiotów korzystających z tego zwolnienia, powołując się na zapisy dyrektywy. Dodatkowo sąd wskazał, że przy interpretacji art. 43 ust.1 pkt37 ustawy o VAT, prymat należy przyznać wykładni językowej. Na tej podstawie wskazał, że przedmiotowe usługi stanowią część usługi ubezpieczeniowej jako niezbędne, specyficzne i właściwe dla usługi ubezpieczeniowej. Usługi likwidacji szkód wpisują się w ciąg czynności zmierzających do właściwego wykonania usługi ubezpieczeniowej i z perspektywy klienta (ubezpieczonego) są fragmentem świadczonej przez zakład ubezpieczeń usługi ubezpieczenia.

Wybór przepisów

Art. 43 ust. 1. Zwalnia się od podatku:

37)  usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji

Patrycja Łukasiewicz

Źródło:  taxonlie.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  REKLAMA