Sprzedaż gruntu, na którym znajdują się części budynku posadowionego na działce sąsiedniej a VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 12 sierpnia 2016r., I SA/Wr 539/16.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła gminy, która planuje sprzedaż w drodze bezprzetargowej, na poprawę warunków zagospodarowania, prawa własności nieruchomości dwóch działek. Każda z nich jest objęta odrębną księgą wieczystą. Na jednej z działek (nr88) znajduje się fragment budynku – ściana boczna, należąca do budynku usytuowanego na nieruchomości przyległej, oraz częściowo schody prowadzące do tego budynku. Budynek usytuowany na nieruchomości przyległej jest własnością przyszłych nabywców przedmiotowych działek. Dla przedmiotowych działek nie były wydawane decyzje dotyczące ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu bądź lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Na tym tle gmina zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała:
1) czy dostawa działki nr 88 będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT,
2) czy dostawa działki nr 46/29 będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT?
Prezentując własne stanowisko gmina wskazała, obie nieruchomości nie spełnią definicji terenu budowlanego. Nie są bowiem objęta zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie zostały również wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dodatkowo zdaniem gminy fakt, że na nieruchomości nr 88 znajduje się fragment budynku nie może oznaczać, że przedmiotem sprzedaży będzie grunt zabudowany w rozumieniu ustawy o podatku VAT. W konsekwencji przedmiotowe transakcje korzystać będą ze zwolnienia od opodatkowania w VAT.
Polecamy: Biuletyn VAT
Organ uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe w części dotyczącej działki nr 88. Zdaniem organu, przedmiotem dostawy będzie grunt, którego nie można już uznać za teren niezabudowany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. W sytuacji, gdy na działce nr 88 znajdują się elementy należące do budynku usytuowanego na odrębnej działce (ściana budynku, schody), położonego w granicach nieruchomości sąsiedniej, to planowana sprzedaż ww. działki powinna być traktowana jako odpłatna dostawa nieruchomości zabudowanej, a gmina będzie dokonywała zbycia nieruchomości stanowiącej grunt zabudowany budynkiem. Dostawę działki nr 88 gmina będzie zobowiązana opodatkować 23% stawką VAT .
WSA we Wrocławiu przychylił się jednak do stanowiska gminy. W ocenie sądu, w aspekcie prawnym, fragment budynku sąsiedniego stanowi własność jego właściciela , wobec tego w sensie prawnym następuje tylko dostawa gruntu, w sensie ekonomicznym celem transakcji jest poprawa funkcjonowania działki sąsiedniej. Zdaniem sądu jest to więc dostawa gruntu niezabudowanego.
Wybór przepisów:
Art. 43 ust. 1. Zwalnia się od podatku:
9) dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat