reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT

Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT

Czy podatnik będzie miał prawo uznać dzień rozpoczęcia użytkowania lokalu mieszkalnego jako tymczasowego magazynu za dzień pierwszego zasiedlenia, w konsekwencji czego po upływie dwóch lat od momentu rozpoczęcia użytkowania lokalu jako tymczasowego magazynu, będzie miał prawo sprzedać tę nieruchomość stosując zwolnienie od podatku VAT?

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. 2461-IBPP1.4512.817.2016.2.MG, użycie nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej może być uznane za pierwsze zasiedlenie i w konsekwencji spowodować zwolnienie z VAT sprzedaży tej nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Jak wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Sprzedaż nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów, podlegającą co do zasady opodatkowaniu VAT jednak art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT przewiduje zwolnienie dla nieruchomości sprzedawanych po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Pytanie zadane we wniosku dotyczyło możliwości uznania użycia pomieszczenia w charakterze magazynu gospodarczego za pierwsze zasiedlenie co pozwoliłoby na jego sprzedaż bez obowiązku zapłaty VAT po upływie dwóch lat.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił uwagę, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skłania się w stronę szerokiego rozumienia pojęcia pierwszego zasiedlenia:

„(…) aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej".

Odnosząc powyższe zasady do pytania we wniosku o interpretację Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał rozstrzygnięcie na korzyść spółki:

„(…) stanowisko Wnioskodawcy, że będzie mieć prawo uznać dzień rozpoczęcia użytkowania lokalu mieszkalnego jako tymczasowego magazynu za dzień pierwszego zasiedlenia, w konsekwencji czego, po upływie dwóch lat od momentu rozpoczęcia użytkowania (…) będzie miał prawo sprzedać ten lokal stosując zwolnienie od podatku VAT, należało uznać za prawidłowe".

Wykładnia wyrażona w stanowisku Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach umożliwia znaczną elastyczność przedsiębiorcom wykorzystującym nieruchomości zarówno w celach handlowych jak i użytkowych.

Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT/ Fot. Fotolia
Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT/ Fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama