| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT

Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT

Czy podatnik będzie miał prawo uznać dzień rozpoczęcia użytkowania lokalu mieszkalnego jako tymczasowego magazynu za dzień pierwszego zasiedlenia, w konsekwencji czego po upływie dwóch lat od momentu rozpoczęcia użytkowania lokalu jako tymczasowego magazynu, będzie miał prawo sprzedać tę nieruchomość stosując zwolnienie od podatku VAT?

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. 2461-IBPP1.4512.817.2016.2.MG, użycie nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej może być uznane za pierwsze zasiedlenie i w konsekwencji spowodować zwolnienie z VAT sprzedaży tej nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Jak wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Sprzedaż nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów, podlegającą co do zasady opodatkowaniu VAT jednak art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT przewiduje zwolnienie dla nieruchomości sprzedawanych po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Pytanie zadane we wniosku dotyczyło możliwości uznania użycia pomieszczenia w charakterze magazynu gospodarczego za pierwsze zasiedlenie co pozwoliłoby na jego sprzedaż bez obowiązku zapłaty VAT po upływie dwóch lat.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił uwagę, że orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skłania się w stronę szerokiego rozumienia pojęcia pierwszego zasiedlenia:

„(…) aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej".

Odnosząc powyższe zasady do pytania we wniosku o interpretację Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał rozstrzygnięcie na korzyść spółki:

„(…) stanowisko Wnioskodawcy, że będzie mieć prawo uznać dzień rozpoczęcia użytkowania lokalu mieszkalnego jako tymczasowego magazynu za dzień pierwszego zasiedlenia, w konsekwencji czego, po upływie dwóch lat od momentu rozpoczęcia użytkowania (…) będzie miał prawo sprzedać ten lokal stosując zwolnienie od podatku VAT, należało uznać za prawidłowe".

Wykładnia wyrażona w stanowisku Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach umożliwia znaczną elastyczność przedsiębiorcom wykorzystującym nieruchomości zarówno w celach handlowych jak i użytkowych.

Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT/ Fot. Fotolia
Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT/ Fot. Fotolia

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »