REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z podatku VAT ze względu na kwotę sprzedaży

Klaudia Pastuszko
Zwolnienie z podatku VAT ze względu na kwotę sprzedaży /Fot. Fotolia
Zwolnienie z podatku VAT ze względu na kwotę sprzedaży /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnieniu z podatku VAT podlega sprzedaż, jeśli wartość jej przedmiotu nie przekracza określonej kwoty. Kto i w jakich warunkach może skorzystać z tego zwolnienia?

Autopromocja

Komu przysługuje zwolnienie?

Ustawa o podatku od towarów i usług określa, iż zwolnienie z podatku VAT przysługuje tak zwanym drobnym przedsiębiorcom. Za drobnych przedsiębiorców uważa się tych podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła określonej przepisami kwoty.

Jeśli przedsiębiorca dopiero rozpoczyna działalność, jest to zwolnienie przysługujące z mocy prawa, nie wiąże ze sobą konieczności składania określonych wniosków czy deklaracji. W przypadku przedsiębiorcy, który jest już czynnym podatnikiem VAT, prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego przysługuje mu po upływie roku od czasu gdy zwolnienie to wykorzystał. Moment ten oblicza się od końca roku kalendarzowego roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.  Wiąże się to z koniecznością aktualizacji formularza VAT-R.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia?

Ze zwolnienia przedsiębiorca skorzystać może wówczas, gdy jego roczny obrót nie przekracza ustalonej kwoty. W roku 2017 wynosi ona 40 000 EUR, co w przeliczeniu, przy zastosowaniu średniego kursu NBP z dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i wynosi umownie 200 000 zł (wyższa wysokość limitu została uwzględniona w art. 113 ustawy o VAT). Stało się tak na mocy zgody Komisji Europejskiej, będącej odpowiedzią na wniosek Polski w sprawie podniesienia dotychczasowego limitu, wynoszącego 150 000 zł. Warto zauważyć, iż do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Jeśli przedsiębiorca został podatnikiem VAT w trakcie trwania danego roku podatkowego, wartość ta przeliczana jest w sposób proporcjonalny do okresu, w jakim działalność prowadzona jest w roku jej rozpoczęcia.

Które czynności nie są zaliczane do limitu zwolnienia?

Przepisy ustawy o VAT precyzują katalog czynności, które nie są wliczane do limitu. Należą do nich między innymi:

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;

- sprzedaż wysyłkowa;

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, z określonymi przepisami szczególnymi wyjątkami, o ile czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

- odpłatna dostawa towarów, którą podatnik zalicza do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.


Komu zwolnienie nie przysługuje?

Nie każdy przedsiębiorca ma jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT ze względu na obroty. Ustawodawca określa katalog podmiotów, które takiej możliwości nie mają. Zwolnienie to nie ma zastosowania dla podatników, którzy dokonują dostaw:

- towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT, czyli wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,

- towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem, energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych oraz samochodów osobowych, zaliczanych przez podatnika na podstawie przepisów o podatku dochodowym do środków trwałych podlegających amortyzacji,

- budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b) ustawy o VAT,

- terenów budowlanych,

- nowych środków transportu.

Ponadto, zwolnienie nie obejmuje podmiotów, których działalność polega na świadczeniu usług prawniczych, w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego oraz jubilerskich.

Zwolnienie nie obejmuje także podmiotów nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA