Pakiety sportowe dla pracowników a składki ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Pakiety sportowe jako przychód ze stosunku pracy
Przedsiębiorca zwracał się do organu z wnioskiem o interpretację przepisów dotyczących objęcia składką dodatkowych świadczeń przewidzianych dla pracowników w formie pakietów sportowych. Świadczenie to miało przysługiwać w formie indywidualnej i rodzinnej, w taki sposób, że pracodawca pokryje częściowo koszty zakupu usługi, a pracownik w ramach stosunku pracy będzie mógł nabyć tę usługę od pracodawcy po cenie niższej niż detaliczna. Pracodawca będzie pobierał na ten cel co miesiąc odpowiednią kwotę z wynagrodzenia pracownika.
REKLAMA
Uprawnienia te miały wynikać wprost z przepisów wewnątrzzakładowych, tj. z regulaminu wynagradzania, ale przewidywany koszt pakietu dla pracownika zostanie ustalony przez zarząd. Wnioskodawca zaznaczył jednocześnie, że dane świadczenie będzie stanowiło przychód w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Art. 12 ust.1 tej ustawy stanowi, że:
„Za przychód ze stosunku pracy uznaje się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszystkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.”
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Warunki nieobjęcia składkami na ubezpieczenia społeczne
Na podstawie powyższego stanu faktycznego, Wnioskodawca przedstawił organowi dwie wątpliwości:
„-Czy świadczenia wynikające z pakietów sportowych ubezpieczonego pracownika stanowią podstawę naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe)
-Czy świadczenia wynikające z pakietów sportowych ubezpieczonego pracownika obejmują również swoim zakresem rodzinę i stanowią podstawę naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne”
ZUS wydając ww. decyzję, zwrócił uwagę na §2 ust.1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, w którym znajduje się katalog przychodów niestanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe i są to m.in.:
„(…) korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług (…)”
Z powyższego paragrafu wynika, że świadczenie musi spełniać dwa warunki, aby nie podlegało składkom na ubezpieczenia społeczne:
1. musi zostać przyznane pracownikowi na podstawie układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu
2. pracownik ponosi częściową jego odpłatność.
Wniosek z powyższego przepisu jest więc również i taki, że jeżeli pakiety są fundowane całości pracownikom przez pracodawcę, to trzeba będzie naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne od wartości tych pakietów.
Decyzja ZUS
W związku z powyższym ZUS wydał decyzję (nr 63/2018 z 31 stycznia 2018 r.) i w następujący sposób podsumował ocenę przedmiotowego stanu faktycznego.
„W opisanym przez Przedsiębiorcę zdarzeniu przyszłym (…) w sytuacji gdy prawo do korzystania ze świadczenia w postaci pakietu sportowego po cenie niższej niż detaliczna i zasady jego współfinansowania będą wynikać z obowiązującego u Wnioskodawcy regulaminu wynagradzania, a wartość tego świadczenia w części finansowanej przez pracodawcę będzie przychodem pracownika ze stosunku pracy, to kwota ta nie będzie podlegać uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracownika. Powyższe dotyczy zarówno sytuacji, gdy pracownik nabywa pakiet sportowy w formie indywidualnej, jak i w formie rodzinnej.”
Weronika Szuba
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat