reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Pakiety sportowe dla pracowników a składki ZUS

Pakiety sportowe dla pracowników a składki ZUS

Wartość pakietów (abonamentów) sportowych udostępnianych przez pracodawcę pracownikom i ich rodzinom na podstawie regulaminu wynagradzania i przy częściowej odpłatności za nie, nie stanowi podstawy wymiary składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe). Taką interpretację prezentują organy ZUS.

Pakiety sportowe jako przychód ze stosunku pracy

Przedsiębiorca zwracał się do organu z wnioskiem o interpretację przepisów dotyczących objęcia składką dodatkowych świadczeń przewidzianych dla pracowników w formie pakietów sportowych. Świadczenie to miało przysługiwać w formie indywidualnej i rodzinnej, w taki sposób, że pracodawca pokryje częściowo koszty zakupu usługi, a pracownik w ramach stosunku pracy będzie mógł nabyć tę usługę od pracodawcy po cenie niższej niż detaliczna. Pracodawca będzie pobierał na ten cel co miesiąc odpowiednią kwotę z wynagrodzenia pracownika.

Uprawnienia te miały wynikać wprost z przepisów wewnątrzzakładowych, tj. z regulaminu wynagradzania, ale przewidywany koszt pakietu dla pracownika zostanie ustalony przez zarząd. Wnioskodawca zaznaczył jednocześnie, że dane świadczenie będzie stanowiło przychód w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 12 ust.1 tej ustawy stanowi, że:

„Za przychód ze stosunku pracy uznaje się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszystkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.”

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

Warunki nieobjęcia składkami na ubezpieczenia społeczne

Na podstawie powyższego stanu faktycznego, Wnioskodawca przedstawił organowi dwie wątpliwości:

 „-Czy świadczenia wynikające z pakietów sportowych ubezpieczonego pracownika stanowią podstawę naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe)

-Czy świadczenia wynikające z pakietów sportowych ubezpieczonego pracownika obejmują również swoim zakresem rodzinę i stanowią podstawę naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne”

ZUS wydając ww. decyzję, zwrócił uwagę na §2 ust.1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, w którym znajduje się katalog przychodów niestanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe i są to m.in.:

 „(…) korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług (…)” 

Z powyższego paragrafu wynika, że świadczenie musi spełniać dwa warunki, aby nie podlegało składkom na ubezpieczenia społeczne:

1. musi zostać przyznane pracownikowi na podstawie układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu

2. pracownik ponosi częściową jego odpłatność.

Wniosek z powyższego przepisu jest więc również i taki, że jeżeli pakiety są fundowane całości pracownikom przez pracodawcę, to trzeba będzie naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne od wartości tych pakietów.

Decyzja ZUS

W związku z powyższym ZUS wydał decyzję (nr 63/2018 z 31 stycznia 2018 r.)  i w następujący sposób podsumował ocenę przedmiotowego stanu faktycznego.

„W opisanym przez Przedsiębiorcę zdarzeniu przyszłym (…) w sytuacji gdy prawo do korzystania ze świadczenia w postaci pakietu sportowego po cenie niższej niż detaliczna i zasady jego współfinansowania będą wynikać z obowiązującego u Wnioskodawcy regulaminu wynagradzania, a wartość tego świadczenia w części finansowanej przez pracodawcę będzie przychodem pracownika ze stosunku pracy, to kwota ta nie będzie podlegać uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracownika. Powyższe dotyczy zarówno sytuacji, gdy pracownik nabywa pakiet sportowy w formie indywidualnej, jak i w formie rodzinnej.”

Weronika Szuba

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama