Fundusze europejskie (unijne) 2021 - nabory wniosków i konkursy w kwietniu

Fundusze europejskie (unijne) 2021 - nabory wniosków i konkursy w kwietniu
Fundusze europejskie (unijne) 2021. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że w kwietniu 2021 r. trwają nabory wniosków o fundusze europejskie z licznych programów krajowych i regionalnych. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na konkursy wspierające inwestycje w odnawialne źródła energii, wspierające przedsiębiorców i dotyczące usług opiekuńczych.

Odnawialne źródła energii w walce ze smogiem

W kwietniu rozpoczynają się nabory do 2 konkursów w Programie Infrastruktura i Środowisko, w których można sfinansować projekty dotyczące inwestycji w tzw. zieloną energię.

Autopromocja

Tylko do 28 maja wnioski mogą składać przedsiębiorcy, którzy mogą otrzymać dofinansowanie do budowy lub przebudowy instalacji wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię promieniowania słonecznego.

Szczegóły na stronie NFOŚiGW

Dodatkowe środki z Funduszy Europejskich przeznaczone są na poprawę środowiska w województwie śląskim.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa oraz podmioty będące dostawcami usług energetycznych mogą w kwietniu i maju wnioskować o dofinansowanie do projektów dotyczących m.in.:

  • ocieplenia obiektów;
  • wymiany okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia na energooszczędne;
  • przebudowy  systemów  grzewczych  lub  podłączenia  bardziej  efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
  • likwidacji dotychczasowych, nieefektywnych, źródeł ciepła;
  • instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w modernizowanych  energetycznie  budynkach;
  • przeprowadzenie audytów energetycznych.

Szczegóły na stronie WFOŚiGW

Wsparcie przedsiębiorstw w przygotowaniu do udziału w programach europejskich

Nawet 280 tys. zł na przygotowanie się do składania wniosków mogą otrzymać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy planują ubiegać się o dofinansowanie w wielkich konkursach organizowanych przez Komisję Europejską.

Jeśli planujesz ubiegać się o duże wsparcie z takich programów jak: Kreatywna Europa, LIFE oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, ogłaszanych w 2021 roku, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme, najpierw skorzystaj z szansy, jaką masz na etapie przygotowania wniosku.

Na początek otrzymaną dotację można przeznaczyć m.in. na:

  • sfinansowanie kosztów usługi doradczej, dzięki której zostanie przygotowany projekt wniosku o Eurogrant;
  • sfinansowanie kosztów opracowania studium wykonalności;
  • organizację spotkań (w tym koszty poszukiwania partnerów projektu oraz koszty podróży służbowych);
  • sfinansowanie kosztów tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej przedkładanej organizatorowi konkursu.

 Szczegóły na stronie PARP

Szkolenia z dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego

Do 5 maja trwa nabór wniosków w konkursie na realizację szkoleń dla wszystkich, którzy uczestniczą w procesach planowania przestrzennego i inwestycyjno-budowlanych z dostępności przestrzeni architektonicznej i budynków dla osób z niepełnosprawnościami.

Szczegóły na stronie POWER.gov.pl

Produkt polski. Rynek zagraniczny

7 kwietnia rusza konkurs dla małych i średnich przedsiębiorstw z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego, które chcą wprowadzić swoje produkty i usługi na rynki zagraniczne.

Pomoc finansowa z Programu Polska Wschodnia może być przeznaczona na:

  • usługi doradcze na opracowanie i przygotowanie do wdrożenia nowego modelu biznesowego;
  • usługi związane bezpośrednio z wdrożeniem nowego modelu biznesowego, w tym m.in. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów;
  • udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych;
  • środki trwałe  potrzebne do przygotowania do internacjonalizacji działalności.

Wnioski można składać do 27 maja.

Szczegóły na stronie PARP

Pomagajmy sobie nawzajem

Do 19 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na:

  • tworzeniu i funkcjonowaniu miejsc, gdzie będą świadczone usługi opiekuńcze w formie stałych lub krótkookresowych miejsc pobytu dziennego lub całodobowego;
  • świadczeniu usług opiekuńczych i/lub asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami lub rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami;
  • świadczeniu usług zwiększających mobilność, autonomię i bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym życiu (np. dowóz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, dowożenie posiłków lub sprzętu zwiększającego samodzielność osób).

Wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć należy składać do Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury.

Szczegóły na stronie Lokalnej Grupy Działania

A w województwie łódzkim, WUP w Łodzi czeka do 26 kwietnia na wnioski m.in. instytucji pomocy i integracji społecznej, organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej, statutowo świadczących usługi na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz podmiotów leczniczych.

Dofinansowanie z Regionalnego Programu można otrzymać na m.in. na rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym życiu, w tym także osób starszych lub z niepełnosprawnościami.

Szczegóły na stronie programu regionalnego

To tylko niektóre wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających w kwietniu 2021 r. naborach znajdziesz poniżej:

Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”

W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...