Korzyści z założenia spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii

Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii
Spółka partnerska to podmiot, który pozwala w prosty sposób na założenie działalności przez co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne. Przeanalizujmy korzyści wynikające z tytułu powołania spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii. A te są znaczące - od uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów, po bezpieczeństwo i ułatwienia dla inwestorów.

Brytyjska spółka partnerska (Limited Partnership)

Spółka partnerska (Limited Partnership) jest podmiotem łączącym najlepsze cechy brytyjskich spółek kapitałowych oraz osobowych. Spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej, przez co nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodów, ponieważ każdy z partnerów spółki decyduje gdzie chce opodatkować zysk spółki - w Polsce czy Anglii. Zyski generowane przez spółkę partnerską są dzielone między partnerów spółki, zgodnie z zapisami umowy partnerskiej.

Autopromocja

“Powołanie spółki partnerskiej automatycznie powoduje powstanie zakładu na terenie Wielkiej Brytanii, co w pełni wyczerpuje roszczenia polskiego fiskusa do opodatkowania zysków jej właścicieli. Dodatkowo dzięki specjalnej strukturze z wykorzystaniem brytyjskiej spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) spółka partnerska może służyć za skuteczne narzędzie optymalizacji podatkowej dla wielu polskich przedsiębiorców.” - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca kancelarii podatkowej Admiral Tax.

Rejestracja spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej obecności przedsiębiorcy na Wyspach, do jej zarejestrowania wystarczy minimum dwóch udziałowców. Powołanie spółki można przekazać profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej, która przeprowadzi cały proces oraz będzie odpowiadać za niezbędne kontakty z brytyjskim rejestrem firm Companies House.

Polski rezydent podatkowy, a dochód brytyjskiej spółki partnerskiej

W przypadku polskiego rezydenta podatkowego warto pamiętać o konieczności opodatkowania całości swoich dochodów na terytorium Polski, bez względu na miejsce ich osiągania. Na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody osoby fizycznej osiągnięte poza granicami kraju, w tym dochody wspólnika zagranicznej spółki osobowej, mogą być w Polsce zwolnione (metoda wyłączenia z progresją) albo opodatkowane, z jednoczesnym zaliczeniem podatku zapłaconego w państwie siedziby spółki na poczet podatku w Polsce (metoda odliczenia proporcjonalnego). Polski Ustawodawca wprowadził tzw. „ulgę abolicyjną” – która w założeniu ma wyrównywać poziom opodatkowania w Polsce podatników osiągających dochody poza granicami kraju, do których zastosowanie znajdzie metoda wyłączenia z progresją oraz dochody, do których ta metoda nie znajdzie zastosowania.

Dochody wspólnika zagranicznej spółki osobowej podlegają opodatkowaniu w państwie siedziby tej spółki, jeżeli wspólnik osiąga je poprzez zagraniczny zakład. Zgodnie z art. 5 ust. 1 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania(UPO) określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Chociaż Konwencja OECD nie wskazuje, czy na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania udział w zagranicznej spółce osobowej może być traktowany jak zagraniczny zakład wspólnika, taki pogląd przedstawiają organy podatkowe oraz podatnicy. Potwierdza to również doktryna prawa podatkowego: „Jeżeli - zgodnie z prawem wewnętrznym - spółka osobowa jest transparentna, a więc dochody nie są opodatkowane na poziomie spółki, a wyłącznie na poziomie wspólników, udział wspólnika w przedsiębiorstwie spółki jest uważany za przedsiębiorstwo wspólnika w znaczeniu art. 7 Modelowej Konwencji OECD”.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Uznanie, że uczestnictwo w spółce osobowej powoduje powstanie zakładu w państwie jej siedziby prowadzi do zakwalifikowania dochodu z udziału w tej spółce jako zysków przedsiębiorstw, zgodnie z art. 7 UPO. Jak stanowi bowiem art. 10 ust. 4 UPO w przypadku powstania zagranicznego zakładu pierwszeństwo stosowania ma art. 7 UPO.

Wobec powyższego, osoba fizyczna, która jest wspólnikiem w zagranicznej spółce osobowej, osiąga z niej dochody kwalifikowane jako zyski przedsiębiorstw, zgodnie z art. 7 UPO. Dochody te podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym spółka osobowa jest zarejestrowana.

Dla kogo spółka partnerska (limited partnership) w Wielkiej Brytanii?

Struktura brytyjskiej spółki partnerskiej jest najczęściej wybierana przez przedstawicieli następujących branż:

  • handlu międzynarodowego
  • e-commerce
  • branży IT
  • doradztwa
  • marketingu
  • dla działalności niewymagającej tworzenia zakładu w rozumieniu ustawy o CIT w Polsce

Korzyści wynikające z rejestracji spółki partnerskiej w Wielkiej Brytanii są znaczące, dlatego nie dziwi fakt coraz większej popularności tej formy prowadzenia biznesu wśród polskich przedsiębiorców. Spółka partnerska w Anglii nie tylko ułatwia prowadzenie biznesu, ale także jest skutecznym narzędziem optymalizacji podatkowej.

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...