Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi / ShutterStock
Trwają prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, która zmieni również m.in. ustawę o podatku akcyzowym. Projekt omawiają eksperci z ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowany został projekt ustawy zmieniającej ustawę o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw (dalej jako projekt). Zgodnie z założeniami projektu, ma on zmienić przepisy Ustawy z 9.03.2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2332 z późn. zm., dalej jako ustawa o SENT), poprzez zwiększenie zakresu monitorowania obrotu paliwami opałowymi. Jednocześnie na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowym, projekt określa, iż dotychczasowe oświadczenia o przeznaczeniu paliw opałowych składane w formie papierowej mają być zlikwidowane i zastąpione oświadczeniami składanymi elektronicznie za pomocą systemu SENT.

Autopromocja

Monitorowanie „obrotu” paliwami opałowymi

W pierwszej kolejności należy wskazać, że po wejściu w życiu projektowanych przepisów monitorowaniu będzie podlegać obrót paliwami opałowymi, przez które rozumieć należy towary nieobjęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a ustawy o podatku akcyzowym. System monitorowania obejmować będzie zatem przewóz paliw opałowych, bez względu na ich ilość znajdującą się w przesyłce. Od tej reguły wprowadzono ważny wyjątek. Otóż systemowi monitorowania przewozu i obrotu nie będzie podlegać przewóz (sprzedaż) paliw opałowych w opakowaniach jednostkowych o masie brutto nieprzekraczającej 30 kg lub o objętości nieprzekraczającej 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów dla jednego podmiotu odbierającego.

Pośredniczący podmiot olejowy

Podmioty zajmujące się obrotem paliwami opałowymi objętymi obniżoną stawką akcyzy obowiązane będą do rejestracji jako pośredniczący podmiot olejowy. W tym celu konieczne będzie złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego.

Zużywający podmiot olejowy

Planowane zmiany będą nakładać nie tylko obowiązki na podmiot dokonujący sprzedaży paliw opałowych. Pewne wymogi ciążyć będą także na nabywcy tych wyrobów (również gdy nie prowadzą oni działalności gospodarczej), którzy będą zazwyczaj obowiązani do rejestracji jako zużywający podmiot olejowy.

Dla uzyskania statusu zużywającego podmiotu olejowego konieczne będzie złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego. Dokonanie zgłoszenia będzie konieczne przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9,10 i 15 lit. a ustawy o podatku akcyzowym. Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego nie będzie obejmować podmiotów nabywających paliwa opałowe w opakowaniach jednostkowych o masie brutto nieprzekraczającej 30 kg lub o objętości nieprzekraczającej 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów.

Podmioty obowiązane do dokonania zgłoszenia

Wszelkie zgłoszenia dotyczące obrotu paliwami opałowymi dokonywane będą na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC). Zasadniczo podmiotem obowiązanym do dokonania zgłoszenia przewozu paliwa opałowego będzie jego dostawca. Jednakże zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy nabywający paliwa opałowe co do zasady obowiązany będzie do uzupełnienia przedmiotowego zgłoszenia o:

  • informację o ilości odebranego towaru,
  • informację, że działa jako zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy,
  • oświadczenie, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych.

Uzupełnienie zgłoszenia przez nabywcę powinno być dokonane co do zasady z chwilą przeniesienia posiadania lub własności towaru.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Elektroniczne oświadczenie o przeznaczeniu paliwa na cele opałowe

Opisywane zmiany wprowadzają zatem nowy sposób składania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów do celów opałowych uprawniających do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. Zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy obowiązany będzie co do zasady składać takie oświadczenie za pośrednictwem portalu PUESC, w chwili uzupełnienia zgłoszenia, w związku z przeniesieniem na niego posiadania lub własności towaru.

Termin wejścia w życie projektowanych przepisów

Projekt ma wejść w życie 1 września 2019 r., przy czym możliwość składania zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w celu rejestracji jako pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy istnieć będzie od 1 czerwca 2019 r. Projektowane przepisy przewidują dodatkowo opcjonalną możliwość sprzedaży paliw opałowych w oparciu o papierowe oświadczenia w okresie do 31 grudnia 2019 r.

Kamil Kowalski, Konsultant podatkowy w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

Piotr Paszek, doradca podatkowy, Z-ca Dyrektora Dep. Podatku Akcyzowego w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

www.ecdpgroup.com

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...