Zmiany w estońskim CIT od 1 stycznia 2023

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
estoński cit 2023 / shutterstock

1 stycznia 2023 r. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Część zmian dotyczy również tzw. estońskiego CIT. Przepisy o estońskim CIT obowiązują od początku 2021 r., jednak ta forma opodatkowania zaczęła cieszyć się większą popularnością dopiero od ubiegłego roku, kiedy weszło w życie wiele korzystnych zmian przepisów o estońskim CIT.

Estoński CIT: Zmiana w definiowaniu obowiązku zatrudnienia przez spółkę zleceniobiorców

W poprzednim stanie prawnym, w celu ustalenia, czy zaistniał warunek do skorzystania z estońskiego CIT polegający na zatrudnieniu co najmniej trzech pracowników / zleceniobiorców, podatnik musiał być zarówno płatnikiem podatku jak i składek od ich wynagrodzeń. W sytuacji gdy zleceniobiorcami były osoby objęte zwolnieniem PIT (przykładowo tzw. zwolnieniem dla młodych), stwarzało to problem. Po nowelizacji osoby takie będą traktowane jako pracownicy / zleceniobiorcy na potrzeby estońskiego CIT, a co za tym idzie, zostanie złagodzona jedna z przeszkód w korzystaniu z tej formy opodatkowania.

Autopromocja

Estoński CIT: Złagodzenie warunku odstąpienia od korekty wstępnej

Dotychczas obowiązek korekty nie powstawał, jeżeli podatnik był objęty estońskim CIT przez więcej niż cztery lata. Po nowelizacji okres ten został skrócony do dokładnie czterech lat

Estoński CIT: Doprecyzowanie zakresu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą

W myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, opodatkowaniu podlega dochód, na który składają się m.in. wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Do tej kategorii nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku, które są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej. W tym przypadku to na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że warunek ten jest spełniony. W sytuacji gdy składniki majątku są wykorzystywane w działalności mieszanej (tj. np. na cele prywatne), do opodatkowania estońskim CIT zalicza się 50 proc. wspomnianych wydatków i odpisów.

Estoński CIT: Pojęcie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

W celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych dotyczących pojęcia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ustawodawca określił, że oznacza to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w trzecim kwartale roku kalendarzowego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Ustawodawca przychylny dla podatników

Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę mogą przyczynić się do zwiększenia przejrzystości w zakresie stosowania estońskiego CIT.

Mimo korzystnych zmian w przepisach (zarówno w nowelizacjach z 2022 r., jak i nowelizacji z 1 stycznia 2023 r.), regulacje opodatkowania estońskim CIT w dalszym ciągu budzą jednak pewne wątpliwości interpretacyjne, które przekładają się na rzeczywiste problemy w korzystaniu z tej formy opodatkowania, czego przykładem jest, chociażby pojęcie ukrytych zysków czy dochód z nieujawnionych operacji gospodarczych. 

Biorąc pod uwagę aktualny kierunek zmian, w perspektywie kolejnych lat istnieje szansa, że ustawodawca będzie nadal kontynuował przychylną dla podatnika linię zmian w zakresie estońskiego CIT.

Autor: Remigiusz Fijak – Partner Associate ID Advisory

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...