Po umorzeniu wierzytelności podmiotowi powiązanemu nie trzeba sporządzać dokumentacji cen transferowych

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
umorzenie wierzytelności podmiotowi powiązanemu,sporządzanie dokumentacji; cen transferowych, CIT-rozliczanie / Fotolia
Zarówno spółka, jak i podmiot powiązany, któremu zostanie umorzone zobowiązanie, nie będą mieli obowiązku przygotowywania dokumentacji cen transferowych w stosunku do czynności prawnej umorzenia.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 października 2012 r., IPTPB3/423-254/12-2/IR.

Autopromocja

Z przepisów ustawy o CIT wynika obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych w przypadku dokonywania transakcji z podmiotami powiązanymi. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał interpretację indywidualną, w której wypowiedział się w kwestii relacji tego obowiązku do zawartej między podmiotami powiązanymi umowy o zwolnienie z długu za zgodą dłużnika. Zapraszamy do zapoznania się z motywami interpretacji.

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć umorzone wierzytelności?

Sprawa dotyczyła spółki, która dokonywała transakcji z podmiotami  powiązanymi. W związku z tym, czyniąc zadość obowiązkowi wynikającemu z art. 9a ustawy o CIT, sporządzała dokumentację cen transferowych. 

W toku działalności spółki, zdarzały się jednak sytuacje,  w których wierzytelności względem podmiotów powiązanych były umarzane. Spółka zamierzała wdrożyć procedurę, w ramach której okoliczności dotyczące umarzania wierzytelności podmiotów powiązanych poddawane będą analizie pod kątem możliwości i celowości jego zastosowania. W sytuacji, gdy umorzenie zostanie uznane za zasadne, jego realizacja odbędzie się w oparciu o cywilnoprawną instytucję zwolnienia z długu (za zgodą dłużnika).

https://mojafirma.infor.pl/tagi/284,0,podmioty-powiazane.html

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w sytuacji umorzenia wierzytelności z tytułu dostawy towarów (usług) wobec podmiotu powiązanego będą miały zastosowanie przepisy dotyczące cen transferowych?

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że w tych okolicznościach brak jest podstaw do zastosowania przedmiotowych regulacji. 

Argumentowała, że przepisy art. 11 ustawy o CIT  ma zastosowanie do transakcji dokonywanych między podmiotami powiązanymi. W analizowanym stanie faktycznym brak jest natomiast „transakcji”. Podkreśliła również, że powołany art. 11 posługuje się pojęciem „ceny” i „zysku”, o których w przypadku zwolnienia z długu nie może być mowy. Spółka powołała się też na wyrok NSA (II FSK 497/05), w którym potwierdzono, że katalog metod szacowania dochodu, wynikający z art. 11 ustawy o CIT ma charakter zamknięty  - a w konsekwencji, jeśli żadna z metod nie może mieć zastosowania, szacowanie dochodu nie jest możliwe.

Powyższe skłoniło spółkę do konkluzji, że zarówno ona sama, jak i podmiot powiązany, któremu zostanie umorzone zobowiązanie, nie będą mieli obowiązku przygotowywania dokumentacji cen transferowych w stosunku do czynności prawnej umorzenia wierzytelności.

Czy przepisy o cenach transferowych należy stosować do transakcji między spółką kapitałową a komandytową?

Spółka podkreśliła, iż ma świadomość, że nie zmienia to obowiązku dokumentowania transakcji między podmiotami powiązanymi w sytuacjach, w których „transakcja” niewątpliwie ma miejsce (czyli np. sprzedaży towarów i usług, w przypadkach, w których wartość transakcji przekracza progi określone w art. 9a ustawy o CIT). Swoje stanowisko spółka poparła przytoczeniem szeregu tez interpretacji indywidualnych, w których organy podatkowe przyznawały rację wnioskodawcom.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, odstępując od uzasadniania interpretacji.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...