REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przepisy o cenach transferowych należy stosować do transakcji między spółką kapitałową a komandytową?

Anna  Wysocka
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o CIT dotyczące cen transferowych stosuje się również do transakcji zawieranych między spółką akcyjną a spółką komandytową, w której ta pierwsza będzie wspólnikiem.

Z treści tej regulacji nie wynika bowiem, iż "ustalone lub narzucone warunki" dotyczą tylko określonych warunków zawieranych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi.

REKLAMA

Autopromocja

Niezbędnym jedynie minimum jest, aby jeden z podmiotów krajowych będący podmiotem powiązanym w rozumieniu przepisu art. 11 ustawy o CIT był podatnikiem tego podatku.
W świetle przepisu art. 9a ustawy o CIT transakcje zawierane przez spółkę akcyjną ze spółką osobową nie będą podlegały obowiązkowi dokumentacyjnemu. Spółka osobowa nie jest bowiem podmiotem powiązanym w rozumieniu przepisu art. 11 ustawy.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 13 października 2010 r. (I SA/Po 526/10).

Transakcje między podmiotami powiązanymi?

Spółka akcyjna zamierzała zawiązać spółkę komandytową, w której miała być wspólnikiem. Pomiędzy spółkami miały być dokonywane różnego rodzaju transakcje, dlatego spółka akcyjna zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy powinny być one traktowane jako podmioty powiązane w rozumieniu art. 11 ust.1,4 i 5 ustawy o CIT, oraz czy konieczne będzie sporządzanie dokumentacji cen transferowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem wnioskodawcy, powiązania z nowo zawiązaną spółką komandytową nie uzasadniają wniosku, że obie spółki są podmiotami powiązanymi, a w związku z czym nie ma konieczności sporządzania dokumentacji określonej w art. 9a ustawy o CIT

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Uznał, że w sytuacji, gdy wnioskodawca i podmioty z nim powiązane utworzą spółkę osobową, a warunki transakcji zawierane z tą spółką i transakcji zawieranych przez pozostałych powiązanych z wnioskodawcą wspólników z taką spółką osobową odbiegałyby od warunków jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane i w następstwie tego wnioskodawca uzyskiwałby dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania wnioskodawcy z pozostałymi wspólnikami spółki osobowej nie istniały, to w takim przypadku organy podatkowe na podstawie przepisu art. 11 ustawy o CIT – mogłyby określić dochód wnioskodawcy bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Jednocześnie organ uznał, że zawierane przez spółkę akcyjną transakcje z mającą siedzibę na terytorium Polski spółką osobową prawa handlowego nie będą podlegały obowiązkowi dokumentacyjnemu, chyba, że zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana będzie bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. 

Polecamy: Kontrola podatkowa

Podmioty powiązane, ale brak obowiązku dokumentacyjnego

Spółka wniosła skargę do WSA, który ją oddalił. Zdaniem sądu, nie jest trafne stanowisko podatnika, zgodnie z którym do transakcji zawieranych między spółką akcyjną a spółką komandytową, w której ta pierwsza będzie wspólnikiem – nie będą miały zastosowania regulacje dotyczące cen transferowych.

Z treści tej regulacji nie wynika bowiem, iż "ustalone lub narzucone warunki" dotyczą tylko określonych warunków zawieranych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Niezbędnym jedynie minimum jest, aby jeden z podmiotów krajowych będący podmiotem powiązanym w rozumieniu przepisu art. 11 ustawy o CIT był podatnikiem CIT. Natomiast w świetle przepisu art. 9a ustawy ustawy o CIT transakcje zawierane przez spółkę akcyjną ze spółką osobową nie będą podlegały obowiązkowi dokumentacyjnemu. Spółka osobowa nie jest bowiem podmiotem powiązanym w rozumieniu przepisu art. 11 ww. ustawy.

Jak w praktyce zabezpieczyć się przed szacowaniem dochodu?

REKLAMA

Z literalnego brzmienia definicji "podmiotu krajowego" zawartej w ustawach o podatkach dochodowych wynika, że osobowa spółka prawa handlowego nie jest podmiotem krajowym. Spółka taka jest bowiem transparentna podatkowo, tj. nie jest podatnikiem w rozumieniu tych ustaw.
Konsekwentnie, spółka osobowa niebędąca podmiotem krajowym nie będzie mogła być uznana za powiązaną z jakimkolwiek innym podmiotem. Z twierdzeniem powyższym zgodził się zarówno sąd, jak i skarżąca. Wyciągnięte z tego twierdzenia wnioski były jednak częściowo odmienne.

W ocenie skarżącej, w stosunku do spółki osobowej nigdy nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące cen transferowych, jak również przepisy odnoszące się do obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji dokonywanych między podmiotami powiązanymi.

Kasy fiskalne 2011

Z kolei sąd wskazał, że skarżąca oraz pozostali wspólnicy spółki komandytowej są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT Uprawnione jest zatem, zdaniem sądu, stanowisko, że jeżeli w wyniku tych powiązań zostaną ustalone warunki transakcji odbiegające od rynkowych to organ podatkowy będzie mógł doszacować dochód skarżącej.

Z uzasadnienia wyroku wynika, iż „te powiązania”, które pozwalają na zastosowanie art. 11 ustawy o CIT do transakcji zawieranych pomiędzy skarżącą a spółką komandytową to jej własne powiązania z pozostałymi wspólnikami spółki komandytowej.

Należy bowiem zauważyć, iż w sytuacji gdy skarżąca będzie świadczyła na rzecz spółki komandytowej usługi lub zbywała towary po cenach niższych niż rynkowe, to korzyść z tego tytułu uzyska nie kto inny jak właśnie pozostali wspólnicy spółki komandytowej.

Stosownie bowiem do art. 5 ustawy o CIT, wspólnicy transparentnej podatkowo spółki komandytowej uwzględniają w swoim zobowiązaniu podatkowym część przychodów i kosztów spółki komandytowej przypadającą na posiadane przez nich udziały. Jednocześnie jednak sąd stwierdził, iż z art. 9a ustawy o CIT nie wynika obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla transakcji pomiędzy wspólnikiem – spółką kapitałową a spółką osobową.

Podatnicy mogliby stanowisko sądu przyjąć z zadowoleniem, gdyby nie pewna pojawiająca się w tym miejscu wątpliwość. Jak wspólnik będący spółką kapitałową może zabezpieczyć się przed możliwością doszacowania dochodu na podstawie art. 11 ustawy o CIT?

W jaki sposób może dowieść przed organem podatkowym rynkowego charakteru transakcji? Zdaje się, iż rozwiązaniem byłoby … sporządzenie dokumentacji cen transferowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA