REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Katarzyna Broniszewska
Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?
Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi. W związku z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej zamierza podpisać z nią umowę o zarząd powierzony i przekazać posiadany majątek, na który składają się uzyskany wynik dodatni z poprzednich lat i fundusz remontowy. Czy to przekazanie majątku spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)?

Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawowym zadaniem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin poprzez dostarczanie im samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

REKLAMA

Autopromocja

Funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Spółdzielnia osiągane dochody związane z działalnością w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi przeznacza:                                                   
- na cele związane z utrzymaniem tych zasobów (w części dotyczącej właścicieli posiadających mieszkanie i garaż) oraz                                                               
- działalność opodatkowaną związaną z gospodarką eksploatacyjną dotyczącą lokali użytkowych.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Wyrażenie „zasoby mieszkaniowe” dotyczy obiektów mieszkalnych, zgromadzonego zbioru rzeczy przeznaczonych do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych lub związanych z zamieszkiwaniem. Obejmuje nie tylko lokale mieszkalne, ale również innego rodzaju pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim np. kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, balkony, garaże.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast gospodarka zasobami mieszkaniowymi obejmuje zarządzanie i dysponowanie nimi, a także działania służące prawidłowej eksploatacji tych zasobów i utrzymaniu w stanie niepogorszonym.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 21 października 2008 roku (I SA/Wr 342/08) „Przechowywanie środków pieniężnych (do czego zobowiązuje także art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy) na rachunku bankowym wspólnoty mieszkaniowej, pochodzących z wpłat właścicieli lokali oraz wprowadzanie rozwiązań mających za zadanie dyscyplinowanie właścicieli lokali w celu zapewnienia płynności finansowej wspólnoty mieszkaniowej, wchodzi w zakres gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Nieodzowną częścią gospodarowania w każdym przypadku jest bowiem gospodarka finansami podmiotu" .

Ponadto spółdzielnia tworzy fundusz na remonty mieszkań, garaży i lokali użytkowych. 

Odpisy na fundusz mieszkań i garaży stanowią koszt uzyskania przychodu. Lokale użytkowe nie wchodzą w skład zasobów mieszkaniowych (w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), zwanej dalej ustawą), dlatego w tym przypadku nie uznaje się odpisów na ten fundusz za koszt podatkowy.

Obowiązek podatkowy

Zgodnie z przepisami ustawy opodatkowaniu podlega dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w danym roku podatkowym (art. 7 ustawy).

Nie istnieje wyczerpująca lista przychodów, które muszą być opodatkowane. W art. 12 ustawy znajduje się jedynie otwarty katalog zdarzeń, które są przychodem podatkowym.

Natomiast ten sam artykuł w dalszej części wymienia rodzaje przysporzeń, które takim przychodem podatkowym nie będą.

Aby dane przysporzenie mogło być uważane za przychód musi mieć charakter ostateczny, co oznacza, że majątek danej osoby rzeczywiście dzięki temu się powiększył, a ona może tym przychodem swobodnie dysponować.

Wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na konto Spółdzielni Mieszkaniowej - bez względu na źródło ich pochodzenia - stanowią przychód w rozumieniu przepisów ustawy.

REKLAMA

Dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi (np. czynsze, opłaty) w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów (z wyjątkiem dochodów uzyskanych z innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi działalności gospodarczej) stanowią przychody i są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Dochód uzyskany z  działalności w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeżeli został przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, jest wolny od podatku.

W związku z tym dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody z innej niż ta działalności (nawet wówczas, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych) podlegają opodatkowaniu (art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy).

Ponadto, wcześniej zadeklarowany dochód na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych należy wydać w konkretnym terminie.

Koszt podatkowy  

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (art. 15 ust. 1 ustawy).

Aby dany koszt uznać za koszt uzyskania przychodu:                                                                             
a) musi być poniesiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,                                                 
b) ma lub może mieć wpływ na wysokość osiąganych przychodów,                                                       
c) nie jest wymieniony w katalogu umieszczonym w art. 16 ust. 1 ustawy

Art. 16 pkt.1 ust. 9 lit. a) wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów nie są wydatki odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Natomiast takim kosztem będą m.in podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli istnieje ustawa przewidująca obowiązek lub możliwość utworzenia funduszu przez podatnika i znajduje się z niej zapis, że odpisy i wpłaty na ten fundusz stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu podatku dochodowego.

Związane z gospodarką zasobami mieszkalnymi przychody oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Na podstawie wyżej wymienionych warunków należy stwierdzić, że wszelkie koszty ponoszone przez Spółdzielnię Mieszkaniową, mające związek z uzyskanym przychodem są kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy (poza tymi z art. 16 ust. 1).

Opodatkowanie czynności przekazania

Wydanie dochodu przeznaczonego wcześniej na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi na inny cel lub wydanie go po określonym terminie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego (art. 25 ust. 4 i ust. 4a ustawy o CIT).

Podatek wpłaca się w określonej wysokości i w konkretnym terminie - do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku lub w którym upłynął termin do dokonania wydatku. Oznacza to, że utrata zwolnienia nie wywołuje skutków prawnych wstecz, lecz w momencie dokonania wydatkowania uprzednio zwolnionego dochodu.

Gdy Spółdzielnia Mieszkaniowa przekaże środki obejmujące dochód z lat ubiegłych, uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i lokalami użytkowymi, utraci możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego ( art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT).

Dotyczy to części dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczonych na utrzymanie tych zasobów. Stanie się tak dlatego, ponieważ  wydatkowanie odbędzie się niezgodnie z przeznaczeniem uzyskanego dochodu, jakim jest utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Zwolnienie ma zatem charakter warunkowy i uzależnione jest od faktycznego wydatkowania dochodu na wskazane cele.

Przekazanie środków funduszu remontowego, z którymi związane są odpisy na fundusz remontowy, obciążające koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, spowoduje wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wartości przekazanych środków.

Polecamy: serwis Koszty

Powodem tego jest to, że wykorzystanie tych środków nastąpi niezgodnie z przeznaczeniem funduszu remontowego, ponieważ jego środki wydaje się na koszty remontów obiektów zaliczanych do zasobów mieszkaniowych.

Natomiast przekazując:

- środki odpowiadające wysokości dochodu opodatkowanego z lat ubiegłych związanego z działalnością inną niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi oraz

- środki funduszu remontowego, w części dotyczącej lokali użytkowych, od których nie dokonywano odpisów stanowiących koszty uzyskania przychodu,

Spółdzielnia nie uzyskuje żadnego przychodu, a więc nie powstanie obowiązek podatkowy w CIT w tym przypadku.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa z 5 października 2011 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB3/423-127/11-2/MF).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA