| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji na podstawie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinni ją sporządzać na bieżąco. Jej brak może prowadzić do opodatkowania części dochodów wg stawki 50%.

Obowiązek sporządzenia szczególnej dokumentacji podatkowej powstaje w związku
z:

a) transakcją lub transakcjami zawieranymi z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz

b) transakcją lub transakcjami, w związku z którymi zapłata należności wynikająca z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową – po przekroczeniu kwotowo określonych limitów (art. 9a ust. 2 i 3 ustawy o CIT).

Przepisy podatkowe w zakresie podatków dochodowych, jak również przepisy ustawy ordynacja podatkowa nie definiują pojęcia „transakcja”.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Dokumentacja, o której mowa w art. 9a ustawy o CIT jest źródłem informacji o transakcji (transakcjach) zawartej przez podatnika z podmiotem powiązanym.

W rozumieniu tego przepisu, dokumentacja ma dowodzić, że wynagrodzenie w transakcji zawartej pomiędzy podmiotami powiązanymi zostało określone na poziomie rynkowym.

Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

W przypadku dokonywania transakcji z podmiotami powiązanymi obowiązek sporządzenia dokumentacji powstaje jeżeli łączna kwota takiej (takich) transakcji (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

-         100.000 EURO - jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego, albo

-         30.000 EURO - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo

-         50.000 EURO - w pozostałych przypadkach (art. 9a ust. 2 ustawy o CIT).

Oznacza to, że podmioty powiązane, które dokonały transakcji o wartości powyżej 100.000 EURO, dokumentację podatkową sporządzają zawsze, bez względu na to, jaki posiadają kapitał zakładowy oraz czego transakcja dotyczy.

Jeżeli natomiast wartość dokonanej/-ych transakcji jest wyższa niż 50.000 EURO, ale niższa lub równa 100.000 EURO i transakcja/-e nie dotyczy/-ą świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych podatnicy sporządzają dokumentację tylko wtedy, gdy wartość transakcji przekracza u nich 20% kapitału zakładowego.

W przeciwnym razie dokumentacji nie sporządzają.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »