REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?
Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

REKLAMA

REKLAMA

Dla stwierdzenia, czy powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, konieczne jest prawidłowe wyodrębnienie transakcji. Dokumentowaniu podlegają tylko te, które przekroczyły określony limit kwotowy.

Sporządzania dokumentacji podatkowej wymagają:

Autopromocja

-  transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz

- transakcje, w związku z którymi zapłata należności wynikająca z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową – po przekroczeniu kwotowo określonych limitów (art. 9a ust. 1 ustawy o CIT.

Pod pojęciem transakcji należy rozumieć umowę lub umowy zawarte z tym samym partnerem lub tymi samymi partnerami, przedmiotem której lub których jest dobro lub dobra, a także usługi, jeżeli objęte są jedną ceną. Oznacza to, że transakcją w rozumieniu tych przepisów może być np. umowa nabycia lub sprzedaży jednego dobra, umowa sprzedaży szeregu dóbr lub wykonania szeregu usług, dla których określono łączną cenę, wieloletnia umowa dostawy za określoną cenę danego dobra lub szeregu dóbr bądź usług.

Transakcją jest również przeniesienie własności rzeczy i praw w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Transakcje obejmują bowiem wszelkiego rodzaju czynności prawne powodujące przeniesienie własności dóbr oraz wykonywanie usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość transakcji ustala się w kwocie brutto, tj. z uwzględnieniem podatku od towarów
i usług.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji obejmuje transakcję lub transakcje, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość określonych w ustawie kwotowych limitów

-         30.000 EURO, 50.000 EURO, lub 100.000 EURO, w zależności od rodzaju transakcji
i kapitału zakładowego, w przypadku podmiotów powiązanych oraz

-         20.000 EURO, w przypadku wypłat na rzecz podmiotów z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (art. 9a ust. 2-3 ustawy o CIT).

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Przykład 1

Spółka z o.o. A jest powiązana ze spółką z o.o. B w rozumieniu przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o CIT. Spółki dokonały w 2010 r. wzajemnych transakcji. Spółka A na podstawie umowy
z 30.11.2010 r. sprzedała spółce B 300 skanerów w cenie 50 EURO za sztukę (wartość transakcji wyniosła 15.000 EURO) oraz 200 monitorów w cenie 200 EURO za sztukę (wartość transakcji wyniosła 40.000 EURO). Spółka B na podstawie umowy z 1.12.2010 r. sprzedała spółce A 1000 szt. palet w cenie 45 EURO za sztukę (łączna wartości transakcji wyniosła 45.000 EURO).

W powyższym przykładzie wystąpiły 3 transakcje:

1. transakcja sprzedaży/kupna skanerów o wartości 15.000 EURO,

2. transakcja sprzedaży/kupna monitorów o wartości 40.000 EURO,

3. transakcja sprzedaży/kupna palet o wartości 45.000 EURO.

Wartości transakcji nie przekroczyły limitu 50 tys. EURO. Spółki A i B nie mają obowiązku sporządzania dokumentacji (art. 9a ust. 2 ustawy o CIT).

Jeżeli podmioty powiązane dokonują transakcji, których wartość z osobna nie przekracza

50 tys. EURO i transakcje te nie dot. świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, to nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji.

Przykład 2

Spółka z o.o. A jest powiązana ze spółką z o.o. B w rozumieniu przepisu art. 11 ust. 1 lub 4 ustawy o CIT. Spółki dokonały w 2010 r. wzajemnych transakcji. Spółka A na podstawie umowy
z 30.11.2010 r. sprzedała spółce B 100 zestawów komputerowych w cenie 2.000 EURO za zestaw (wartość transakcji wyniosła 200.000 EURO). Spółka B na podstawie umowy
z 15.12.2010 r. sprzedała spółce A 1000 szt. palet w cenie 40 EURO za sztukę (łączna wartości transakcji wyniosła 40.000 EURO).

W powyższym przykładzie wystąpiły 3 transakcje:

1. transakcja sprzedaży/kupna zestawów komputerowych o wartości 200.000 EURO,

2. transakcja sprzedaży/kupna palet o wartości 40.000 EURO.

Wartość pierwszej transakcji przekroczyła limit 100.000 EURO, co powoduje, że zarówno spółka A jak i spółka B (bez względu na wysokość kapitału zakładowego spółek) będą musiały dla tej transakcji sporządzić dokumentację podatkową. Transakcja druga nie przekroczyła limitu 50.000 EURO. Dla tej transakcji spółki A i B nie mają obowiązku sporządzenia dokumentacji (art. 9a ust. 2 ustawy o CIT).

Jeżeli podmioty powiązane dokonują transakcji, z których jedna przekracza, a pozostałe nie, limit zobowiązujący do sporządzenia dokumentacji, to dokumentację sporządzają tylko dla tej transakcji, która przekroczyła limit.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

    Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

    Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

    Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

    Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

    Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

    Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

    Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

    Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    REKLAMA