reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

Dla stwierdzenia, czy powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, konieczne jest prawidłowe wyodrębnienie transakcji. Dokumentowaniu podlegają tylko te, które przekroczyły określony limit kwotowy.

Sporządzania dokumentacji podatkowej wymagają:

-  transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz

- transakcje, w związku z którymi zapłata należności wynikająca z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową – po przekroczeniu kwotowo określonych limitów (art. 9a ust. 1 ustawy o CIT.

Pod pojęciem transakcji należy rozumieć umowę lub umowy zawarte z tym samym partnerem lub tymi samymi partnerami, przedmiotem której lub których jest dobro lub dobra, a także usługi, jeżeli objęte są jedną ceną. Oznacza to, że transakcją w rozumieniu tych przepisów może być np. umowa nabycia lub sprzedaży jednego dobra, umowa sprzedaży szeregu dóbr lub wykonania szeregu usług, dla których określono łączną cenę, wieloletnia umowa dostawy za określoną cenę danego dobra lub szeregu dóbr bądź usług.

Transakcją jest również przeniesienie własności rzeczy i praw w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Transakcje obejmują bowiem wszelkiego rodzaju czynności prawne powodujące przeniesienie własności dóbr oraz wykonywanie usług.

Wartość transakcji ustala się w kwocie brutto, tj. z uwzględnieniem podatku od towarów
i usług.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji obejmuje transakcję lub transakcje, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość określonych w ustawie kwotowych limitów

-         30.000 EURO, 50.000 EURO, lub 100.000 EURO, w zależności od rodzaju transakcji
i kapitału zakładowego, w przypadku podmiotów powiązanych oraz

-         20.000 EURO, w przypadku wypłat na rzecz podmiotów z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (art. 9a ust. 2-3 ustawy o CIT).

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Przykład 1

Spółka z o.o. A jest powiązana ze spółką z o.o. B w rozumieniu przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o CIT. Spółki dokonały w 2010 r. wzajemnych transakcji. Spółka A na podstawie umowy
z 30.11.2010 r. sprzedała spółce B 300 skanerów w cenie 50 EURO za sztukę (wartość transakcji wyniosła 15.000 EURO) oraz 200 monitorów w cenie 200 EURO za sztukę (wartość transakcji wyniosła 40.000 EURO). Spółka B na podstawie umowy z 1.12.2010 r. sprzedała spółce A 1000 szt. palet w cenie 45 EURO za sztukę (łączna wartości transakcji wyniosła 45.000 EURO).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii HR i cyfrowej transformacji HR, właściciel revit.hr. Doświadczenie zdobywała jako dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama