| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania się z zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych kwartalnie, a więc po upływie każdego kwartału roku podatkowego.Taki sposób obliczania zaliczek na CIT mogą wybrać podatnicy rozpoczynający działalność (w pierwszym roku podatkowym) i tzw. mali podatnicy.

Definicję „małego podatnika” znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest nim podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należną VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1200000 euro.

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 złotych.

Polecamy: Mały podatnik VAT - limity obrotu

Podatnicy, którzy wybiorą taki sposób obliczania zaliczek na CIT, będą je wpłacać w okresach kwartalnych w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały.

Należy podkreślić, że przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego, a więc nie mogą to być dowolne kolejno po sobie następujące trzy miesiące.

Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do przedostatniego kwartału roku podatkowego powinny zostać zapłacone w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.

Natomiast zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego podatnik musi zapłacić w terminie do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Zaliczka kwartalna za ostatni kwartał 2010 r. wpłacana jest w wysokości zaliczki za poprzedni - III kwartał, w terminie do 20 grudnia.

Należy również pamiętać, że na podatnikach, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek spoczywa obowiązek zawiadomienia o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Zawiadomienia należy dokonać w formie pisemnej w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego. Zawiadomienie składa się jednorazowo i wywołuje ono skutek na lata następne.

Dlatego, jeżeli podatnik rezygnuje z kwartalnej metody rozliczania zaliczek na CIT to spoczywa na nim obowiązek powiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji takiej formy rozliczeń. Powiadomienia należy dokonać w terminie płatności pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy.

Zawiadomienie to również musi być złożone w formie pisemnej.

Podstawa prawna
• art. 4a pkt 10, art. 25 ust. 1b, ust. 1c, ust. 1e i ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »