Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie
REKLAMA
REKLAMA
Definicję „małego podatnika” znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest nim podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należną VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1200000 euro.
REKLAMA
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 złotych.
Polecamy: Mały podatnik VAT - limity obrotu
Podatnicy, którzy wybiorą taki sposób obliczania zaliczek na CIT, będą je wpłacać w okresach kwartalnych w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały.
Należy podkreślić, że przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego, a więc nie mogą to być dowolne kolejno po sobie następujące trzy miesiące.
Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do przedostatniego kwartału roku podatkowego powinny zostać zapłacone w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.
Natomiast zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego podatnik musi zapłacić w terminie do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Zaliczka kwartalna za ostatni kwartał 2010 r. wpłacana jest w wysokości zaliczki za poprzedni - III kwartał, w terminie do 20 grudnia.
Należy również pamiętać, że na podatnikach, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek spoczywa obowiązek zawiadomienia o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Zawiadomienia należy dokonać w formie pisemnej w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego. Zawiadomienie składa się jednorazowo i wywołuje ono skutek na lata następne.
Dlatego, jeżeli podatnik rezygnuje z kwartalnej metody rozliczania zaliczek na CIT to spoczywa na nim obowiązek powiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji takiej formy rozliczeń. Powiadomienia należy dokonać w terminie płatności pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy.
Zawiadomienie to również musi być złożone w formie pisemnej.
Podstawa prawna
• art. 4a pkt 10, art. 25 ust. 1b, ust. 1c, ust. 1e i ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat