reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Zaliczki na CIT rozliczane kwartalnie

Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania się z zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych kwartalnie, a więc po upływie każdego kwartału roku podatkowego.Taki sposób obliczania zaliczek na CIT mogą wybrać podatnicy rozpoczynający działalność (w pierwszym roku podatkowym) i tzw. mali podatnicy.

Definicję „małego podatnika” znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest nim podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należną VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1200000 euro.

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 złotych.

Polecamy: Mały podatnik VAT - limity obrotu

Podatnicy, którzy wybiorą taki sposób obliczania zaliczek na CIT, będą je wpłacać w okresach kwartalnych w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały.

Należy podkreślić, że przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego, a więc nie mogą to być dowolne kolejno po sobie następujące trzy miesiące.

Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do przedostatniego kwartału roku podatkowego powinny zostać zapłacone w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.

Natomiast zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego podatnik musi zapłacić w terminie do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Zaliczka kwartalna za ostatni kwartał 2010 r. wpłacana jest w wysokości zaliczki za poprzedni - III kwartał, w terminie do 20 grudnia.

Należy również pamiętać, że na podatnikach, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek spoczywa obowiązek zawiadomienia o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Zawiadomienia należy dokonać w formie pisemnej w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego. Zawiadomienie składa się jednorazowo i wywołuje ono skutek na lata następne.

Dlatego, jeżeli podatnik rezygnuje z kwartalnej metody rozliczania zaliczek na CIT to spoczywa na nim obowiązek powiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji takiej formy rozliczeń. Powiadomienia należy dokonać w terminie płatności pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy.

Zawiadomienie to również musi być złożone w formie pisemnej.

Podstawa prawna
• art. 4a pkt 10, art. 25 ust. 1b, ust. 1c, ust. 1e i ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama