REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich uproszczeń mogą skorzystać firmy, które nie muszą badać sprawozdania finansowego?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
 Z jakich uproszczeń mogą skorzystać firmy, które nie muszą badać sprawozdania finansowego?
Z jakich uproszczeń mogą skorzystać firmy, które nie muszą badać sprawozdania finansowego?

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o rachunkowości przewiduje pewne uproszczenia dla jednostek, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania.

Autopromocja

Dotyczy to jednostek, które zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 4 Ustawy o rachunkowości (u.o.r.) w poprzedzającym roku obrotowym nie spełniły  co najmniej dwóch z trzech warunków:

1)     średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

2)     suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,

3)     przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrażone w euro wielkości przelicza się na walutę polską po średnim kursie, ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień bilansowy.

Jednostki niepodlegające obowiązkowemu badaniu mogą skorzystać z uproszczeń m.in. w następujących sytuacjach:

- przy kwalifikacji umów leasingu,

- przy wycenie instrumentów finansowych,

- przy ustalaniu normalnego poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych,

- przy ustalaniu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kwalifikacja umów leasingu

Uproszczenie w ramach kwalifikacji umów leasingu wynika z art. 3 ust.6 u.o.r. Pozwala ono na stosowanie dla potrzeb rachunkowych sposobu kwalifikacji leasingu zgodnie z ustawami o podatku dochodowym.

W praktyce oznacza to traktowanie leasingu, który zgodnie z u.o.r. spełnia wymogi leasingu finansowego, jako leasing operacyjny (zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych).

Dla przypomnienia: przedmiot umowy leasingu finansowego wykazuje w księgach rachunkowych korzystający (korzystający dokonuje tym samym odpisów amortyzacyjnych w swoich księgach), natomiast w przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy leasingu pozostaje w ewidencji księgowej finansującego (odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący).

Dzięki dostępnemu uproszczeniu można uniknąć problematycznych skutków odmiennej kwalifikacji tej samej umowy leasingu w zależności od podstawy prawnej (u.o.r. lub ustawy podatkowe), a tym samym nie występują różnice między danymi finansowymi dla celów rachunkowych, jak i podatkowych.

Wycena instrumentów finansowych

Kolejne uproszczenie dotyczy wyceny instrumentów finansowych. Sposób ich wyceny wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

Rozporządzenie to przewiduje jednak możliwość odejścia od stosowania jego przepisów (§ 2 ust.2) dla jednostek, których sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowemu badaniu.

Jednostki korzystające z tego uproszczenia opisują w zasadach (polityce) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 u.o.r., przyjęte przez nie zasady uznawania, metody wyceny, zakres ujawniania i sposób prezentacji instrumentów finansowych.

Jednostki, który skorzystały z dostępnego uproszczenia i nie wyceniają instrumentów finansowych w wartości godziwej są jednak zobowiązane (§ 2 ust. 2a) do zamieszczenia w dodatkowych informacjach i objaśnieniach:

1. informacji o wartości godziwej każdej grupy pochodnych instrumentów finansowych, o ile wartość taka może być wiarygodnie ustalona, a także o rodzaju i charakterystyce tych instrumentów,

2. dla długoterminowych aktywów finansowych wykazanych w sprawozdaniu finansowym w wartości bilansowej przekraczającej ich wartość godziwą – informacji o:

- wartości bilansowej i wartości godziwej poszczególnych składników aktywów lub odpowiednich grup składników aktywów, a także o

- przyczynach niedokonania odpisów aktualizujących wartość bilansową tych aktywów, w tym przesłankach uzasadniających przekonanie jednostki, że wartość bilansowa zostanie przywrócona.

Ustalanie normalnego poziomu zdolności produkcyjnych

Następne uproszczenia są dostępne przy ustalaniu normalnego poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych. Zgodnie z u.o.r. (art. 28 ust.3) koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty bezpośrednie oraz uzasadnioną część kosztów pośrednich.

Do uzasadnionej części kosztów pośrednich zalicza się zmienne pośrednie koszty produkcji oraz tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. 

Z kolei za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwaniami w  typowych warunkach, wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów, przy uwzględnieniu planowych remontów.

Uproszczenie zawarte w art. 28 ust.4a u.o.r. umożliwia jednak jednostkom, których sprawozdanie nie podlega badaniu, doliczanie kosztów pośrednich do kosztów wytworzenia, niezależnie od poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych.

W związku z tym, jednostki te mogą odstąpić od ustalania normalnego poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych. Muszą jednak pamiętać, aby ustalony w ten sposób koszt wytworzenia nie był wyższy od ceny sprzedaży netto.

Opisane uproszczenie pozwala jednostkom uniknąć wielu problemów związanych z ustalaniem normalnego poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych. Proces ten jest wyjątkowo skomplikowany, ponieważ wymaga analizy różnych czynników w zależności od specyfiki jednostki m.in. ilości wytworzonych produktów, wydajności maszyn i urządzeń, możliwości przerobu surowców, rzeczywistego lub zadanego czas pracy itp.

Możliwość odstąpienia od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Ostatnim dostępnym uproszczeniem dla jednostek, których roczne sprawozdanie finansowej nie jest objęte obowiązkiem badania i ogłoszenia jest możliwość odstąpienia od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego (zgodnie z art.37 ust.10 u.o.r.).

Zastosowanie tego uproszczenia wydaje się  być zasadne w szczególności, gdy różnica między wynikiem finansowym brutto a podstawą opodatkowania jest nieznaczna, a więc nieujęcie podatku odroczonego nie wpływa na istotne zniekształcenie wyniku finansowego netto.

Decydując się zatem na rezygnację z ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego przede wszystkim należy przeanalizować wpływ tej decyzji na jasne i rzetelne przedstawienie wyniku finansowego jednostki.

Uproszczenia dla mniejszych jednostek

Dla mniejszych jednostek dostępne są również uproszczenia dotyczące informacji, które powinny być zawarte w sprawozdaniu finansowym jednostki (art. 50 u.o.r.).

Jednostka może sporządzić sprawozdanie w uproszczonej formie, jeśli w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdania oraz w roku poprzedzającym spełniła dwa z trzech warunków:

1)     średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty nie wyniosło więcej niż 50 osób,

2)     suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie wyniosła więcej niż równowartość 2.000.000 euro,

3)     przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4.000.000 euro.

Wyrażone w euro wielkości również przelicza się na walutę polską po średnim kursie, ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień bilansowy.

Forma oraz zakres informacji ujawnianych w poszczególnych składnikach sprawozdania finansowego powinny odzwierciedlać rodzaje i rozmiary prowadzonej przez jednostki działalności gospodarczej oraz być dostosowane do ich potencjalnych użytkowników, czyli zarządu i kierowników niższych szczebli, aktualnych i potencjalnych inwestorów, banków, kontrahentów itp.

W związku z tym istnieje możliwość wykazywania pozycji bilansu i rachunku zysków i strat z mniejszym (w przypadku tzw. małych jednostek) stopniem szczegółowości (wykazując informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 u.o.r. literami i cyframi rzymskimi). Informację dodatkową sporządza się również w odpowiednio uproszczonej formie.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje szereg uproszczeń dostępnych prawem dla jednostek niepodlegających obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego. Należy jednak pamiętać, że mają one zastosowanie tylko wtedy, gdy nie wywierają istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej, oraz wyniku finansowego danej jednostki.

Anna Kozber - menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC

Paulina Góra - konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA