Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik, który wybrał rozliczanie zaliczek w uproszczony sposób, może więc wpłacać zaliczki miesięcznie w danym roku podatkowym w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, za który płacone są zaliczki.
REKLAMA
Jeżeli natomiast w tym zeznaniu podatkowym podatnik nie wykazał podatku należnego, to wysokość zaliczki może obliczyć na podstawie podatku należnego wykazanego w CIT-8 złożonym dwa lata wstecz.
Oznacza to, że podatnik planujący obliczać zaliczki w uproszczony sposób w 2011 roku, za podstawę ich obliczenia weźmie zeznanie podatkowe, które złożył w 2010 roku (z podatkiem za 2009 rok) albo zeznanie podatkowe, które złożył w 2009 roku (z podatkiem za 2008 rok).
Stosując tę metodę podatnik nadal opłaca zaliczki co miesiąc. Nie musi jednak obliczać zaliczki na podstawie dochodu uzyskanego w bieżącym roku, ale oblicza je na podstawie podatku należnego za lata poprzednie.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Zaznaczyć można, że podatnik nie będzie mógł płacić zaliczek za dany rok w uproszczony sposób, jeżeli w zeznaniach CIT-8 złożonych w dwóch poprzednich latach podatkowych wykazał stratę albo dochód zwolniony z podatku bez względu na przyczynę tego zwolnienia.
Drugim warunkiem skorzystania z prawa uproszczonego rozliczania zaliczek będzie prowadzenie działalności gospodarczej przez cały rok w którym płacimy zaliczki w sposób uproszczony. Podatnik nie może również w trakcie roku podatkowego zmienić metody obliczania zaliczek oraz powrócić w tym roku do zasad ogólnych.
Należy dodać, że z uproszczonej metody rozliczania zaliczek mogą skorzystać podatnicy, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a więc jest dłuższy bądź krótszy niż 12 miesięcy.
W takim przypadku podatnik przy ustalaniu zaliczek za dany rok, będzie zobowiązany podzielić podatek wykazany w zeznaniu za odpowiednie lata podatkowe przez odpowiednią dla danego roku liczbę miesięcy i tak ustaloną kwotę zaliczek wpłacać w roku podatkowym.
Z tej formy wpłacania zaliczek nie będą mogły natomiast skorzystać podmioty, które podjęły działalność gospodarczą po raz pierwszy w danym roku albo w roku poprzedzającym rok za który chcieliby płacić zaliczki w uproszczony sposób.
REKLAMA
Należy również wspomnieć o obowiązkach ewidencyjnych. Podatnicy, którzy decydują się po raz pierwszy opłacać zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie, są zobowiązani do zawiadomienia o tym fakcie pisemnie - właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Zawiadomienia należy dokonać w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, którego rozliczenie dotyczy, czyli najczęściej do 20 lutego danego roku. Zawiadomienie wywołuje skutek na lata następne.
Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu
Jeżeli podatnik rezygnuje z uproszczonej metody, spoczywa na nim obowiązek powiadomienia o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia należy dokonać w terminie płatności pierwszej zaliczki za ten rok podatkowy. Złożenie zawiadomienia po terminie nie wywiera skutków prawnych, a uproszczona forma wpłacania zaliczek miesięcznych nadal obowiązuje.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat