| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Metoda uproszczonego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych polega na wpłacaniu zaliczek miesięcznych w oparciu o wysokość podatku CIT wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku podatkowym albo podatku wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym dwa lata wstecz.

Podatnik, który wybrał rozliczanie zaliczek w uproszczony sposób, może więc wpłacać zaliczki miesięcznie w danym roku podatkowym w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, za który płacone są zaliczki.

Jeżeli natomiast w tym zeznaniu podatkowym podatnik nie wykazał podatku należnego, to wysokość zaliczki może obliczyć na podstawie podatku należnego wykazanego w CIT-8 złożonym dwa lata wstecz.

Oznacza to, że podatnik planujący obliczać zaliczki w uproszczony sposób w 2011 roku, za podstawę ich obliczenia weźmie zeznanie podatkowe, które złożył w 2010 roku (z podatkiem za 2009 rok) albo zeznanie podatkowe, które złożył w 2009 roku (z podatkiem za 2008 rok).

Stosując tę metodę podatnik nadal opłaca zaliczki co miesiąc. Nie musi jednak obliczać zaliczki na podstawie dochodu uzyskanego w bieżącym roku, ale oblicza je na podstawie podatku należnego za lata poprzednie.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Zaznaczyć można, że podatnik nie będzie mógł płacić zaliczek za dany rok w uproszczony sposób, jeżeli w zeznaniach CIT-8 złożonych w dwóch poprzednich latach podatkowych wykazał stratę albo dochód zwolniony z podatku bez względu na przyczynę tego zwolnienia.

Drugim warunkiem skorzystania z prawa uproszczonego rozliczania zaliczek będzie prowadzenie działalności gospodarczej przez cały rok w którym płacimy zaliczki w sposób uproszczony. Podatnik nie może również w trakcie roku podatkowego zmienić metody obliczania zaliczek oraz powrócić w tym roku do zasad ogólnych.

Należy dodać, że z uproszczonej metody rozliczania zaliczek mogą skorzystać podatnicy, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a więc jest dłuższy bądź krótszy niż 12 miesięcy.

W takim przypadku podatnik przy ustalaniu zaliczek za dany rok, będzie zobowiązany podzielić podatek wykazany w zeznaniu za odpowiednie lata podatkowe przez odpowiednią dla danego roku liczbę miesięcy i tak ustaloną kwotę zaliczek wpłacać w roku podatkowym.

Z tej formy wpłacania zaliczek nie będą mogły natomiast skorzystać podmioty, które podjęły działalność gospodarczą po raz pierwszy w danym roku albo w roku poprzedzającym rok za który chcieliby płacić zaliczki w uproszczony sposób.

Należy również wspomnieć o obowiązkach ewidencyjnych. Podatnicy, którzy decydują się po raz pierwszy opłacać zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie, są zobowiązani do zawiadomienia o tym fakcie pisemnie - właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Zawiadomienia należy dokonać w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, którego rozliczenie dotyczy, czyli najczęściej do 20 lutego danego roku. Zawiadomienie wywołuje skutek na lata następne.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Jeżeli podatnik rezygnuje z uproszczonej metody, spoczywa na nim obowiązek powiadomienia o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia należy dokonać w terminie płatności pierwszej zaliczki za ten rok podatkowy. Złożenie zawiadomienia po terminie nie wywiera skutków prawnych, a uproszczona forma wpłacania zaliczek miesięcznych nadal obowiązuje.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »