reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT

Odszkodowania otrzymane przez przedsiębiorcę powinny być, co do zasady zaliczane do przychodów podwyższających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ale wyjątkowo odszkodowania związane z działalnością, która jest objęta zwolnieniem przewidzianym dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej, również są objęte tym zwolnieniem.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2010 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów (nr ITPB3/423-135/10/MK).

Interpretacja została wydana na rzecz spółki, która na terenie specjalnej strefy ekonomicznej prowadziła działalność gospodarczą, handlową i usługową związaną z elementami telewizorów LCD.

W ramach tej działalności spółka otrzymała od swojego kontrahenta zamówienie o znacznej wartości. Aby je zrealizować dokonała zakupu odpowiednich materiałów i przygotowała odpowiednie moce produkcyjne. Następnie jednak, kontrahent anulował złożone zamówienie, a na podstawie uzgodnień dokonanych ze spółką, wypłacił jej odszkodowanie.

Polecamy: VAT 2010

Spółka powzięła wątpliwość, czy odszkodowanie wypłacone przez kontrahenta będzie podlegać opodatkowaniu CIT. Dlatego też, zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w tym zakresie. We wniosku przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym, przychód uzyskany z odszkodowania będzie podlegał zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

Uzasadniając swoje stanowisko, spółka zauważyła, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o CIT otrzymywane przez podatnika wartości pieniężne, w tym także odszkodowania, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu. Jednocześnie, art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy stanowi, że dochody uzyskiwane przez przedsiębiorców działających na terenie specjalnych stref ekonomicznych na podstawie odpowiedniego zezwolenia, podlegają zwolnieniu od opodatkowania.

Następnie spółka przypomniała, że zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o CIT, wspomniane powyżej zwolnienie dotyczy wyłącznie dochodów z działalności wykonywanej na terenie SSE, co stanowi pewne ograniczenie zakresu zwolnienia. Jednakże, zdaniem spółki, ograniczenie to nie przekreśla jej prawa do skorzystania ze zwolnienia w stosunku do odszkodowania, bowiem odszkodowanie to miało ścisły związek z działalnością strefową.

Polecamy: Podatki 2010

Istnienie tego związku potwierdza fakt, że gdyby zamówienie zostało ostatecznie zrealizowane, uzyskany z jego realizacji przychód także podlegałby zwolnieniu od opodatkowania.

W odpowiedzi na wniosek, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której w pełni zgodził się ze stanowiskiem spółki i odstąpił od przedstawiania własnego uzasadnienia.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama