Czy odszkodowanie uzyskane przez firmę z siedzibą w specjalnej strefie ekonomicznej podlega CIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2010 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów (nr ITPB3/423-135/10/MK).
REKLAMA
Interpretacja została wydana na rzecz spółki, która na terenie specjalnej strefy ekonomicznej prowadziła działalność gospodarczą, handlową i usługową związaną z elementami telewizorów LCD.
W ramach tej działalności spółka otrzymała od swojego kontrahenta zamówienie o znacznej wartości. Aby je zrealizować dokonała zakupu odpowiednich materiałów i przygotowała odpowiednie moce produkcyjne. Następnie jednak, kontrahent anulował złożone zamówienie, a na podstawie uzgodnień dokonanych ze spółką, wypłacił jej odszkodowanie.
Polecamy: VAT 2010
Spółka powzięła wątpliwość, czy odszkodowanie wypłacone przez kontrahenta będzie podlegać opodatkowaniu CIT. Dlatego też, zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w tym zakresie. We wniosku przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym, przychód uzyskany z odszkodowania będzie podlegał zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.
Uzasadniając swoje stanowisko, spółka zauważyła, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o CIT otrzymywane przez podatnika wartości pieniężne, w tym także odszkodowania, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu. Jednocześnie, art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy stanowi, że dochody uzyskiwane przez przedsiębiorców działających na terenie specjalnych stref ekonomicznych na podstawie odpowiedniego zezwolenia, podlegają zwolnieniu od opodatkowania.
Następnie spółka przypomniała, że zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o CIT, wspomniane powyżej zwolnienie dotyczy wyłącznie dochodów z działalności wykonywanej na terenie SSE, co stanowi pewne ograniczenie zakresu zwolnienia. Jednakże, zdaniem spółki, ograniczenie to nie przekreśla jej prawa do skorzystania ze zwolnienia w stosunku do odszkodowania, bowiem odszkodowanie to miało ścisły związek z działalnością strefową.
Polecamy: Podatki 2010
Istnienie tego związku potwierdza fakt, że gdyby zamówienie zostało ostatecznie zrealizowane, uzyskany z jego realizacji przychód także podlegałby zwolnieniu od opodatkowania.
W odpowiedzi na wniosek, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której w pełni zgodził się ze stanowiskiem spółki i odstąpił od przedstawiania własnego uzasadnienia.
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat