Zwrot VAT na rachunek bankowy: postępowanie wyjaśniające może trwać 7 lat?
REKLAMA
REKLAMA
Powyższe zasady nie obejmują jednak przypadku, gdy zwrot jest wypłacany po przedłużeniu terminu, które miało związek z wszczęciem postępowania wyjaśniającego dotyczącego pytania, czy zwrot był zasadny. Jeżeli, po zakończeniu tego postępowania, okazało się, że zwrot był zasadny, podatnikowi nie przysługują pełne odsetki za zwłokę, ale – dwa razy mniejsze – odsetki obliczone według stawki opłaty prolongacyjnej. Dotyczy to także tych przypadków, gdy postępowanie wyjaśniające było przewlekłe i np. trwało 7 lat.
REKLAMA
Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 lipca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 353/10).
Sprawa dotyczyła spółki, która otrzymała od urzędu skarbowego, na rachunek bankowy, zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Zwrot ów nastąpił po 7-letnim postępowaniu wyjaśniającym. Niezależnie od wypłaty różnicy spółka otrzymała też odsetki obliczone w oparciu o stawkę tzw. opłaty prolongacyjnej, zdefiniowanej w Ordynacji podatkowej. Dodajmy, że stawka opłaty prolongacyjnej (pobieranej np. przy odroczeniu terminu płatności) równa jest połowie stawki odsetek za zwłokę.
Porównaj: Jaka stawka VAT na usługi demontażu, transportu i utylizacji materiałów zawierających azbest
Spółka uznała, że sposób obliczenia należnych jej odsetek był niewłaściwy, bowiem należały się jej pełne odsetki obliczone zgodnie ze stawką odsetek za zwłokę. Spółka broniła tego poglądu na kolejnych etapach postępowania administracyjnego. Organy zaś broniły zasadności postępowania urzędu skarbowego, który wypłacił odsetki odpowiadające stawce opłaty prolongacyjnej.
Należy przy tym zaznaczyć, spór był osadzony w regulacjach starej ustawy o VAT z 1993 r. (przypominamy, że wypłata zwrotu różnicy nastąpiła po długotrwałym postępowaniu wyjaśniającym, a więc zwrot dotyczył okresów sprawozdawczych sprzed wielu lat). Z drugiej strony, nowa ustawa z 2004 r. przewiduje regulacje, które są bardzo podobne do tych z ustawy starej (por. zestawienie przedstawione w wyborze przepisów: art. 87 ust. 2 i ust. 7 ustawy z 2004 r. są odpowiednikami art. 21 ust. 6 i 7 ustawy z 1993 r.)
Organy podatkowe twierdziły, że przed zwrotem podatku, urząd skarbowy przedłużył termin tego zwrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego i dlatego podatnikowi nie przysługiwały odsetki za zwłokę, a jedynie – dwa razy mniejsze – odsetki właściwe stawce opłaty prolongacyjnej. Wynikało to, zdaniem organów, z art. 21 ust. 6 ustawy VAT z 1993 r. Spółka twierdziła natomiast, że postępowanie wyjaśniające nie może trwać 7 lat i dlatego nie można się powoływać na skutki jego wszczęcia.
Polecamy serwis Koszty
Spór dotyczący wysokości odsetek nie doprowadził do uzgodnienia stanowisk, więc spółka złożyła skargę do WSA w Warszawie. Po rozpatrzeniu tej skargi, sąd przyznał rację organom podatkowym i skargę oddalił. Jak stwierdzono w ustnym uzasadnieniu, pełne odsetki za zwłokę przysługiwałyby, zgodnie z art. 21 ust. 7 ustawy o VAT z 2004 r., tylko wtedy, gdyby organ nie wypłacił zwrotu w ustawowym terminie bez uprzedniego przedłużenia tego terminu o czas potrzebny na zakończenie postępowania wyjaśniającego. Fakt, że takie postępowanie wszczęto i przedłużono termin zwrotu – wyłącza możliwość zastosowania odsetek za zwłokę. Zdaniem sądu, długość postępowania wyjaśniającego nie miała znaczenia dla sprawy.
Wybór przepisów
Ustawa o VAT z 1993 r.
Art. 21
REKLAMA
6. Zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia terminu płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
7. Różnicę podatku nie zwróconą przez urząd skarbowy w terminie, o którym mowa w ust. 6 w zdaniu pierwszym, traktuje się jako nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.
Ustawa o VAT z 2004 r. (w wersji obowiązującej obecnie)
Art. 87
2. Zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
7. Różnicę podatku niezwróconą przez urząd skarbowy w terminach, o których mowa w ust. 2 zdanie pierwsze i ust. 5a, traktuje się jako nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.
Źródło taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat