REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy skapitalizowane odsetki można uznać za koszty podatkowe

Filip Majdowski
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli kredyt i pożyczka zaciągnięte pierwotnie na działalność gospodarczą (finansowanie budowy obiektu stanowiącego składnik majątkowy spółki) spełniały kryterium celowości określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), to należy uznać, że zaciągnięcie kredytu na refinansowanie uprzedniego kredytu i pożyczki, uprawnia spółkę do zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od tego kredytu w dacie ich kapitalizacji.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 sierpnia 2010 r. (IPPB3/423-395/10-4/GJ).

Autopromocja

Charakter prawny skapitalizowanych odsetek

Podatnik zawarł roku umowę kredytu bankowego. Zgodnie z umową kredyt ten przeznaczony został na spłatę (refinansowanie) uprzednio zaciągniętego kredytu bankowego oraz uprzednio zaciągniętej pożyczki na zapłatę prowizji bankowych i odsetek związanych z udzielonym kredytem oraz na ogólne cele firmy.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w myśl przepisów ustawy o CIT, kapitalizowane odsetki od kredytu bankowego stały się kosztem uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji (dopisania do kwoty zadłużenia z tytułu kredytu)?

Spółka przedstawiła własne stanowisko w sprawie. Jej zdaniem na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a ustawy o CIT w związku z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy skapitalizowane odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Podniósł, że kapitalizacja jest formą zapłaty zobowiązania z tytułu odsetek, co uzasadnia zaliczenie kwoty skapitalizowanych odsetek w koszty podatkowe już w momencie ich kapitalizacji.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy i przyjmując, że kredyt i pożyczka zaciągnięte pierwotnie na działalność gospodarczą – w tym przypadku na finansowanie budowy obiektu stanowiącego składnik majątkowy spółki spełniały kryterium celowości określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, należy uznać, że zaciągnięcie kredytu na refinansowanie uprzedniego kredytu i pożyczki, uprawnia spółkę do zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od tego kredytu w dacie ich kapitalizacji.

Skapitalizowane odsetki są kosztem w momencie kapitalizacji

Komentowana interpretacja stanowi potwierdzenie ugruntowanego poglądu, wyrażanego zarówno w praktyce podatkowej jak i doktrynie prawa podatkowego, iż kapitalizacja powinna prowadzić do rozpoznania przez pożyczkobiorcę skapitalizowanych odsetek jako kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: Kontrola podatkowa


Organ podatkowy słusznie przyjął, że operacja kapitalizacji, tj. doliczenie naliczonych, ale niezapłaconych odsetek do kwoty głównej pożyczki, stanowi formę zapłaty. Kapitalizacja w praktyce prowadzi do przekształcenia się zobowiązania z tytułu spłaty odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty, ale części kapitałowej pożyczki (tj. odsetki są pozostawione do dyspozycji pożyczkodawcy – to pożyczkodawca rozporządza nimi poprzez doliczenie ich do kwoty kapitałowej pożyczki).

Pomimo faktu, iż kapitalizacja nie skutkuje faktycznym przepływem środków w celu uregulowania zobowiązania z tytułu odsetek, to de facto wywołuje skutki również dla celów podatkowych jak zapłata odsetek na rzecz pożyczkodawcy.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt. 10 lit. a ustawy o CIT, do kosztów podatkowych nie zalicza się wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek. Czytając cytowany przepis należy zatem dojść do wniosku, iż skapitalizowane odsetki stanowią koszty podatkowe.

Odnośnie momentu rozpoznania skapitalizowanych odsetek jako kosztów podatkowych, wypada uznać, iż przedmiotowe koszty powstają na chwilę każdorazowej kapitalizacji należnych odsetek (nie dotyczy to jednak odsetek naliczanych od pożyczek / kredytów zaciągniętych na cele inwestycyjne – wówczas bowiem odsetki powinny zwiększać wartość początkową nabytych / wybudowanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych).

Na marginesie, należy zwrócić jeszcze uwagę na dwie dodatkowe kwestie.

Po pierwsze, skapitalizowane odsetki będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych pożyczkobiorcy pod warunkiem kwalifikacji samej pożyczki jako zaciągniętej w celu uzyskania, zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów.

Po drugie, kapitalizacja odsetek ma charakter dwustronny, tj. jest to czynność, która powinna znaleźć odzwierciedlenie nie tylko po stronie pożyczkobiorcy, ale również po stronie pożyczkodawcy. Efektem kapitalizacji po stronie tego ostatniego powinno być zatem rozpoznanie przychodów podatkowych. 

Wybór przepisów:

Art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
10) wydatków:
a) na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:
- pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
- pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału,
11) naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA