| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Co zrobić, gdy zeznanie CIT-8 zawiera błędy?

Co zrobić, gdy zeznanie CIT-8 zawiera błędy?

Kwestie związane z korektą deklaracji podatkowych regulują przepisy Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Zgodnie z art. 81 § 1 i 2 tejże ustawy, podatnikom, a także płatnikom oraz inkasentom, przysługuje prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji.

Korekcie deklaracji powinno towarzyszyć złożenie pisma wyjaśniającego jej przyczyny. Uprawnienie do złożenia korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli w zakresie objętym tym postępowaniem bądź kontrolą (art. 81b).

Po ich zakończeniu podatnicy mogą złożyć deklarację korygującą jedynie w zakresie nieobjętym decyzją wymiarową. W praktyce, uprawnienie do skorygowania deklaracji ograniczone jest także upływem terminu przedawnienia.

Po tym terminie podatnik nie ma obowiązku złożenia deklaracji korygującej, bowiem zobowiązanie podatkowe na skutek przedawnienia wygasa, przez co urząd skarbowy nie może kwestionować prawidłowości zeznania, w którym wykazano przedawnione już zobowiązanie podatkowe (art. 59 § 1 pkt. 9). Analogicznie, po upływie tego okresu, podatnik nie ma prawa do złożenia korekty, w której domagałby się zwrotu nadpłaconego podatku (art. 79 § 2).

Zeznanie roczne CIT-8 – kto i kiedy powinien je złożyć?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, korekcie deklaracji powinno towarzyszyć złożenie pisma wyjaśniającego jej przyczyny. Ordynacja podatkowa nie stawia dodatkowych wymogów względem pisma wyjaśniającego przyczyny korekty, w szczególności nie przesądza, na ile szczegółowe powinno być uzasadnienie.

W praktyce jednak częsta jest sytuacja, kiedy to urząd skarbowy wzywa do przedstawienia dokładnych oraz wyczerpujących wyjaśnień, gdy pismo, które otrzymał wraz z korektą, zbyt lakonicznie opisywało jej przyczyny. W celu uniknięcia konieczności składania ponownych wyjaśnień, warto więc już na wstępie szczegółowo opisać przyczyny korekty.

Przede wszystkim, należy wskazać kwoty, o które uległy zmianie odpowiednio przychody i koszty podatkowe, a także podstawa opodatkowania. Załączenie dodatkowych dokumentów (zwłaszcza kopii faktur, umów, poleceń księgowania) z pewnością ułatwi urzędowi skarbowemu weryfikację korekty, a podatnika uchroni od konieczności złożenia dodatkowych wyjaśnień. Brak przedłożenia pisma wyjaśniającego nie czyni korekty bezprzedmiotową.

W takim wypadku, urząd wezwie do uzupełnienia korekty o jej uzasadnienie.

CIT-8 poradnik

Gdy z deklaracji korygującej wynika nadpłata, podatnik winien wraz z korektą i jej uzasadnieniem złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty, a w sytuacji, gdy podatnik nie chce, by nadpłata została przelana na jego rachunek bankowy – dodatkowo wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (art. 75 i 76). 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »