REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zeznanie roczne osób prawnych CIT–8 - poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dorota Bokszczanin
Ekspert podatkowy
Lidia Niewiadomska
Ekspert podatkowy
Grzegorz Proksa
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
zeznanie roczne CIT-8
zeznanie roczne CIT-8

REKLAMA

REKLAMA

Do końca marca (a w 2012 r. wyjątkowo do 2 kwietnia) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym) powinni złożyć zeznanie roczne na formularzu CIT-8. Jak to zrobić, co grozi za niezłożenie, jak poprawić błędy w zeznaniu - radzą eksperci z PwC.

Zeznanie roczne CIT-8 – kto i kiedy powinien je złożyć?

REKLAMA

Autopromocja

Inne formularze wymagane wraz z zeznaniem rocznym 

REKLAMA

Dodatkowo istnieją formularze, które w określonych okolicznościach należy złożyć wraz z rocznym zeznaniem CIT-8. Należą do nich:
• CIT-8/O (Informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku)
• CIT-D (Informacja podatnika CIT o otrzymanych / przekazanych darowiznach)
• CIT-ST, CIT-ST/A (Informacja podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku CIT)

Spółka powinna złożyć CIT-8/O jeśli:
- posiadała dochody wolne lub zwolnione od podatku,
- odliczała od dochodu strat z lat ubiegłych,
- odliczała darowizny,
- miała odliczenia z tytułu wydatków inwestycyjnych,
- miała dochody z tytułu dywidend lub innych wymienionych w art. 10 ustawy o CIT,
- dokonywała wypłat dla zagranicznych osób prawnych.

Z kolei CIT-ST, CIT-ST/A należy złożyć, jeśli spółka zatrudniała pracowników w poszczególnych zakładach położonych na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla swojej siedziby (zakład stanowi tu określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy).

Niezłożenie w terminie wyżej wymienionych formularzy wywoła takie same konsekwencje, jak niezłożenie zeznania CIT-8. Jako deklaracja należy rozumieć bowiem nie tylko zeznanie ale wszelkiego rodzaju wykazy oraz informacje, do których składania zobowiązani są na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spóźnione złożenie zeznania to ryzyko sankcji karno - skarbowych

REKLAMA

Podstawową dolegliwością, jaka czeka podatnika, który nieterminowo złożył zeznanie podatkowe jest kara grzywny wymierzana na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego (KKS). Maksymalna kara grzywny jaka grozi podatnikowi wynosi PLN 27 720 zł. 

Co istotne, podmiotem, który ponosi odpowiedzialność karną skarbową z tytułu nieterminowego złożenia zeznania podatkowego CIT-8 (oraz nieterminowej wpłaty podatku na konto urzędu skarbowego) będą osoby wyznaczone w spółce do obliczania, pobierania i opłacania w terminie podatków.

Należy również pamiętać, że w szczególnych okolicznościach (np. wielokrotne składanie deklaracji przez spółkę po terminie a w konsekwencji narażenie podatku na uszczuplenie), urząd skarbowy może dopatrzyć się próby uchylenia się od opodatkowania. W takiej sytuacji osobie odpowiedzialnej za rozliczenie podatku w spółce mogą grozić bardzo wysokie kary, z karą bezwzględnego pozbawienia wolności włącznie.

Zgodnie bowiem z przepisami KKS, podatnik, który nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Maksymalna kara grzywny wynosi PLN 2.772.00. Jeżeli jednak kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, lub nie przekracza ustawowego progu, wówczas wysokość grzywny, która grozi za uchylenie się od opodatkowania jest niższa i może wynosić do 720 stawek dziennych (gdy wystąpi mała wartość podatku narażonego na uszczuplenie) lub do PLN 27 720 (w przypadku gdy uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu). 

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

Jak się bronić - czynny żal

Jednak podatnik nie zawsze zostanie ukarany. Istnieje sposób na uniknięcie odpowiedzialności karnej poprzez złożenie tzw. czynnego żalu, czyli powiadomienia urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego. 

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Odstąpienie od kary stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu.

Co istotne, zawiadomienie (czynny żal) jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
- w czasie kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
- po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Jeśli zatem urząd skarbowy nie skontaktował się ze spółką w celu wyjaśnienia niezłożenia zeznania podatkowego (albo nie wystosował do spółki wezwania w tej sprawie), odwołując się do art. 16 KKS, osoby odpowiedzialne za rozliczenie podatków w spółce będą mogły uniknąć sankcji karno-skarbowych poprzez złożenie „czynnego żalu”.

Należy zwrócić uwagę, że niektóre urzędy skarbowe twierdzą, że fakt nieterminowego złożenia deklaracji przez podatnika jest z punktu widzenia urzędu udokumentowany, gdyż nie ma wpływu deklaracji do urzędu. I w konsekwencji wywodzą brak możliwości skorzystania przez podatnika z „czynnego żalu”. Taki pogląd wydaje się być jednak nieuzasadniony. 

„Czynny żal” należy złożyć do urzędu skarbowego wraz ze składanym po terminie zeznaniem podatkowym. W piśmie tym powinny znaleźć się następujące informacje:
- zawiadomienie że zeznanie nie zostało złożone w ustawowym terminie,
- wyjaśnienie przyczyn nie złożenia zeznania w terminie,
- informacja, że ustawowy obowiązek został jednak dopełniony, tj. spółka złożyła zeznanie oraz uiściła należny podatek wraz odsetkami za zwłokę,
- wniosek o odstąpienie od wszczynania postępowania w sprawie i o zaniechanie ukarania.

Odsetki 

Dodatkową dolegliwością podatkową za niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku w terminie są odsetki za zwłokę od nieterminowej zapłaty zobowiązania. Odsetki należy liczyć od dnia następnego po dniu w którym przypadł obowiązek zapłaty podatku. W chwili obecnej wysokość odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10% w skali roku.

Co do zasady, podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczyć odsetki od zaległości podatkowej. W praktyce możliwe jest skorzystanie z kalkulatora odsetek podatkowych dostępnego w Internecie lub skontaktowanie się w tej sprawie z urzędem skarbowym. 

Co istotne odsetek nie nalicza się i pobiera, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską (na dzień dzisiejszy jest to kwota 6 zł).

Reasumując warto poradzić, że aby uniknąć sankcji KKS wynikających z niezłożenia zeznania podatkowego trzeba:
- Jak najszybciej złożyć zeznanie podatkowe,
- Uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę,
- Złożyć zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal).

Należy również pamiętać, aby przechowywać kopie deklaracji wraz z potwierdzeniem z biura podawczego (ewentualnie dowody nadania listu na poczcie). W razie jakichkolwiek wątpliwości, to na spółce ciąży obowiązek udowodnienia organom podatkowym, że postępuje zgodnie z prawem. 

Co zrobić, gdy zeznanie CIT-8 zawiera błędy?

Tekst ukazał się w Rzeczpospolitej z 7 marca 2011 r. Modyfikacje zawarte w jego treści pochodzą od redakcji portalu taxonline.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

REKLAMA

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA