REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zeznanie roczne osób prawnych CIT–8 - poradnik

Dorota Bokszczanin
Ekspert podatkowy
Lidia Niewiadomska
Ekspert podatkowy
Grzegorz Proksa
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

Do końca marca (a w 2012 r. wyjątkowo do 2 kwietnia) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym) powinni złożyć zeznanie roczne na formularzu CIT-8. Jak to zrobić, co grozi za niezłożenie, jak poprawić błędy w zeznaniu - radzą eksperci z PwC.

Zeznanie roczne CIT-8 – kto i kiedy powinien je złożyć?

Inne formularze wymagane wraz z zeznaniem rocznym 

Dodatkowo istnieją formularze, które w określonych okolicznościach należy złożyć wraz z rocznym zeznaniem CIT-8. Należą do nich:
• CIT-8/O (Informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku)
• CIT-D (Informacja podatnika CIT o otrzymanych / przekazanych darowiznach)
• CIT-ST, CIT-ST/A (Informacja podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku CIT)

Spółka powinna złożyć CIT-8/O jeśli:
- posiadała dochody wolne lub zwolnione od podatku,
- odliczała od dochodu strat z lat ubiegłych,
- odliczała darowizny,
- miała odliczenia z tytułu wydatków inwestycyjnych,
- miała dochody z tytułu dywidend lub innych wymienionych w art. 10 ustawy o CIT,
- dokonywała wypłat dla zagranicznych osób prawnych.

Z kolei CIT-ST, CIT-ST/A należy złożyć, jeśli spółka zatrudniała pracowników w poszczególnych zakładach położonych na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla swojej siedziby (zakład stanowi tu określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy).

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Niezłożenie w terminie wyżej wymienionych formularzy wywoła takie same konsekwencje, jak niezłożenie zeznania CIT-8. Jako deklaracja należy rozumieć bowiem nie tylko zeznanie ale wszelkiego rodzaju wykazy oraz informacje, do których składania zobowiązani są na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spóźnione złożenie zeznania to ryzyko sankcji karno - skarbowych

Podstawową dolegliwością, jaka czeka podatnika, który nieterminowo złożył zeznanie podatkowe jest kara grzywny wymierzana na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego (KKS). Maksymalna kara grzywny jaka grozi podatnikowi wynosi PLN 27 720 zł. 

Co istotne, podmiotem, który ponosi odpowiedzialność karną skarbową z tytułu nieterminowego złożenia zeznania podatkowego CIT-8 (oraz nieterminowej wpłaty podatku na konto urzędu skarbowego) będą osoby wyznaczone w spółce do obliczania, pobierania i opłacania w terminie podatków.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Należy również pamiętać, że w szczególnych okolicznościach (np. wielokrotne składanie deklaracji przez spółkę po terminie a w konsekwencji narażenie podatku na uszczuplenie), urząd skarbowy może dopatrzyć się próby uchylenia się od opodatkowania. W takiej sytuacji osobie odpowiedzialnej za rozliczenie podatku w spółce mogą grozić bardzo wysokie kary, z karą bezwzględnego pozbawienia wolności włącznie.

Zgodnie bowiem z przepisami KKS, podatnik, który nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Maksymalna kara grzywny wynosi PLN 2.772.00. Jeżeli jednak kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, lub nie przekracza ustawowego progu, wówczas wysokość grzywny, która grozi za uchylenie się od opodatkowania jest niższa i może wynosić do 720 stawek dziennych (gdy wystąpi mała wartość podatku narażonego na uszczuplenie) lub do PLN 27 720 (w przypadku gdy uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu). 

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

Jak się bronić - czynny żal

Jednak podatnik nie zawsze zostanie ukarany. Istnieje sposób na uniknięcie odpowiedzialności karnej poprzez złożenie tzw. czynnego żalu, czyli powiadomienia urzędu skarbowego o popełnieniu czynu zabronionego. 

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Odstąpienie od kary stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu.

Co istotne, zawiadomienie (czynny żal) jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
- w czasie kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
- po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Jeśli zatem urząd skarbowy nie skontaktował się ze spółką w celu wyjaśnienia niezłożenia zeznania podatkowego (albo nie wystosował do spółki wezwania w tej sprawie), odwołując się do art. 16 KKS, osoby odpowiedzialne za rozliczenie podatków w spółce będą mogły uniknąć sankcji karno-skarbowych poprzez złożenie „czynnego żalu”.

Należy zwrócić uwagę, że niektóre urzędy skarbowe twierdzą, że fakt nieterminowego złożenia deklaracji przez podatnika jest z punktu widzenia urzędu udokumentowany, gdyż nie ma wpływu deklaracji do urzędu. I w konsekwencji wywodzą brak możliwości skorzystania przez podatnika z „czynnego żalu”. Taki pogląd wydaje się być jednak nieuzasadniony. 

„Czynny żal” należy złożyć do urzędu skarbowego wraz ze składanym po terminie zeznaniem podatkowym. W piśmie tym powinny znaleźć się następujące informacje:
- zawiadomienie że zeznanie nie zostało złożone w ustawowym terminie,
- wyjaśnienie przyczyn nie złożenia zeznania w terminie,
- informacja, że ustawowy obowiązek został jednak dopełniony, tj. spółka złożyła zeznanie oraz uiściła należny podatek wraz odsetkami za zwłokę,
- wniosek o odstąpienie od wszczynania postępowania w sprawie i o zaniechanie ukarania.

Odsetki 

Dodatkową dolegliwością podatkową za niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku w terminie są odsetki za zwłokę od nieterminowej zapłaty zobowiązania. Odsetki należy liczyć od dnia następnego po dniu w którym przypadł obowiązek zapłaty podatku. W chwili obecnej wysokość odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10% w skali roku.

Co do zasady, podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczyć odsetki od zaległości podatkowej. W praktyce możliwe jest skorzystanie z kalkulatora odsetek podatkowych dostępnego w Internecie lub skontaktowanie się w tej sprawie z urzędem skarbowym. 

Co istotne odsetek nie nalicza się i pobiera, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską (na dzień dzisiejszy jest to kwota 6 zł).

Reasumując warto poradzić, że aby uniknąć sankcji KKS wynikających z niezłożenia zeznania podatkowego trzeba:
- Jak najszybciej złożyć zeznanie podatkowe,
- Uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę,
- Złożyć zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal).

Należy również pamiętać, aby przechowywać kopie deklaracji wraz z potwierdzeniem z biura podawczego (ewentualnie dowody nadania listu na poczcie). W razie jakichkolwiek wątpliwości, to na spółce ciąży obowiązek udowodnienia organom podatkowym, że postępuje zgodnie z prawem. 

Co zrobić, gdy zeznanie CIT-8 zawiera błędy?

Tekst ukazał się w Rzeczpospolitej z 7 marca 2011 r. Modyfikacje zawarte w jego treści pochodzą od redakcji portalu taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

    Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

    Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

    Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

    Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

    Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

    Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

    Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

    Podatek Belki drenuje kieszenie Polaków. W pół roku fiskus ściągnął ponad 5 mld zł

    Podatek Belki coraz bardziej uwiera Polaków. Tylko w pół roku fiskus ściągnął od nich ponad 5 mld zł.

    Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

    W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

    Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

    Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

    Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

    Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

    Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

    Fundacja rodzinna jako family office

    Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

    REKLAMA